SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Keşan Kent Müzesi Koordinatörü Aslı Avcı, Müzeler Günü’nü kutladı

Keşan Kent Müzesi Koordinatörü Aslı Avcı, Müzeler Günü’nü kutladı
Bu haber 21 Mayıs 2022 - 1:05 'de eklendi ve 320 kez görüntülendi.

Keşan Kent Müzesi Koordinatörü Arkeolog Aslı Avcı, 17 Mayıs 2022 Salı günü yaptığı açıklamada, “18 Mayıs Müzeler Günü”nü kutladı.

Birçok farklı tanımı olan müze, özellikle son yıllarda gelişen yeni nesil anlayışla; kentteki tarih ve kültür mirasının korunmasında aktif rol oynayan ve turizme katkısı açısından kentin bir bütün olarak tanıtımına ve markalaşmasına yardımcı olan; eğitim, koruma, iletişim ve kültür merkezine dönüşmüştür. Kentin diğer kurum ve kuruluşları ile paydaş projeler üstlenen, kütüphanesi, geçici sergi alanları, atölye çalışmaları ile insan odaklı yaklaşım sergileyen müzeler, zamanla kentin sosyo kültürel hayatına katkı sunan kurumlar haline gelmeye başlamıştır.

Uluslararası Müzeler Konseyi’nin (ICOM), müzelerin toplumların gelişiminde kilit rol alan kurumlar olduğunu vurgulamak, bu kurumlara ortak hareket platformu sağlamak ve halkın dikkatini müzelere yöneltmek amacıyla yılda bir günü “Müzeler Günü” olarak ilan ettiğini belirten Avcı, “Ülkemizde 18-24 Mayıs tarihleri arasında kutlanan ‘Müzeler Haftası’, 2011 yılından itibaren tüm üye ülkelerde olduğu gibi 18 Mayıs’ta ‘Müzeler Günü’ olarak kutlanmaya başlamıştır.” dedi.

“Kent Müzeleri bulundukları kentin belleğidir”

Avcı, sözlerini şöyle tamamladı: “Günümüz yaşam koşullarında farklı etkenlerle değişen ve büyüyen kentlerde, somut olmayan kültür mirasımız olan geleneklerimiz giderek unutulmakta, bir kısmı yok olmaktadır. Özellikle Kent Müzeleri tam da bu noktada bir bellek görevi üstlenip, kentin kimliğini ve geçmişini ziyaretçisine aktararak yaşadığı kentle tanışmasını sağlar. Kentin kültürünü ve tarihini kentlilere aktarmak ve anlatmak kent müzelerinin sorumlulukları arasındadır. Müze Keşan olarak bu sorumluluk gereği, kentin geçmişi ve kültürüyle uyumlu bir değişime katılan ve kentli bilincine sahip hemşehriler yaratmak asıl hedefimizdir. Müzeler Günümüz kutlu olsun.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA