SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Keşan’ın çöpleri enerjiye dönüşecek

Keşan’ın çöpleri enerjiye dönüşecek
Bu haber 09 Haziran 2020 - 11:59 'de eklendi ve 64 kez görüntülendi.

Güney Edirne Katı Atık Birliği (Günekab) atık çöpleri enerjiye dönüştürecek.

 Bu konuda yapılan açıklama şöyle:” Paşayiğit mahallesinde bulunan katı atık bertaraf ve düzenli depolama tesisimiz yaklaşık 160 dönümlük bir alanda kurulmuştur. 2 lot halinde planlanmıştır. İçerisinde tıbbi atık sterilizasyon üniteside vardır. Birliğimiz Keşan, Enez, İpsala Belediyeleri ile Beğendik,Esetçe,Yenikarpuzlu,Yenimuhacır belde belediyeleri ve İl Özel İdaresinden oluşmaktadır.

2006 yılında kurulmuş olan birliğimiz yapılan çalışmalar sonucu 2016 yılı mart ayında 2 yıllık işletme ihalesi ile birlikte atıkların düzenli olarak depolanmasına başlanmıştır.2018 yılında 25 yıllık yap işlet devret modeli ile çıkartılan ihaleyi yüklenici firmamız Atık Çevre Teknolojileri Anonim Şirketi kazanmıştır. Bu ihale sonucunda metan gazından elektrik enerjisi üretimi, mekanik ayrıştırma ve kompost tesisini, yüklenici firma, sözleşmenin süre sonu olan 2021 yılı mart ayına kadar bitirmesi gerekmektedir. Şu an için süresinden önce, 2020 yılı Ekim ayı sonuna kadar bitirilmesini vaat etmektedir Bu projeleri günekab olarak bölgemize kazandırıyoruz.

Bahsetmiş olduğumuz projenin yaklaşık maliyeti 1.500.000 dolar civarındadır. Türk lirası karşılığı 10 milyon TL.dir. Başlangıçta saatte 600 kw, tam yük ile çalışmaya başladıktan sonra 1.200 kw enerji üretimi ile birlikte bölgemizde yaklaşık 1.200 hanenin elektrik ihtiyacı bu tesisten karşılanacaktır. GÜNEKAB aracılığı ile bölgemize, Keşan’ımıza kazandırıyoruz.

Haziran temmuz ayları içerisinde gaz sahası metanizasyon sistemi imalatı inşaatı ve montajları yapılacaktır. Ağustos ayında metan gazının çekilmesi için gerekli sistem kurulumu montajları yapılacaktır. Eylül ayı içerisinde gaz toplama balonumuz kurulacaktır. Ekim ayında ise ilgili bakanlık tarafından gelecek kabul heyeti sistem kabulünü gerçekleştirdikten sonra elektrik üretimine başlanması planlanmaktadır.

Birliğimizin kurucusu ve bölgemize kazandıracağımız projenin mimarı olan dönemin Günekab başkanı ve CHP li Keşan Belediye Başkanı Opt.Dr.Mehmet Özcan’a ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Çevremizin en büyük çevre projelerinden biri olan elektrik üretim tesisini, bölgemize kazandırırken Günekab başkanı olarak ben ve encümen üyelerim, ayrıca büyük bir gurur ve mutluluk duymaktayız. Bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.

4 Haziran 2020 tarihinde Keşan Belediyesi Olağanüstü Meclis toplantısında sayın Helvacıoğlu’nun 5 Haziran dünya çevre günü kapsamında atıklar ile ilgili açıklamasında birliğimizin sorumluluğunda bulunan, Paşayiğit mahallesi yolu üzerindeki düzenli katı atık depolama tesisi hakkında kanayan yaramız ve çöp noktası ibaresi bizleri derinden üzmüştür. Sayın Helvacıoğlu, burası bir kanayan yara ve çöp noktası değildir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çevre izin ve lisans belgesi verilmiş bir entegre katı atık tesisidir.

Her zaman olduğu gibi birlik tüzüğümüzde de belirtildiği üzere amacımız birlik üyelerimiz ile birlikte Günekab çatısı altında bu projenin hayata geçirilirken ve geçirildikten sonra teknolojiyi yakından takip ederek yenilikçi çevre projelerine imza atmaktır.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Destek Hizmetleri Müdürü Aytuğ Bayır: 1 Ağustos’tan itibaren zorunlu e-ihale dönemine giriliyor Keşan Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürü Aytuğ Bayır, yaptığı bilgilendirmede; kamu alımlarında rekabet ve saydamlığı artıran e-ihale yönteminin, 1 Ağustos 2022’den itibaren kademeli olarak zorunlu hale geleceğini kaydetti. Bayır, e-ihale yönteminin kullanılmaya başlanmasıyla, kamu alımlarında rekabet ve saydamlığın daha da artığına işaret ederek, elektronik ihale ile işlemlerin daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde yürütüldüğünü, tasarruf oranının da bu sayede arttığını bildirdi. Aytuğ Bayır, e-ihale yöntemiyle bürokrasinin azaltılmasına da katkı sağlandığına vurgu yaparak, e-ihalede ilgililerin kamu alım sürecine katılımının da kolaylaştığını, ihale sürecinin gizlilik ve güvenilirlik ilkeleri temelinde yapılmasının ön plana çıktığını dile getirdi. Bayır, “18 Mayıs 2022 tarih ve 31839 Sayılı Resmi Gazete’de Yayımlanan Elektronik İhale Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin EK Madde 2.2. <Açık ihale usulü ile gerçekleştirilen ve yaklaşık maliyeti 4734 Sayılı Kanun’un 8. maddesinde öngörülen eşik değerin yarısına kadar olan ihalelerden 1/8/2022 tarihi veya sonrasında ilan edilenlerin uygulama yönetmeliklerinin elektronik ihale başlıklı maddelerine göre yapılması zorunludur.> hükmü uyarınca 01.08.2022 tarihinden itibaren anılan madde hükmü kapsamındaki ihaleler artık elektronik ortamda e-ihale olarak gerçekleştirilecektir. 2020 yılında pandemi döneminde Covid-19 tedbirleri kapsamında ihalelerimizi e-ihale olarak gerçekleştirdiğimizden, idaremiz halihazırdaki mevzuat değişikliğine daha önceki e-ihale bilgi ve deneyimlerinden ötürü çabuk adapte olacaktır. e-ihalelerde istekliler tekliflerini elektronik ortamda sunuyor, tüm ihale süreci elektronik ortamda gerçekleştiğinden hem idare hem de istekliler açısından önemli ölçüde tasarruf sağlanıyor. Kamu İhale Kurumu verilerine göre e-ihale yöntemiyle sağlanan tasarruf 2 Milyar TL olarak belirtilmektedir. Tüm firmaların bilgi sahibi olması amacıyla hazırlanmış olan Elektronik ihale kullanım kılavuzuna https://ekap.kik.gov.tr/EKAP/YardimEkran/EBeyan/default.aspx?kType=istekli adresinden erişilebilir.” dedi.
Destek Hizmetleri Müdürü Aytuğ Bayır: 1 Ağustos’tan itibaren zorunlu e-ihale dönemine giriliyor Keşan Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürü Aytuğ Bayır, yaptığı bilgilendirmede; kamu alımlarında rekabet ve saydamlığı artıran e-ihale yönteminin, 1 Ağustos 2022’den itibaren kademeli olarak zorunlu hale geleceğini kaydetti. Bayır, e-ihale yönteminin kullanılmaya başlanmasıyla, kamu alımlarında rekabet ve saydamlığın daha da artığına işaret ederek, elektronik ihale ile işlemlerin daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde yürütüldüğünü, tasarruf oranının da bu sayede arttığını bildirdi. Aytuğ Bayır, e-ihale yöntemiyle bürokrasinin azaltılmasına da katkı sağlandığına vurgu yaparak, e-ihalede ilgililerin kamu alım sürecine katılımının da kolaylaştığını, ihale sürecinin gizlilik ve güvenilirlik ilkeleri temelinde yapılmasının ön plana çıktığını dile getirdi. Bayır, “18 Mayıs 2022 tarih ve 31839 Sayılı Resmi Gazete’de Yayımlanan Elektronik İhale Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin EK Madde 2.2. hükmü uyarınca 01.08.2022 tarihinden itibaren anılan madde hükmü kapsamındaki ihaleler artık elektronik ortamda e-ihale olarak gerçekleştirilecektir. 2020 yılında pandemi döneminde Covid-19 tedbirleri kapsamında ihalelerimizi e-ihale olarak gerçekleştirdiğimizden, idaremiz halihazırdaki mevzuat değişikliğine daha önceki e-ihale bilgi ve deneyimlerinden ötürü çabuk adapte olacaktır. e-ihalelerde istekliler tekliflerini elektronik ortamda sunuyor, tüm ihale süreci elektronik ortamda gerçekleştiğinden hem idare hem de istekliler açısından önemli ölçüde tasarruf sağlanıyor. Kamu İhale Kurumu verilerine göre e-ihale yöntemiyle sağlanan tasarruf 2 Milyar TL olarak belirtilmektedir. Tüm firmaların bilgi sahibi olması amacıyla hazırlanmış olan Elektronik ihale kullanım kılavuzuna https://ekap.kik.gov.tr/EKAP/YardimEkran/EBeyan/default.aspx?kType=istekli adresinden erişilebilir.” dedi.
SON DAKİKA