SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Lüleburgaz depozito uygulamasına hazır!

Lüleburgaz depozito uygulamasına hazır!
Bu haber 14 Aralık 2021 - 12:52 'de eklendi ve 244 kez görüntülendi.

“Türkiye’den önce geçti, hem vatandaş hem çevre kazandı” 

Lüleburgaz Belediyesi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 2022 Ocak ayı itibarıyla hayata geçireceği depozito uygulaması Lüleburgaz’da yaklaşık 1 aydır uygulanıyor. İlçede kurulan “Akıllı Atık Tanıma Sistemi” sayesinde vatandaşların dönüşüm kartlarına, attıkları her plastik şişe ve teneke kutu için TL karşılığı olan puanlar yükleniyor. Vatandaşlar ise kartlarına yüklenen bu puanları Türkiye’nin dört bir yanındaki alışveriş noktalarında kullanabiliyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın “Sıfır Atık” hedefi doğrultusunda Ocak 2022’de hayata geçirmeyi planladığı “Depozito” uygulamasında geri sayıma geçilirken Lüleburgaz bu uygulamayı sistemli bir şekilde hayata geçiren ilk belediyelerden biri oldu. Lüleburgaz Belediyesi’nin Kasım ayı içerisinde faaliyete geçirdiği “Akıllı Atık Tanıma Sistemi” sayesinde hem vatandaş hem çevre kazanıyor.

Sadece 1 haftada 600 teneke, 5 bin pet şişe!

Henüz kentin ortasındaki Gençlik Parkı’nda faaliyette olan Akıllı Atık Tanıma Sistemi’ne sadece ilk haftada vatandaşlar 600 adet teneke kutu ile 5 bin adet pet şişe attı. Bu sayede vatandaşlar attıkları her plastik ve teneke kutu için puan kazanırken, çevre de büyük bir kirlilikten kurtulmuş oldu. Vatandaşlar da attıkları atık karşılığında kartlarına yüklenen puanlarla alışveriş yapma imkanı bulmaya başladı.

Yaygınlaşacak! 

Türkiye’de bu kadar kapsamlı atık sistemini hayata geçiren ilk belediyelerden biri olan Lüleburgaz Belediyesi’nin Akıllı Atık Tanıma Sistemi kentin dört bir yanına talepler doğrultusunda yaygınlaştırılacak. Vatandaşın büyük ilgi gösterdiği sistem sayesinde plastik ve teneke kutuların büyük bir kısım çöp yerine geri dönüşüme kazandırılacak. Bu sayede büyük bir çevre kirliliğinin önüne geçilecek.

Başkan Gerenli de test etmişti

Akıllı Atık Tanıma Sistemi’ni Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli de test etmişti. Sisteme plastik şişe ve teneke kutu atan Başkan Gerenli, attığı atıklardan kazandığı puanlarla bir marketten bir kilogram elma almıştı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA