SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Keşan OSB’ye Maliye Bakanından özel ilgi

Keşan OSB’ye Maliye Bakanından özel ilgi
Bu haber 13 Mart 2017 - 14:29 'de eklendi ve 42 kez görüntülendi.

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal; “Keşan OSB’nin kurulması için gereğini yapacağım. Bugünden sonra bende bu işin bir neferiyim.”

Maliye Bakanı Naci Ağbal ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımları ile Edirne’de düzenlenen Trakya Oda ve Borsaları Müşterek Toplantısı’nda Keşan İhtisas Gıda OSB gündeme getirildi.

Keşan ve İpsala Oda Borsa temsilcilerinin katıldığı toplantıda, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve Maliye Bakanı Ağbal’a bölge sorunları ile birlikte bölgenin gelişimi için öncelikli konulardan biri olan Gıda İhtisas OSB ile ilgili bilgi verildi.

Keşan TSO Meclis Başkanı Yüksel Alioğlu, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, İpsala Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin, Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Korucu ve Yönetim Kurulu Üyesi Üzeyir Küçükyaman ile Keşan TSO Genel Sekreteri Erdem Başak ve İpsala Ticaret Borsası Muhasebe Memuru Atılım Gültekin’in bölgemiz adına hazır bulunduğu toplantı Edirne Lalezar Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, toplantının ardından yaptığı değerlendirmede, Edirne’de gerçekleştirilen Trakya Oda – Borsaları müşterek Toplantısı’nda Gıda İhtisas OSB konusunu tekrar gündeme getirdiklerini belirterek şunları kaydetti;

“Ankara’da gerçekleştirilen Türkiye Ekonomi Şuraası’nda bölgemiz sorunları kapsamında dile getirdiğimiz Gıda İhtisas OSB konusunu, TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal’ın katılımlarıyla Edirne’de gerçekleştirilen Trakya Oda ve Borsaları Toplantısı’nda tekrar gündeme getirdik. Milli istihdam seferberliği başlattığımız şu günlerde, Gıda İhtisas OSB’nin öneminin daha iyi anlaşılmasını ve en az 5 bin istihdam sözümüzü Bakanımıza tekrar hatırlattık. Sayın Bakanımız da konuşmasında, bu işin takipçisi olacağını ve OSB konusunda nefer olacağını dile getirdi.

Oda ve borsalarımızın gayretli çalışmalarının sonuçlanması için çaba sarf ediyoruz. Bölgemiz için birlik ve beraberliği önemsiyoruz. Toplantıda bölge sorunları ve Gıda İhtisas OSB’ye destek vermek için hazır bulunan Bölge Belediye Başkanlarımız ve temsilcileri, STK temsilcilerimiz ve bunun yanı sıra siyasi partilerimizin ilçe başkanları ve teşkilat üyeleri ile İl Genel Meclis üyelerimiz ile orada hep birlikte bu konunun önemine vurgu yapmak için önemli bir birliktelik sergilediğimize inanıyorum.”

Trakya Oda ve Borsaları Müşterek Toplantısı ise; Edirne TB Başkanı Özay Öztürk ve Edirne TSO Başkanı Recep Zıpkınkurt’un bölge ile ilgili yaptığı bilgilendirme ve açılış konuşmalarıyla başlayarak TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun konuşmalarıyla devam etti.

M. Rifat Hisarcıklıoğlu konuşmasında, bölgenin hızlı tren, havaalanı ve OSB’nin genişletilmesi noktasındaki taleplerini hatırlatırken, “Trakya, bütün yatırımların hakkını veriyor” dedi. Bakan Ağbal da bu taleplerin hayata geçirilmesi için elinden gelen tüm desteği vereceğini söyledi.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada Trakya’nın çok önemli imkanlara sahip olduğunu anlattı. Trakya’nın tarımın merkezi olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Bereketli topraklar. Taş eksen ağacı çıkar. Çeltikte, ayçiçeğinde, buğdayda Türkiye’nin yükünü sırtlıyor. Hayvancılığın merkezi. Hastalıktan ari bölge. Turizm’de müthiş bir hazine var. Edirne Floransa’dan

sonra tarihi eseri en yoğun şehir. Sanayi’de özellikle Tekirdağ Türkiye’nin en önemli merkezi. Liman var, demiryolu var, otoyol var. Trakyalı yatsın kalksın Allah’a şükretsin” dedi.

Bölgenin müthiş bir avantaja sahip olduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu, Trakya’nın Avrupa’ya açılan kapı olduğunu ve 500 milyonluk zengin bir nüfusun hemen yakınlarında olduğunu ifade etti. Trakya’nın Dünya ticaretinin merkezi olacağını duyuran Hisarcıklıoğlu şunları söyledi;

“Tarihi ipek yolunun hem kara hem demir yolu merkezi olacak. Devletimiz demiryolları, köprüler ile Asya-Avrupa hattını oluşturuyor. (Bakü –Tiflis-Kars demiryolu, 3. Köprü, Çanakkale köprüsü, Marmaray vs.) Trakya Londra-Pekin hattındaki bütün yükü taşıyan merkez olacak. Trakya da bütün bu yatırımların hakkını veriyor. Bakın tek bir rakam vereceğim. Küresel krizden bu yana, son 8 yılda Türkiye’nin ihracatı % 8 arttı. Ama aynı dönemde Trakya ihracatını tam % 56 arttırdı. Bunu da bu salonu dolduran iş camiası yaptı. Hepinizi kutluyorum. Edirneli olmaktan gurur duyuyorum. Bunu hamaset olsun diye söylemiyorum. Geçen yıl Türkiye’de protestolu senet tutarı %22 arttı. Edirne’de tam %15 azaldı. Bu yıl Ocak ayı ile geçen yıl ocak mukayese ettiğimizde; Türkiye’de karşılıksız çek tutarı %30 arttı, Edirne’de tam %20 azaldı. Edirneli sözüne sadıktır, borcuna sadıktır. O yüzden açık söylüyorum Edirne ve Trakya ile iş yapan kaybetmez arkada. Malını ver, paramı alır mıyım almaz mıyım gözün arkada kalmaz.”

TOBB olarak Edirne’ye ve Trakya’ya 3 alanda büyük yatırımlar yaptıklarını duyuran Hisarcıklıoğlu, bunları şöyle anlattı: “Lojistik alanında büyük yatırımlar yaptık: İpsala, Hamzabeyli ve dünyanın en büyük ikinci sınır kapısı olan Kapıkuleyi modernize ettik. Bunları dünyanın en modern, en güvenli kapıları haline getirdik. Birleşmiş Milletler de bunu tescilledi. Bu projelerimizi bütün dünyaya rol model olarak örnek gösterdi. Kapıkule Tır parkını yaparak nakliye sektörünün sorununu çözdük. Çağ dışı görüntülere son verdik. İkinci olarak tarih ve turizm alanında büyük yatırım yaptık: Tarihimizin en büyük eserlerinden olan Selimiye camisinin bakım onarım masraflarını karşılamıştık. Yaklaşık 1,5 milyon lira harcama yaptık Selimiye için. Şimdi bununla ilgili Selimiye Vakfını kurduk. İnşallah bundan sonra bu ata yadigârının bütün masraflarını camia olarak üstlendik. Yönetiminde valimiz, belediye başkanımızla birlikte çalışıyoruz. Üçüncü olarak da eğitim alanında büyük yatırımlar yaptık: Trakya’daki şehirlerimize bir ilkokul, bir lise ve bir fakülte inşa ettik. Şimdi bir lisemizin daha inşaatına başlayacağız. Tabi bütün bunları Oda ve Borsalarımızın ortaklığı ile yaptık. Güç birliği ile yaptık. Bu anlayıştan dolayı hepsine yürekten teşekkür ediyorum.”

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu sorunsuz bir ekonomi olamayacağını ama sevindirici olanın anlayışlı bir yönetim bulunması olduğundan bahsetti. Son dönemde Maliye Bakanlığı ile yakın çalıştıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, “İş dünyası adına yıllardır talep ettiğimiz konular vardı. Yıllardır çözülmemişti. Ama bakanımız 16 aylık Bakanlık döneminde hepsini çözdü. Müthiş reformlar yaptı. O yüzden “topu dolaştırmaz sonuca gider” diye övmek için söylemiyorum. Kendisine huzurlarınızda Türk iş dünyası adına yürekten teşekkür ediyorum.”

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na iniş izni vermeyen, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın girişini engelleyen Hollanda’ya da sert tepki gösterdi. Bu tavrı şiddetle kınadığını belirten Hisarcıklıoğlu, “Dünyaya demokrasi dersi verenlerin önce önlerine bakmaları gerekiyor. Bir taraftan Türkiye’ye basın özgürlüğüne ilişkin eleştiri getirip bir yandan bunları yapmak nasıl açıklanabilir. Şiddetle kınıyoruz.” diye konuştu.

Toplantının sonunda, Keşan ve İpsala Oda Borsaları, Hisarcıklıoğlu ve Ağbal’a, Edirne’nin markası olan Tescilli İpsala Pirinci hediye ettiler.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA