SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Lüleburgaz’da “İnsani Su Hakkı” hayata geçiyor!

Lüleburgaz’da “İnsani Su Hakkı” hayata geçiyor!
Bu haber 01 Ocak 2022 - 23:01 'de eklendi ve 364 kez görüntülendi.

  “1 ton su tüketimi bedelsiz”

Lüleburgaz Belediyesi “İnsani Su Hakkı” için harekete geçti. CHP’li meclis üyelerinin önerisi ve belediyedeki ilgili birimlerin çalışmalarıyla hazırlıkları yapılan konu meclis gündemine getirilecek. Bu kapsamda Lüleburgaz Belediyesi 1 ton su tüketiminden bedel almamayı planlıyor. Uygulama hayata geçtiğinde su tasarrufunda da önemli bir adım atılmış olunacak.

Kent geneline 26 adet kuyuyla içme suyu ihtiyacı karşılayan Lüleburgaz Belediyesi, İnsani Su Hakkı için adım attı. Lüleburgaz Belediyesi CHP’li meclis üyelerinin gündeme taşıdığı öneriyle birlikte, “İnsani Su Hakkı” Ocak ayındaki ilk meclis toplantısında görüşülecek. Son 2 yıldır su tüketim bedellerine zam uygulamayan ve pandemi boyunca vatandaşın suyunu borcundan dolayı kesmeyen Lüleburgaz Belediyesi, su tüketim bedellerinde de yüzde 50’ye varan indirime gitmiş olacak.

1 tonluk su bedeli alınmayacak

Belediye insani su hakkı kapsamında ve yasalarla belirlenen sınırlar doğrultusunda 1 tonluk su tüketim bedelini almamış olacak. Bu doğrultuda aylık 10 tonluk su tüketen haneden yüzde 12.5, 10 tonun altında su tüketenlerde ise yüzde 50’ye varan indirimler sağlanmış olunacak. Örnek olarak 2 tonluk su kullanan vatandaştan alınmayacak olan 1 tonluk insani su hakkıyla birlikte yüzde 50 indirim gerçekleşmiş olacak. Kararın mecliste geçmesiyle birlikte su tüketim bedellerinde ciddi bir rahatlama meydana gelecek.

Tasarrufu da teşvik edecek

Tüm bunlarla birlikte insani su hakkı uygulaması su tasarrufunu da teşvik edecek. Her geçen gün azalan su kaynakları insanlığı tehdit ederken, insani su hakkı sayesinde vatandaşların daha fazla su tasarrufu yapması hedefleniyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA