SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

KENT ORMANINDAN MİLLET BAHÇESİ OLMAZ!

KENT ORMANINDAN MİLLET BAHÇESİ OLMAZ!
Bu haber 11 Ekim 2022 - 0:10 'de eklendi ve 194 kez görüntülendi.
Beton sevdalısı AKP saray rejimi, iktidarı boyunca doğal alanları resmen düşman edinmiş, kâr hırsı veya siyasal çıkarlar uğruna ormanlarımızı yok ediyor, derelerimiz kurutuyor, havamızı ve suyumuzu kirletiyor. Şimdi ise içinde yüzlerce tür canlının yaşadığı Edirne Söğütlük Kent Ormanı, AKP’nin Çevre Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum’un Edirne gezisinden sonra verdiği talimatla millet bahçesine dönüştürülmek isteniyor.
Edirne Söğütlük Kent Ormanı, doğal sit olmasının yanı sıra aynı zamanda Meriç Nehri’nin taşkın alanıdır. Bununla beraber yine sit ilan edilen ve projede bir bölümü araç park yeri olarak gösterilen Lozan Caddesi de Söğütlük Kent Ormanı’nın yanından geçmektedir. Sit alanlarının korunması gerekirken proje adı altında cami, kıraathane, kütüphane, beton yol gibi yapılara açılması kabul edilemez.
Yıllardır Edirne halkının yüzlerce etkinliğine ev sahipliği yapmış, halkın nefes alma alanı olan Söğütlük Kent Ormanı, Edirne’nin tarihi, kültürü ve kent belleğinin önemli bir unsurudur. AKP’nin beton ve betonlaştırma sevdası, yeni bir tür kamusal alan yaratma çabasıyla birleşince, binlerce metrekarelik yeşil alanın betona dönüşmesiyle birlikte Edirne halkının seküler yaşamına doğrudan bir müdahaledir.
AKP saray rejiminin doğamızı bir avuç sermayedara peşkeş çekmesine de, dar ideolojik çıkarları uğruna halkın doğal alanlarının betonlaştırılmasına da karşı duracağız. Son olarak iklim krizinin derinleştiği bu dönemde, her ne amaçla yapılırsa yapılsın doğa katliamına karşı durmak hepimiz için elzemdir. Yaşam tüm canlılarındır.
Türkiye İşçi Partisi Edirne İl Örgütü

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA