SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Keşan’ Belediye Meclisi’ne damga vuran soru ….

Keşan’ Belediye Meclisi’ne damga vuran soru ….
Bu haber 13 Nisan 2021 - 17:59 'de eklendi ve 196 kez görüntülendi.

Keşan Belediye Meclisi Nisan ayının ilk oturumunu gerçekleştirdi. İlk oturuma damga vuran ise CHP’nin verdiği 2 önerge oldu.
CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer’in başkanlık makamı tarafından açıklanmasını istediği ilk önerge,geçTiğimiz günlerde Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun kamuoyuna açıkladığı 100 bin zeytin, 100 bin badem VE BİR MİLYON ADET LAVANTA FİDANI İLE İLGİLİ.
Belediye Başkanı Hekvacıoğlu, vatandaşların 153’ü arayarak fidan taleplerini bildirmesi gerektiğini söylemişti. Telefonlara sarılan vatandaşlar ise tam bir hayal kırıklığı yaşadılar. Çünkü telefonlara cevap verenlerler zeytin fidanlarının bittiğini söylüyordu. Diğerleri ile ilgili ise pek doyurucu bilgi de verilmiyordu.
CHP konuyu gündeme belediye meclisinde taşıdı ve Helvacıoğlu’dan perşembe günü yapışacak 2. oturumda sorulara cevap vermesini istedi.

YAZILI SORU ÖNERGESİ

Konu: Fidan Alımları12.04.2021

KEŞAN BELEDİYE MECLİSİ
BAŞKANLIK MAKAMINA

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun basına yansıyan açıklamalarında Keşan ve köylerinde 100 bin zeytin ağacı, 100 bin badem ağacı ve 1 milyon adet lavanta fidesini toprakla buluşturacaklarını söylemiştir. Keşan’ımızın göz bebeği Saros Körfezi’nde kesilen binlerce ağaç ve talan edilen çevre için bir açıklamada bulunmayan belediye başkanının yeşili sevdiğini bu açıklamalarından öğrenmiş olduk. Ancak yaşadığımız pandemi ve insanlarımızın çektikleri ekonomik sıkıntılar da göz önüne alınınca bu fidanların maliyeti ile ilgili sorular ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle aşağıdaki sorularımın yanıtlanmasını istiyorum.

SORULAR:
SORU 1: Alınacak fidan ve fidelerin toplam maliyeti nedir?
SORU 2: Bu fidan ve fidelerin maliyeti nasıl karşılanmıştır?
SORU 3: Bu fidan ve fidelerin maliyetinin bir kısmı ya da tamamı için herhangi bir kurumdan bağış alınmış mıdır? Böyle bir bağış alınmış ise bu hangi kurumdur?
SORU 4: Saros Körfezini yok eden FSRU projesinin yapıldığı Sazlı dere’ye gidip oradaki durumu görerek bu durum hakkında da basına bir açıklama yapılacak ve böylelikle ağaca ve doğaya olan hassasiyet gösterilecek midir?

Tarafımıza bilgi verilmesini saygılarımızla arz ederiz.
Feridun TÜMER
Cumhuriyet Halk Partisi Grup Sözcüsü

CHP nin 2. soru önergesi ise Belediye Başkanı Helvacıoğlu’nun sık sık çeşitli toplantılarda dile getirdiği geçmiş dönem ile ilgili olumsuz söylemleri idi.Söylemlerden vatandaşın bıktığını elinde belge varsa savcılığı suç duyurunda bulunmasu gerektiğinin altı çizilen yazılı soru önergesi de şöyle:

YAZILI SORU ÖNERGESİ

Konu:Müfettiş talebi hk12/04/2021

KEŞAN BELEDİYE MECLİSİ
BAŞKANLIK MAKAMINA

Sayın Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu;
Seçildiğiniz günden itibaren değişik platformlarda Özellikle de Meclis toplantılarında bizce polemik yaratarak sizden önceki yönetimleri özellikle son 30 yılı ağzınıza sakız ettiniz. Bizler ve Keşan halkı bu durumdan çok sıkıldık. Birçok kere size elinizde bu konularla ilgili herhangi belge varsa Keşan halkıyla paylaşmanızı, akabinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmanızı istedik. Geldiğimiz nokta da bu konuda herhangi bir girişiminiz olmadığı gibi, aynı söylemlerde bulunmaya devam ettiniz. Söylediğimiz gibi Biz ve Keşan halkı bu durumdan çok sıkıldık. Gerçeklerin ortaya çıkarılması ve Keşan halkının doğru bilgilendirmesi adına Belediyemizin geçmiş yıllarının ve sizin döneminize ait olan son iki yılı da kapsayan dönemler için İç İşleri Bakanlığı tarafından görevlendirilecek Mülkiye Müfettişi tarafından denetlenmesi dolayısıyla Keşan halkıyla paylaşılması için biz Cumhuriyet Halk Partililer olarak Belediyemizin denetlenmesi adına İç İşleri Bakanlığından Mülkiye Müfettişi talep ediyoruz.

Feridun TÜMER
Cumhuriyet Halk Partisi Grup Sözcüsü

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA