SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

LEYLEĞİ DE VURDULAR

LEYLEĞİ DE VURDULAR
Bu haber 25 Mart 2014 - 19:37 'de eklendi ve 190 kez görüntülendi.

Bu gün Haytap yaban hayat grubuna gelen bir telefon ile Edirne’nin İpsala ilçesi Sarıcaali köyü yakınlarında yaralı bir leylek olduğu bilgisi verilip leylek’in kurtarılması konusunda yardım talep edildi.

Haytap yaban hayat ekibi Doğa koruma Milli Parklar Edirne Şube müdürlüğü ile temasa geçip konuyu aktardı ve şube müdürlüğü ekiplerini Haytap İpsala gönüllüsü sayın funda hanıma yönlendirdi.

Haytap İpsala gönüllüleri ve Edirne milli parklar ekipleri yaralı Leylek’i bulup aldılar.

yaralı leylek Edirne milli parklar ekibi tarafından İstanbul üniversitesi veteriner fakültesine ulaştırıldı.

Burada yapılan ilk muayenesinde kanadında kırıkların ateşli silahla yaralanmaya bağlı oluşmuş gibi göründüğü öğrenildi. Net ve detaylı bilgi röntgen sonuçları ile belirlenecek.

Leylek fakültede tedavi altına alındı artık uzman ellerde..Uzman hekimler onu tekrar doğaya kazandırabilmek için ellerinden geleni yapacaklar.

Bu zavallı hayvanlar göçten gelmeye başlayalı daha bir iki hafta oldu.Bu zavallı da kilometrelerce yol yapıp ülkeye daha yeni ayak basmışken gözü dönmüş eli tüfekli bir avcının kurbanı oldu ve bu ülkeye geldiğine geleceğine pişman oldu.

Trakya ne yazık ki, eli tüfekli, havada uçana karada kaçana neye denk gelirse önüne gelene ateş eden avcılar cenneti haline geldi.

‘Mak kurallarını ve 4915 sayılı kanunu tanımıyoruz burası Trakya ne hayvan korumacılar ne bakanlıklar bize karışamaz istediğimizi istediğimiz kadar vururuz ‘ şeklindeki ifadelerine sosyal paylaşım gruplarında site ve bloklarında kendi aralarındaki yazışmalarda çok sık rastlıyoruz.

Trakya için tek umudumuz eli kanlı avcılara karşı bölgede doğa ve hayvan hakları konusunda duyarlı oldukça fazla insan olması ve bu insanların öldürme tutkunu avcılara karşı, yaşatmak korumak için mücadele veriyor olmaları.

Bu leylek de işte böyle duyarlı bir insan tarafından yaralı halde bulundu ve bize ulaşması sağlandı.

Dileriz ki bu leylek bu sezon Trakya’dan alacağımız son leylek olur diğer hayvanların yolu avcılarla kesişmez güven içinde yavrularını çıkarır ve sağlıklı bir şekilde dönerler..

Bu çalışmada Leylek’in bulunup fakülteye getirilmesini sağlayan, duyarlı vatandaşa, İpsala Haytap gönüllüsü sayın Funda Tamer’e, Edirne milli parklar şube müdürlüğüne ve her zaman yanımızda olan İstanbul Üniversitesi veteriner fakültesi’ne VAŞAK kulübü öğrencilerine ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum..

Avcılar acımasızca öldürmeye çalıştıkça biz yaşatmak için mücadele edeceğiz..

Yaşam Ellerimizde..
Haytap Yaban Hayat grubu
Ege SAKİN

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA