SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

KERMAN:YAPILAN ÇALIŞMALAR BASIN YOLUYLA HALKA DUYURULUYOR

KERMAN:YAPILAN ÇALIŞMALAR BASIN YOLUYLA HALKA DUYURULUYOR
Bu haber 19 Ağustos 2015 - 21:46 'de eklendi ve 103 kez görüntülendi.
İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, 2-6 Eylül tarihlerinde yapılacak olan 16’ncı İpsala Çeltik Festivali ve Tarım Fuarı öncesi Edirne, Keşan ve İpsala’daki basın mensuplarıyla bir araya gelerek açıklamalarda bulundu.
Basın mensuplarına katılımlarından dolayı teşekkür eden Kerman, “Yapılan çalışmalar, icraatlar basın yoluyla vatandaşlarımıza, bölgeye bildiriliyor. Bu vesileyle basın, çok anlamlı ve bu konularda değerlidir. Biz de, buradan yola çıkarak sizlerle birlikte bu çalışmaları yapmak, ve bu çalışmaları bizzat yerinde incelemek için bir araya geldik.” dedi.
Belediye Başkanı Mehmet Kerman,16’ncısı düzenlenecek olan İpsala Çeltik Festivali ve Tarım Fuarı’nın 2 Eylül’de başlayacağını belirterek, “Fuarımız Çarşamba günü saat 15.00 itibariyle Ticaret Borsası’nın önünden kortej eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na gelinecek. Atatürk Anıtı’na çelenk koyduktan sonra, birlikte fuar alanında bir açılış konuşması yapacağız. Gelecek olan misafirlerimizin protokol konuşmaları olacak,akabinde stantların açılışıyla birlikte fuarımızın birinci gününü gerçekleştireceğiz. Ve o akşam, yine bizim hemen yanı başımız, Meriç Nehri’nin öte yanı Batı Trakya’dan bir kardeşimiz o akşam sahne almak istiyorum dedi. Biz de kendisini kırmadık. Hem komşu ülkemiz Yunanistan’dan, ve Batı Trakya’lı hemşerilerimizin taleplerini kırmamak adına o akşam 8 kişilik bir rock grubu katılacak.
Fuarımızın ikinci günü, yine bizim çeltikle ilgili, pirinçle ilgili konferans yapılacak. Trakya Üniversitesi İpsala Meslek Yüksekokulu’nda toplantımızı gerçekleştireceğiz. Aynı gün, pirinle ilgili yemek yarışmamız olacak. Biz her yıl burada pirincin besin değerleriyle ilgili çalışmalar yapıp, pirinçten yapılan çorbalar,yemekler,tatlılar ve pilavlar diye 4 kategoride yemek yarışmamız olacak. Bununla da ilgili birinci,ikinci ve üçüncülere hediyeler dağıtacağız. Perşembe akşamı katılacak olan yöresel sanatçımız Ayşe Engin Aslanca ve Melihat Gülses Türk Sanat Müziği Sanatçılarımız katılacak. Yine, eğer uygun olursa bir daha sürpriz yapmak istiyoruz. Belki de, tam netleşmedi olay, akşam konuştuk, Coşkun Sabah’ı da getirebiliriz. O’nunla da az önce konuştuk. Programına bakıp, bize geri dönüş yapacak. Çarşamba günü Batı Trakya’lı kardeşlerimizin programından sonra kendileri de uygun görürse Coşkun Sabah’ı ilçemize davet edeceğiz.
Yine dördüncü günde, ilçemizde her yıl gerçekleştirdiğimiz sünnet şölenimiz var. Burada ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın sadece ilçede değil, tüm köylerimizdeki vatandaşlarımızın hatta başka yerlerden de gelenler buyursunlar. Sizlerin vasıtasıyla basın açıklamasında kullanmak istiyorum. Çocuğunu bu fuar etkinlikleri içersinde sünnet ettirmek isteyen tüm vatandaşlarımızı davet ediyoruz. Hiç 1 lira masraf olmadan kıyafeti, giyimi her türlü programı kendilerine ücretsiz olarak fuar etkinlikleri içerisinde yapacağız. Bu arada, sünnet şölenimiz Cuma gününe tekâmül ettiği için, aynı zamanda da bizim kendi adet,örf ve geleneklerimiz de var. Sünnet Mevlidi yapacağız Cuma günü. İnşallah hepinizi burada bekliyoruz. Mevlidten sonra, Cuma akşamı ufak çocuklarımıza bir etkinlik olsun dedik. Hem onların toplumla ilgili sosyal faaliyetleri olsun ve sahne alışkanlıkları olsun diye 7-12 yaş aralığında kız ve erkek kardeşlerimizi bir podyumda yürüteceğiz. Güzellik yarışması şeklinde bir programımız olacak ve onlara hediyeler dağıtacağız.
Bunun yanında o akşam sanatçımız Demet Akalın katılacak. Bu yıl, biraz sanatçı bakımından gerçekten de iyi ve çok değerli sanatçılarımızı davet ettik. Bunun sebebi de ilçemizi hem yakınen duyurmak, tüm bölgeye,Trakya’ya ve Türkiye’ye. Aynı zamanda da buraya daha çok katılımcı gelsin ve katılımcının yanında burada stant açan ve ürünlerini sergilemek için gelen şirket sahipleri de çok vatandaş, çok talep olursa, onlarda satış yaparlar. Satış yaptıklarından dolayı memnun kalırlarsa, bir dahaki yıl tekrar bu fuar için yapılan organizasyonlarda yer almak isterler. Onun için biz burada hiçbir şekilde paraya acımadan elimizden geldiği kadar bu organizasyonları iyi ve kaliteli, zaten sanatçının kalitelisi, kalitesizi demek yanlış olur da yani popüler sanatçıları getirme arzusunda olduk.
Burada, elimizden geldiğince tamamen kendi imkanlarımız dahilinde fuar etkinlikleri içerisinde stantlardan elde ettiğimiz gelirin karşılığında festival programını yapmak istiyoruz.
Şimdi, biz burada stant gelirlerinden ve topladığımız yardımlardan yaklaşık 250 Bin TL civarında bir gelir bekliyoruz. Bu parayı, hiçbir şekilde yani biz para kazanmak için yapmıyoruz. İlçemizi tanıtmak için yapıyoruz. Bu programı da yaparken, tanıtımını da yaparken stantlara bir değer biçtik. Onlardan elde ettiğimiz gelirle de buraya gelen sanatçılarımızın paralarını ödüyoruz.
5 Eylül Cumartesi günü de trap-skeet yarışmamız var. Bunu da Avcılar Derneği Başkanımız Zafer Doğan’ın gözetiminde gerçekleştireceğiz.Onunla birlikte hareket ediyoruz. Yine akşam saat 20.00’da sünnet şölenimize katılan ailelerimizi davet edeceğiz, sünnet çocuklarımıza hediyelerimizi takacağız.
Yine akabinde ses yarışmasında bölgemizi temsil eden Keşanlı Oğuz Berkay Fidan kardeşimizi de o akşam ilçemizde ağırlayacağız. Onun dışında ilçemize gelen vatandaşlarımız ses sanatçımız Hüner Coşkuner hanımefendiyi izleyecek.
Yine yani son gün Pazar Günü, sabah 10.30’da Aliçopehlivan Köyü’nde Kel Aliço Pehlivanımız mezarı başında anılacak. Ve anma programından sonra saat 11.00’da meşhur yağlı güreşleri Aliço Pehlivan Köyü’nde gerçekleştireceğiz.
Aynı gün ,İnşallah yine Batı Trakya’daki vatandaşlarımızla ilişkilerimizi sıkı tutmak için Kozlukebir Belediye Başkanımız Rıdvan Ahmet ile yapmış olduğumuz istişare sonucunda o Kezlikebir Spor’u, biz de İpsala Spor’u bir araya getirerek bir dostluk maçımız olacak. Ve onları ilçemizde ağırlayacağız. Bu tamamen onlarla olan dostluk ilişkilerimizi sporla, ses ve sanatçı ile bu tür aktivitelerle başlatarak daha iyi noktalara getirmek.
Yine son akşam, fuarımızda stant açan, katkı ve destek verenlere de plaket vereceğiz. Ama plaket konusunda düşüncelerimiz var. Bununla ilgili plaket verilmesinin yasaklanmış olduğunu duyduk. Aksi takdirde böyle bir plaket vermeyi tören içerisinde vermeyi uygunda görmüyor olabiliriz. Onlara ilçemizde fuar etkinliklerine vermiş oldukları desteklerden dolayı hediye verebiliriz.
16’ncısını gerçekleştireceğiz Tarım Fuarımızın son gecesi Funda Arar sanatçımızı ağırlayacağız. Ve bu etkinlikleri bitirdikten sonra, 16. Çeltik Festivali ve Tarım Fuarı tamamlanmış olacak.” açıklamalarında bulundu.
Belediye Başkanı Mehmet Kerman açıklamalarına şöyle devam etti; “ Burada endişelerimiz çok var. Ülke olarak ciddi anlamda hükümet krizi var. Bunun yanında terör ile ilgili olumsuzluklar var. Ülkenin doğu kısmında bağrımız yanıyor. Ateş içerisinde bir ortamda bulunurken, ülkenin batısında bizim burada şen şakrak hiçbirşey yokmuş gibi davranmamız imkansız. Yüce Rabbim’den diliyorum ki, bu fuarımızı ağız tadıyla,gülerek, en güzel şekilde geçirmek. Ama bunu sadece 16’ncısını gerçekleştireceğimiz tarım fuarımızın ağız tadıyla dediğim kısmı sadece İpsala’mızda değil, tüm Türkiye’de güzel geçmesi dileklerimle İnşallah Yüce Rabbim bunu bize gerçekleştirmeyi nasip kısmet eder. Terör belası bizlere musallat oldu. Her gün şehidimiz var. Her gün askerimiz, polisimiz şehit oluyor. İnşallah böyle bir kötü duruma ülkemiz düşmez. En kısa sürede bu sorunları atlatalım ki, anneler, babalar ağlamasın, ocaklar sönmesin. Bizim en büyük endişemiz bu. Hava şartları da müsait olursa, terörle ilgili de bir sıkıntı yaşamazsak, çok güzel bir etkinlik yaşayacağımıza inanıyoruz”
Meclis Toplantı Salonundaki açıklamanın ardından fuar alanına hareket edildi.
Belediye Başkanı Mehmet Kerman, fuar alanında yapılan çalışmalar konusunda basın mensuplarına bilgi verdi.
Kerman” Geçen hafta 1800 m2’lik yazlık düğün salonumuzu devreye soktuk. Hemen yanı başında gelin, damat odası yada sünnet odası yaptık. Bunun yanı başında da mutfak var. Mutfağımız, vatandaşlarımızın ikramlarını vermek üzere kapalı bir alana ihtiyaç vardı. İşte orada yine çok prizler koyduk. Soğuk meşrubatları koymaları içerisine çok yoğun bir buzdolabı koyarak yaz gününde insanlarımızı böyle soğuk ikramlarla da mutlu etmek istedik. Hemen yanıbaşımızda da 20 dönüm civarında bir göletimiz gerçekleşiyor.Onu da fuar etkinlikleri içerisinde suyu salarız diye düşünüyorum. Bununla ilgili çok ciddi bir iddiam yok. Çünkü, hava şartları ne olur ne olmaz, ustalar bugün söz veriyor, yarın cayabiliyor. Ama biz basın huzurunda konuştuğumuz zaman bunu yerine getirmek zorundayız. Verdiğimiz sözü yerine getirmek zorundayız. Sonra basın da, halk ta bunun hesabını bize sorar. Onun için, haftaya Çarşamba değil, ondan sonraki haftaya Çarşamba bu saatlerde burada açılış var.
İnşallah, burada da etrafında yine yürüyüş yolu, bisiklet yolu olacak. Ağaçlarla burasını güzelleştireceğiz. Etrafında çay bahçesi, yöremizin ürünlerini satan yerler olacak. 7 tane dükkanımız var orada. Karşıdaki küçükbaş hayvan barınaklarını kaldıracağız. Bunları da, fuar etkinliklerimiz bittikten sonra bir ay içerisinde bunlar da buradan kalkacak. Onlara da hemen deşarj kanalımızın arka kısmında 8 aileye küçükbaş hayvan barınağı yaptık ve onlara kira karşılığında belediyemize ait alan içerisinde, orada kullanılmayan, atıl yeri faydalı hale getirdik ve 8 dönüm üzerine 1’er dönüm vermek şartıyla 8 aileye küçükbaş hayvan barınağı gerçekleştiriyoruz. O da, yaklaşık 15 gün içerisinde, hedefimiz fuar etkinliği içinde açılışını yapmak. “ifadelerini kullandı.
Belediye Başkanı Mehmet Kerman, “İlçemizde alt yapı işleriyle uğraşıyorum. Su,kanalizasyon, yağmur suyu hattı, doğalgaz,arıtma tesisi. Kanalizsyon bitmek üzere. 2ay içerisinde kanalizasyon bitiyor. İçme suyu 3 ay oldu başlayalı. Onu da Şubat Ayın sonu, Mart Ayı başında bitirmiş olacağız. Onun akabinde doğalgaz başlayacak. Doğalgaz ile ilgili yol kazıları yapılacak. Ondan sonra tüm çalışmalar bittikten sonra da asfaltlama işlemleri ve taşla ilçemizin sokaklarını yapacağız. Alt yapıdan kurtaracağız kendimizi. Ben, belediye başkanı seçildiğimden beri ilçeye beşi bir yerde hizmet yapıyorum. Bu alt yapıyla ilgili beşi bir yerde hizmet çok zor. Beşi bir yerde deyince birincisi kanalizasyon, yağmur suyu hattı, üçüncüsü içme suyu hattı, dördüncüsü doğalgaz, beşincisi de arıtma tesisi. Beş tane hizmeti, beşini bir anda bir yerde yapıyorum. Ondan dolayı bunun adını da ben beşi bir yerde İpsala’ya hizmet olarak koydum. İnşallah beşi bir yerde hizmet olarak ilçemize bir yıl içerisinde gerçekleştireceğiz. 2016’nın sonuna kadar bu saydıklarımı bitireceğim Allah’ın izniyle. İnsanlar kendilerine bir hedef koymalı. Hedeflerini tutturmak içinde çaba göstermeli, uğraşmalı. Benim de hedefim 2016’nın sonuna kadar doğalgazı da getirmek. Biz bu konuda iddialıyız. Yani Keşan’dan önce İpsala’ya doğalgaz gelecek. Bunun ben altyapısını oluşturdum. İstenilen 750 doğalgaz abonesi nde biz 900 tane doğalgaz abonesi kazandırdık.”dedi
Kerman, Kapalı Pazar Yeri Projesinin geçtiğimiz günlerde ihale edildiğini belirterek, “ Yaklaşık 1 ay gibi kısa bir süre içerisinde ,yani bunun hedefini de koyalım, Eylül’ün sonunu bulmayacağını tahmin ediyorum. Kazmayı vuracağız. Ve yaklaşık 10 ay gibi kısa bir zaman içerisinde de buranın açılışını belki de büyük bir ihtimal 17. Tarım Fuarı’yla birlikte yaparız. Hedefim, hedeflerimi tutturmakla, hayallerimi gerçekleştirmekle haşır neşir oluyorum. Bugün 19 Ağustos’ta bunu konuştuk. Bir dahaki 17’ncisini gerçekleştireceğimiz Tarım Fuarı’nda kapalı Pazar yerini de siz basın mensuplarıyla birlikte açacağımın çalışmalarının sözünü veriyorum. İnşallah bu kurdelayı da hep birlikte keseceğiz. Benim İpsala için yapacaklarımı, başkaları hayal bile edemez.” diye konuş

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA