SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

KOAH kaynaklı ölümlerin %90’ının nedeni sigara!

KOAH kaynaklı ölümlerin %90’ının nedeni sigara!
Bu haber 04 Şubat 2016 - 15:42 'de eklendi ve 215 kez görüntülendi.

Etkin Eczacılık Derneği, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü yaklaşırken bütün sigara tiryakilerini KOAH konusunda uyardı ve bu günün sigarayı bırakmak için iyi bir fırsat olduğunu vurguladı.  Zamanla nefes almayı zorlaştıran ciddi bir akciğer hastalığı olan KOAH, genellikle 40 yaş üstü kişilerde ortaya çıkar. KOAH hastalarının çoğu ya geçmişte sigara içmiştir ya da halen içmektedir. Sigara, KOAH’ın en yaygın nedenidir ve KOAH kaynaklı ölümlerin 10’da 9’undan sigara sorumludur. Akciğerlerdeki hasarın daha da artmasını önlemek için KOAH hastalarının yapacağı en iyi şey, eğer içiyorlarsa sigarayı bırakmalarıdır.

 

Zaman zaman amfizem veya kronik bronşit gibi başka isimlerle de adlandırılabilen KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) havanın akciğerlere girişini ve akciğerlerden çıkışını sağlayan hava kanallarının kısmen kapanmasına ve sonuçta nefes almanın zorlaşmasına neden olur. KOAH riski taşıyan pek çok insan, daha önce bu hastalığın adını bile duymamıştır. Hatta çoğu vakada yaşadıkları sorunların bir ismi olduğunu bilmezler. KOAH hastalarının çoğu nefes darlığı nedeniyle, daha önce severek yaptıkları bazı faaliyetlerden kaçınmak zorunda kalır.

KOAH belirtileri şunlardır:

  • Sigara öksürüğü olarak da adlandırılan sürekli öksürük
  • Daha önceden kolayca yapılan aktiviteler sırasında nefes darlığı çekme
  • Balgam üretiminde artış
  • Nefes alamıyormuş gibi hissetme
  • Derin nefes alamama
  • Hırıltılı nefes

KOAH riski taşıyanlar vakit kaybetmeden test yaptırmalı!

KOAH riski taşıyan ve öksürük, balgam artışı ve nefes darlığı gibi şikâyetleri olan herkes spirometri adı verilen KOAH testini yaptırmalı. Spirometri testi sayesinde KOAH hastalığı, semptomlar ağırlaşmadan önce teşhis edilebilir ve hekimler KOAH hastalığının var olup olmadığını ve varsa hangi derecede olduğunu belirleyebilir. Basit bir nefes testi olan spirometri ile kişinin verebildiği nefes miktarı (nefes hacmi) ve bu nefesi ne kadar hızlı verebildiği (akış) ölçülür. Hekimler spirometri sonuçlarına göre KOAH hastasına en uygun tedavi yöntemini belirler.

KOAH’ın en yaygın nedeni sigara!

KOAH genellikle 40 yaş üstü kişilerde ortaya çıkar ve bunların çoğu ya geçmişte sigara içmiştir ya da halen içmektedir. Hayatında hiç sigara içmeden KOAH’a yakalananların oranı 6’da 1’i geçmez. Sigara, KOAH’ın en yaygın nedenidir ve KOAH kaynaklı ölümlerin 10’da 9’undan sigara sorumludur. Akciğerlerdeki hasarın daha da artmasını önlemek için KOAH hastalarının yapacağı en iyi şey, eğer içiyorlarsa sigarayı bırakmalarıdır.

KOAH hastalarının yapması gerekenler:

  • Sigarayı bırakmak

Akciğerlerdeki hasarın daha da artmasını önlemek için KOAH hastalarının yapacağı en iyi şey, eğer içiyorlarsa sigarayı bırakmalarıdır.

  • Kirleticilerden uzak durmak

Toz ve yoğun duman gibi, akciğerlere zarar verebilecek diğer etkenlerden uzak durulması ve hava kirliliğinin yüksek olduğu durumlarda evden çıkmamak gerekebilir. Ayrıca sigara dumanı olan yerlerde de bulunulmamalı.

  • Doktor muayenelerini aksatmamak

Kendinizi iyi hissetseniz bile muayenelerinizi aksatmayın.

  • Gribe karşı dikkatli olmak

Gribe yakalanmak KOAH hastalarında ciddi sorunlara yol açabileceği için, grip vakalarının arttığı dönemlerde kalabalık yerlerde bulunmaktan kaçının. Her sene grip aşısı olmak da kışı sorunsuz atlatmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca zatürre aşısı konusunda da doktorunuza danışabilirsiniz. [1]

 

[1] COPD: Learn More, Breathe Better, U.S. Department of Health and Human Services, National Institutes of Health, Eylül 2016

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA