Kırklareli, Başkan Kesimoğlu için tek yürek oldu

Siyaset

‘Mutlu İnsanlar Kenti’ tescilli sloganıyla ünlenen Kırklareli’nin Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’na, Perşembe günü kendisine ait sosyal medya hesabında yapılan uygunsuz bir yorum üzerine, şehirde her görüşten ve her yaştan insan tek yürek oldu. Kırklarelililer, yaptıkları açıklamalar ve paylaşımlarla Başkan Kesimoğlu’nun şahsına gerçekleşen bu saldırıyı kınadıklarını belirtti.

Geçtiğimiz haftalarda, yakın çalışma arkadaşı Şadan Tokuç’u covid-19 nedeniyle kaybeden Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, bu üzüntüyü atlatamadan, yıllar evvel danışmanlığını yaptığı, eski Turizm Bakanı ve Kırklareli milletvekili İrfan Gürpınar’ın da aynı sebeple hayata gözlerini yummasıyla ikinci acıyı yaşadı.

Sosyal medya hesaplarından, İrfan Gürpınar ile ilgili bir taziye mesajı yayımlayan Başkan Kesimoğlu’na, bir vatandaş tarafından yakışıksız üslupla yapılan yorum, vatandaşlardan büyük tepki aldı.

Sözkonusu yorumunda Başkan Kesimoğlu’nun da ölmesini temenni eder tarzda çirkin bir yoruma imza atan vatandaşa Kırklareli’nin her kesiminden büyük tepkiler yağdı. Konunun yerel haber hesaplarında da gündeme gelmesiyle, şehirde herkes bu üslupsuz yorumla ilgili görüşlerini topluca paylaşmaya başladı ve kınadıklarını belirtti.

2019 yılında Türkiye’nin tek bağımsız il Belediye Başkanı olarak yeniden aynı makama seçilen ve Kırklareli için yaptığı sayısız çalışmayla şehrin ismini ulusal ve uluslar arası düzeyde duyuran Kesimoğlu, her siyasi görüşten insanın destek verdiği sevilen bir isim olarak biliniyor.

Sosyal medya hesaplarında Başkan Kesimoğlu için destek mesajı yayınlayan ve farklı siyasi görüş ve makamlara da sahip vatandaşların yaptığı yorumlardan bazıları şöyle:

“ Siyasi görüşünüz her ne olursa olsun, ilimizde seçimle seçilen milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza, STK başkanlarına hiç birimizin sosyal medya üzerinden sahte hesaplarla insanlık dışı söylemler sarf etmeye hakkımız yok. Cesareti olan çıkar yüzüne söyler. Başkanımız sevgili abim Mehmet Siyam Kesimoğlu’na yapılan insanlık dışı yorumu esefle kınıyorum.”

“Ölümün ardından siyaset yapılmaz ve hiçbir cana ölüm yakıştırılamaz. Üzülerek kınıyor, Belediye Başkanımız sayın Mehmet Siyam Kesimoğlu’na sevdikleri ile birlikte sağlıklı ve uzun bir ömür diliyorum.”

“Be hey cahil adam. Sen ölümü biliyor musun, hele bu sevdiklerinden birisi ise içini nasıl yaktığını, o içindeki yangının nasıl kor gibi olduğunu bilemezsin. Kalkıp da birinin ölümünü hem de bir taziye mesajında istiyorsunuz, bu nasıl bir hadsizliktir. Ölüm hiçbir canlıya yakıştırılamaz. Şiddetle nefretle kınıyorum. Başkanımız Mehmet Siyam Kesimoğlu’na sevdikleriyle uzun bir ömür diliyorum.”

“Sevdiklerini kaybetmenin tarif edilemez acısı ile yaşamanın ne demek olduğunu bilemezsin. Sana ve senin gibi düşünenlere lanet olsun.”

“Son günlerde belediye Başkanımız Mehmet Siyam Kesimoğlu’na sosyal medyada, sistemli bir saldırı başladı. Bu nasıl kindir? Bu nasıl üsluptur? Bu nasıl vicdansızlıktır? İçinde yaşadığımız bu ortamda, hemşehrilerine bir zarar gelmemesi için tüm olanaklarını seferber eden bir belediye başkanına hakaret etmek insanlık mıdır? Başkanım sen doğru bildiğin yolda yürüdükçe, her an yanındayız.”

“Siz aydınlığın içinde karanlığı seçmiş zavallılarsınız. Bu arada bedduya ve belaya sormuşlar ‘nereye gidiyorsun?’ diye ‘beni gönderen kişiye’ demiş bilmem anlatabildim mi?”

“Belediye Başkanım Mehmet Siyam Kesimoğlu’na sosyal medya üzerinden yapılan insanlık dışı söylemleri esefle kınıyor, hizmet ettiği bu erdemli yolda sağlık ve başarı dolu ömürler diliyorum.”

“Sevmek, sevilmek güzeldir. Kötü niyetle laf edenler siz de deneyin. Çok mu sevgisiz büyüdünüz?”

Başkan Kesimoğlu’na destek paylaşımları yapanlar arasında CHP Merkez İlçe Başkanı Özgür Uygul ve Gelecek Partisi İl Başkanı Esat Genç de vardı. Uygul paylaşımında şunları dile getirdi:

“Belediye Başkanımız Mehmet Siyam Kesimoğlu’na, yayınladığı taziye mesajı üzerinden hakaret etmek en hafif haliyle vicdansızlıktır. Yaptığı hizmetlerle, gösterdiği olağanüstü çabayla halkın sevgisini kazanmış bir belediye başkanına karşı yapılan bu saldırıyı kınıyor, her kime yapılırsa yapılsın, her kimden gelirse gelsin, her türlü haksızlığın karşısında dimdik durmaya devam edeceğimin bilinmesini istiyorum.”

Genç ise yaptığı yorumda; “Gerekçesi ne olursa olsun, siyaseten, ister desteklersiniz, ister desteklemezsiniz, ister eleştirirsiniz, ister yerlersiniz. En başta bir insanın, şehrimizin belediye başkanının canına kasıt cümleler ve temennilerinizi sosyal medyadan dillendiremezsiniz. Siyasi karakter ve duruş bir yana insanlıktan bile nasiplenmemiş küçük beyinliler derhal rehabilite edilmelisiniz.” dedi.

Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, İnece Belediye Başkanı Şahabettin Vardar ve ünlü sanatçı Ali Altay da birer açıklama yaparak, Başkan Kesimoğlu’yla ilgili destek mesajlarını kamuoyu ile paylaştılar.

Gerenli açıklamasında; “Kırklareli Belediye Başkanımız sayın Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun önceki dönem milletvekilimiz ve Turizm Bakanımız sayın İrfan Gürpınar’ın vefatı üzerine sosyal medya hesaplarından paylaştığı taziye mesajı altına yapılan çirkin ifadeler asla kabul edilemez. Birbirimize sıkı sıkıya sarılmamız gereken bu zor günlerde bu tür paylaşım yapanları şiddetle kınıyorum” şeklinde konuştu.

Vardar ise paylaştığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Sevgili Başkanım, sen bize abi oldun, Kırklareli’ne yar oldun, çare oldun. Beraber baş koyduğumuz ve çıktığımız bu yolda seni yalnız bırakmayacağız ve her zaman yanındayız.”

Ünlü sanatçı Ali Altay da açıklamasında; “Kırklareli Belediye Başkanımız sayın Mehmet Siyam Kesimoğlu’na yapılan çirkin saldırıyı şiddetle kınıyorum. Bu ifadeleri kullanabilenler en tehlikeli virüslerdir” ifadelerine yer verdi.

Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun aile yakınları da, söz konusu paylaşımla ilgili olarak yargıya başvurulacağını belirt