SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Keşan’da taş ocağı tepkisi…

Keşan’da taş ocağı tepkisi…
Bu haber 21 Mart 2022 - 20:58 'de eklendi ve 112 kez görüntülendi.

Keşan’da 20 yıl önce kapatılan taş ocağı’nın yeniden hukuksuz bir şekilde faaliyete başlaması mahalle halkının tepkisini çekti.

Bu konuda taş ocaklarının yanında kent konseyi tarafından bir açıklama yapıldı.

20 yıl önce izin ve ruhsatları DSİ ve Karayolları ile özel bir şirkete ait olan taş ocakları şehir içinde kaldığı, çevreye ve insan sağlığına zarar verdiği için Belediye Başkanlığının müracaatı üzerine ilgili bakanlıkça  izin ve ruhsatları iptal edilmişti. Oysa şimdi aynı taş ocağı hukuk tanımaz bir şekilde BOTAŞ tarafından yeniden aktif hale getirilmeye çalışılıyor.

Bu herkes tarafından çok iyi bilinmeleridir ki.  Bizler Yeni mahalle halkı ve Keşanlılar olarak buna izin vermeyeceğiz. 

Bizleri en çok üzen 02 Mart 2022 günü Edirne Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğünün Web sitesinin duyurular bölümünde  Proje Tanıtım Dosyasını yayımlayan ve ÇED sürecinin başladığını duyuran   Edirne Valiliğinin 03 Mart 2022 günü ÇED gerekli değildir kararını verip yayımlamasıdır.

Bu durum ÇED Yönetmeliğine de İlgili yasalara da aykırıdır. Valilik  biz Keşanlılara, özellikle taş ocağı çevresinde yaşayan mahalle halkına söz konusu dosyaya itiraz etme bir yana incelememize dahi fırsat vermemiştir.

Proje Tanıtım Dosyasına göre izin ve ruhsat 5 yıllığına alınıyor ve bizlerin bu duruma sessiz kalmamız isteniyor.

Hele hele taş taşıyan ağır tonajlı kamyonların güzergahı hiç ama hiç kabul edilecek durum değildir. Güzergah BİM market yanından başlayıp Atatürk Bulvarından,  Alikale ve Kardeşleri okulunun önünden geçerek Sarıkız Konakları yanından ana yola çıkıyor. Bu güzergah aynı zamanda sürücü adaylarının eğitim ve sınav güzergahıdır.

Bizler bu duruma sessiz ve duyarsız kalmıyoruz ve kalmayacağız da, bu günden başlayarak tüm yasal ve anayasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız.

Yeter Artık! Evlerimizin balkonlarında çamaşır kurutamıyoruz. Hastalarımız var. Bebelerimiz var. Yaşlılarımız var. Sabahın saat sekizinde ekskavatör halk diliyle hilti ve yükleyici kepçe  sesleriyle uyanıyoruz.

Oysa çoluk çocuklarımızla  sessiz, temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamak  istiyoruz. Bu bizlerin Anayasal  hakkıdır.Ancak şu an bu hakkımıza resmen kast ediliyor.

Genel ve yerel yöneticilerimizden;

Sessiz, temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamak istediğimizi duymalarını ve bu hakkımızı güvence altına almalarını bekliyoruz.

 

Evlerinizin yanında taş ocağı, okul yollarınızda hafriyat kamyonları istemiyoruz,

 

Gürültüsüz, temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamak istiyoruz,

 

Tüm Keşanlılara çağrımızdır;

 

Haydi Keşan, el ele verelim, sesimize ses, gücümüze güç olalım!

 

Mahallemize taş ocağı istemediğimizi hep birlikte gür bir sesle haykıralım.

 

Mahallemize taş ocağı istemiyoruz, istemiyoruz, istemiyoruz! 21.03.2022

 

 

Keşan Kent Konseyi                                                                       Keşan Kent Çevre Ekoloji Platformu

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA