SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Kuru fasulye üretimi teşvik edildi. Meriç’te 8 ton 700 kg tohum dağıldı

Kuru fasulye üretimi teşvik edildi. Meriç’te 8 ton 700 kg tohum dağıldı
Bu haber 03 Mayıs 2023 - 1:10 'de eklendi ve 288 kez görüntülendi.
 Bu konuda  İl Müdürü Atilla Bayazıt  şu açıklamayı yaptı: “Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında hazırladığımız “Kuru Fasulye Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi”ni İlimizde uygulamaya koyuyoruz.
Proje başlangıcı olarak Meriç İlçesi Kadıdondurma Köyünde başvuruda bulunan üreticilerimize İl Müdürümüz Sayın Atilla BAYAZIT, Köy Muhtarı Sayın Müjdat ULUDAĞ, İl Müdürlüğümüz teknik personelleri ve çok sayıda çiftçimizin katılımıyla; %75 Bakanlık hibeli, %25 üretici katkılı kuru fasulye tohum dağıtımı gerçekleştirilmiştir.
İl Müdürümüz Sayın Atilla BAYAZIT yaptığı açıklamada; Bugün dağıtımı yapılan “Kuru Fasulye Tohumunun” Dermason tane tipinde, Yaklaşık 380-500 kg/da. verime sahip, 45-50 cm. bitki boyu oluşturan, 85-100 gün yetişme süresi olan erkenci bir çeşit olduğunu dile getirdi.
Proje kapsamında; İlimiz genelinde başvuru yapan 114 çiftçimize 875 da alanda ekilmek üzere 8.700 kg (384 çuval) fasulye tohumu dağıtılacak olup, projenin toplam bedeli 350.601 TL’dir.
Kuru Fasulye; Dünyada en fazla ekim alanı ve üretimi olan bakliyattır. Ülkemizde ekim alanı nohut ve mercimekten sonra üçüncü sırayı alır. Protein bakımından zengin olan kuru fasulye sofralarımızın vazgeçilmezidir.
İlimizde özellikle ikinci ürün olarak yetiştiriciliği tercih edilmektedir. Ekim nöbeti için uygun bir bitkidir. Ayrıca baklagil bitkisi türü olan kuru fasulye, ekildiği toprağın yapısını düzenleyerek, toprağa azot kazandırmaktadır.
Tüm üreticilerimize hayırlı olsun.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA