SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Keşan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kutlandı

Keşan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kutlandı
Bu haber 19 Kasım 2022 - 20:37 'de eklendi ve 236 kez görüntülendi.

Mustafa Helvacıoğlu: “19 Kasım, bize vatandır, bayraktır, bayramdır”

Keşan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümü, 19 Kasım 2022 Cumartesi günü düzenlenen törenlerle kutlandı.

Kurtuluş Bayramı törenine; Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Özay, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, MHP İlçe Başkanı Adnan İnan, CHP İlçe Başkanı Recep Pekcan, İYİ Parti İlçe Başkanı Gökhan Yılmaz, Belediye Başkan yardımcıları, İl Genel Meclisi üyeleri, Belediye Meclisi üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar, gaziler, öğretmen ve öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

97 yaşındaki Keşanlı İsmail Okay, Keşan’ın düşman işgalinden kurutuluşunun 100. yılı etkinliklerinin onur konuğu oldu.

ÇELENK TÖRENİ

Program kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen çelenk sunumu töreni saat 10.00 sıralarında başladı.

Çelenk sunma töreni; Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasının ardından Keşan Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından sona erdi.

KUTLAMA PROGRAMI

Daha sonra oluşturulan kortej, kutlama töreninin yapılacağı Mehmet Gemici Cennet Parkı önü, Nefes Yolu’na yürüdü.

Buradaki program saat 11.00’de, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlarken, günün anlam ve önemini belirten konuşma ise Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu tarafından yapıldı.

“19 Kasım, bize vatandır, bayraktır, bayramdır”

Keşan’ın çalışkan insanların diyarı olduğunu belirten Helvacıoğlu, “Keşan, misafirperver ve merhametlidir. Fakat Keşan’ın vatan sevgisi her şeyin üzerindedir. Bundan yıllar önce mavi rüyaları, kara kabuslara çevirmek için geldiler. O yıllarda Keşan halkının feryadı arşa yükseldi. Keşanlılar, ‘Ölseydik de bütün bunları görmeseydik’ dedi. Keşan halkı; kurtuluş savaşına katılan, Trakya müdafaa-i hukuk cemiyetine tüm güçleriyle destek verdi. Bu işgal taarruzu, Keşanlının iman dolu göğsünde geçit bulmadı. Keşanlı, bayrağımızın inmesini sineye çekmedi. Çünkü bunu bir istiklal meselesi saydı. Keşan’da yüzyıl önce cesaret, esarete üstün geldi. Atatürk önderliğinde kazanılan büyük zaferin ardından da Keşan’ımız 19 Kasım 1922’de bağımsızlığına kavuştu. 19 Kasım; Samsun’da yakılan özgürlük ateşinin, Erzurum’da, Sivas’ta ve tüm Anadolu’da tutuştuğu,30 Ağustos’ta Afyon Ovası’ndan alevden sele dönüştüğü, bağımsızlık ışığımızın tüm ihtişamıyla Keşan’ımızda parıldadığı gündür. 19

Kasım; kurtuluş mücadelemizin, bir asır önce bugün; nihayet Keşan’da da özgürlük ile taçlandığı gündür. 100 yıllık bir destan ki; kağıdı Keşan’ın evlatlarının pak alınlarından, kalemi ise kurşundandır. Öyle bir destan ki; sayfaları Trakya’nın dört bir yanında yazılan, her satırına bir can verilmiş, ciltleri ay yıldız ile bezenmiştir. 19 Kasım’da, bağımsız yaşama isteğimizin en açık ifadesini gösterdik. Boyun eğmedik, kendimize kelepçe taktırmadık. İstiklalimizin selasını okutmadık. Çünkü Keşanlılar, Atatürk’ün ‘Bağımsızlık benim karakterimdir.” sözünü yüreğinde taşıyanlardır. Özgürlüğümüzün varlığı kıymet, yokluğu kıyamettir. Onun için 19 Kasım, bize vatandır, bayraktır, bayramdır.19 Kasım bir nefsi müdafaadır. Bugün cefa ve çile ile sınanan Keşanlıların düğünüdür. Bugün gurur günüdür! ‘Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım, hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım’ dizelerinin vücut bulmuş halidir.” dedi.

“Kurtuluşun kutlu olsun Keşan”

İşgal yıllarının acı hatıralarını hiçbir zaman unutmadıklarını ifade eden Mustafa Helvacıoğlubizlere bu acıları yaşatan güçler, geçen yüzyılda da boş durmadılar. Huzurumuzu bozmak, güçsüz kılmak için çalıştılar. Zaman, zemin ve şartlar değişti. Ama değişmeyen tek gerçek karşımızdakilerin planları oldu. Şunu unutmayalım ki; muzaffer ruhlar her şartta tek bir yürek gibi atarlar. Keşan’da bu her zaman böyle olmuştur. Dün olduğu gibi bugün de tek parolamız ya istiklal ya ölümdür. Türk milleti var olduğu sürece, Türk devleti de var olacaktır. Biz geçmişten aldığımız bu güç ile geleceğe doğru yürüyeceğiz. Çünkü yolumuz, Türkiye’nin yoluna baş koyanların yoludur. Yolumuz yurdumuzu yaşatmak için kahramanca can verenlerin yoludur. Sevdamızın adı Keşan’dır, sevdamızın adı Türkiye’dir. Bugün ki görevimiz; ecdadımızın emaneti olan bu toprakları ve insanları çağdaş ve mutlu yarınlara eriştirmektir. Amacımız bu büyük mirası, gelecek nesillere azim ve kararlılıkla taşımaktır. Ülkemizi ve Keşan’ımızı muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma ülküsü bizlerin en önemli ödevidir. Keşan’ımızın kazanımları ve refahı neyi işaret ediyorsa bizim duruşumuz oradadır. Layık olduğumuz yere ulaşmadan bize durmak haramdır. Sözlerimi sona erdirirken, hayatlarını hiçe sayıp, bir hilal uğruna batan güneşleri saygıyla anıyorum. Kahramanlarımıza, şehitlerimize ve gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Bu kurtuluşu bize yaşatanlara selam olsun. Mustafa Kemal Paşa’ya, silah arkadaşlarına, Keşan’ın o büyük kahramanlarına selam olsun. Keşan; açtığınız bu yolda gösterdiğiniz hedeflere hiç durmadan ve emin adımlarla yürüyor. Cumhuriyeti siz kurdunuz, biz yaşatacağız. Kurtuluşun kutlu olsun Keşan.”

Mustafa Helvacıoğlu’nun konuşmanın ardından İsmail Okay’a plaket takdim edildi.

Tören; Keşan’ına kurtuluşu ile ilgili düzenlenen şiir yarışmasında birinci olan Nihal Kuru’nun eserini okumasıyla devam etti.

Daha sonra Keşan Belediye Sanat Merkezi Halk Dansları, Keşan Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları, Yenimuhacir Yelkünder Halk Oyunları, Havsa Belediyesi Halk Oyunları ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Halk Oyunları ekibi gösterilerini sergiledi.

Program geçit törenin ardından sona erdi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA