SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Keşan Belediyesi’nden mülkiyetindeki iş yeri kiralarının güncellenmesiyle ilgili açıklama…

Keşan Belediyesi’nden mülkiyetindeki iş yeri kiralarının güncellenmesiyle ilgili açıklama…
Bu haber 20 Ekim 2022 - 21:50 'de eklendi ve 145 kez görüntülendi.

Ahmet Yaşar: “Kira artış oranları TÜİK tarafından açıklanan TÜFE oranında yapılıyor”

· Keşan Belediyesi Emlak ve İstimlak Müdürü Ahmet Yaşar, belediyeye ait iş yerlerindeki kira artış oranlarının ilgili genelge ve ihale şartnamelerinde belirtilen ve TÜİK tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksinin on iki aylık ortalaması oranında yapıldığını, sözleşmede belirtilen oranın altında güncelleme yapılmasının kamu zararına sebebiyet verdiğini ifade etti.

Keşan Belediyesi Emlak ve İstimlak Müdürü Ahmet Yaşar, 20 Ekim 2022 Perşembe günü yaptığı açıklamada, belediye iş yeri kiralarına yapılan güncelleme ile ilgili bilgi verdi.

“620 adet işyerimiz 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu Kapsamında değişik tarihlerde ihale usulü ile kiraya verilmiştir”

Yaşar, “Yerel basında çıkan ve belediyemizce kiraya verilmiş olan işyerleri kiralarına %59.91 oranında belediyemizce zam yapıldığına dair çıkan haber ile ilgili olarak; mülkiyeti belediyemize ait olan 620 adet işyerimiz 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu Kapsamında değişik tarihlerde ihale usulü ile kiraya verilmiştir. 16.01.2019 tarih ve 30657 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Kamu İdarelerinin Taşınmaz Kiralamalarına İlişkin Genelge esaslarına göre kira artışlarının Türkiye İstatistik Kurumunca artışın yapılacağı ayda yayımlanan Tüketici Fiyat Endeksinin (Tüfe) on iki aylık ortalaması oranında yapılacağı belirtilmiştir. Kira sözleşmesine istinaden Tüketici Fiyat Endeksinin on iki aylık ortalamasının altında güncelleme yapılması kamu zararına sebebiyet verecektir.” dedi.

“Kira artış oranları ihale şartnamelerinde belirtilen Türkiye İstatistik Kurumunca açıklanan oranda yapılmaktadır”

Keşan Belediyesi’ne ait iş yerlerinin 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu ve ilgili genel kapsamında ihale edilerek, şartnameleri ile kira sözleşmelerinin hazırlandığını ve kiraya verildiğini ifade eden Yaşar, sözlerini şöyle tamamladı: “Kiracılarımıza yapılacak kira artış oranları Belediyemizce

belirlenmemektedir. Kira artış oranları ilgili genelge ve ihale şartnamelerinde belirtilen Türkiye İstatistik Kurumunca açıklanan oranda yapılmaktadır. Belirlenen artış oranlarının altında yapılacak kira artışları Sayıştay ve Mülkiye Baş Müfettişlerince yapılan denetimlerde tespit edilerek kamu zararına sebebiyet verildiği gerekçesi ile işlemi eksik yapan müdürlük ve işlemi yapan personel hakkında yasal süreç başlatılarak kamu zararının tahsili yoluna gidilmektedir. Bu nedenle, İdaremizce herhangi bir kamu zararına sebebiyet vermemek adına gerekli talimatlar doğrultusunda işlemler tesis edilmiştir. Kamuoyunun dikkatine sunulur.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA