SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

KÖPRÜLÜ: “BULGARİSTAN’DA, BATI TRAKYA’DA NEDEN YOKSUNUZ?”

KÖPRÜLÜ: “BULGARİSTAN’DA, BATI TRAKYA’DA NEDEN YOKSUNUZ?”
Bu haber 29 Şubat 2016 - 19:38 'de eklendi ve 176 kez görüntülendi.

CHP Tekirdağ Milletvekili ve Başkanlık Divan Üyesi Emre Köprülü, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmada hükümete yüklendi. AKP hükümetinin, TİKA aracılığı ile dünyanın birçok yerinde ofis açtığını hatırlatan Köprülü, “Kolombiya’da, Kenya’da, Cibuti’de, Tanzanya’da ofis açmakla, oralara hizmet götürmekle övünüyorsunuz ve bunun için alkış bekliyorsunuz. Peki, 200 bin Türk’ün yaşadığı Batı Trakya’da, 1 milyondan fazla Türk’ün ve Müslüman’ın yaşadığı Bulgaristan’da niye yoksunuz, yüzünüz hiç kızarmıyor mu?” diye sordu.

TBMM’de görüşülmesine başlanan 2016 yılı bütçe tasarısının Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı bütçeleri üzerine söz alan Köprülü,  bütçe yapmanın amacının denetimi sağlamak, halktan toplanan vergilerin harcama kalemlerini görmek, kurumların çalışmasını belli durumlarda denetlemek üzerine oluştuğunu belirtti.

TİKA AMACININ DIŞINA ÇIKTI

Bütçesi üzerinde konuştuğu TİKA’nın özellikle bazı tarihi eser yenileme çalışmalarını yerinde gördüğünü söyleyen ve emeği geçenlere bu konuda teşekkür eden Köprülü, bugün ise TİKA’nın kuruluş amacının dışına çıktığını ifade etti.

Özellik TİKA’nın Afrika’da sıkıştığını ve çalışmaların bu bölgenin dışına çıkmamasını eleştiren Köprülü, dünyanın değişik bölgelerindeki Türk nüfusunun yaşadığı yerlerin ihmal edildiğini vurguladı.

BİRAZCIK DA UTANIN

Konuşmasında, TİKA ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nın bağlı olduğu Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’a da yüklenen Köprülü, Bakanı sert sözlerle eleştirdi. Köprülü, Akdoğan’ın TİKA hakkındaki sözlerini hatırlatarak, “Az önce dinliyorum, ‘Büyük devlet olmanın gereğidir TİKA.’ diyor. Evet, TİKA büyük devlet olmanın gereğidir ama büyük devlet isek, eğer TİKA’yı da büyük devlet olmanın gereği bir kurum haline getirmek istiyorsak, o zaman Yunanistan’da ofisiniz olacak, Bulgaristan’da ofisiniz olacak, milyonlarca Müslüman’ın, Türk’ün yaşadığı Çin’de ofisiniz olacak, Rusya’da ofisiniz olacak. Namibya’da, Çad’da, Cibuti’de ofis açmanıza alkış bekliyorsunuz ya, tebrik bekliyorsunuz ya, tebrik ediyoruz ama buralarda da çalışmanız olmamasından dolayı biraz da utanmanızı istiyoruz. Bunu söylemeye de hakkımız var herhalde” dedi.

İLGİSİZLİKTEN KÖPRÜ YIKILACAK HALDE

Hükümetin, TİKA aracılığı ile büyük yatırımlardan söz ettiğini ve hep aynı lafları duyduklarını söyleyen Köprülü, “Bu kadar büyük çalışmalar yaptığınızı iddia ediyorsunuz fakat sınırımıza 20 kilometre mesafede bulunan Bulgaristan’ın Svilengrad kentindeki Osmanlı mirası olan Mustafapaşa Köprüsü’nün halinden haberiniz yok.  Sizden önce TİKA’dan sorumlu Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a da söyledim. Beş yüz yıllık tarihi olan Mimar Sinan’ın yaptırdığı bu köprüyü yenileyelim dedim, bir tane cevap gelmedi bana. Köprü, ilgisizliğinizden yıkılacak halde” diye konuştu.

Köprülü, CHP sıraları tarafından alkışlanan konuşmasını, bütçeye ret oyu kullanacaklarını söyleyerek tamamladı.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA