SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Keşan’da çam balı üretimi

Keşan’da çam balı üretimi
Bu haber 22 Kasım 2016 - 14:56 'de eklendi ve 61 kez görüntülendi.

Saros Körfezi’ndeki kızılçam ormanlarında çam balı üretiliyor

Çam balı dünya’da Türkiye ve Yunanistan’da üretiliyor.Türkiye yüzde 92 üretimle ilk sırada yer alıyor.

 

-Edirne Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Erdoğan Altınordu,Saros Körfezi’ndeki Kızılcan ormanlarında çam balı üretim alanlarının genişlemesi halinde burada 100 bin arı kovanının konuşlanabileceğini söyledi.

Altınordu,yaptığı açıklamada dünya’da çam balı üretiminin yüzde 92’sinin Türkiye’de yüzde 8 ‘inin ise Yunanistan’da üretildiğini belirtti.

Keşan ilçesine bağlı Gökçetepe köyü çam ormanlarında  her yıl yüzlerce arıcının Ayçiçek balı sonrasında çam balı için bölgeye geldiğini anımsatan Altınordu,çam balı hasadının başladığını kaydetti.

Altınordu,sözlerine şöyle devam etti:”Edirne veTrakya Türkiye’de önemli çam balı üretim bölgelerinden biri. Yoğun Ayçiçek ekilişlerinden dolayı  bal üretimiz var.Bunun yanında  her yıl kendi arı varlığımızın dört –beş katı kadar arcıcıyıda misafir etmekteyiz.Saros Körfezi’deki,kızıl çam ormanlarında çam balı üretim alanları genişletilmeli.Buradaki pamuklu koşnili böceğinin daha geniş alanlara yaygınlaşması sağlanmalı.Buradaki üretim alanları genişletilirse  100 bin kovan da konuşlanabilir.Bölgede buna uygun çam alanları var.”

Çam balı üreticileri de çam koşnili böceğinin salgısını arıların kovanlarda bal haline getirdiğini belirterek, bu yıl verimin çok iyi olduğunu dile getirdiler.

Trakya’da  Edirne ve Tekirdağ’da çam balı üretimi yapılıyor.

Çam balı kıvamı bozulmadan veya donmadan yıllarca saklanabiliyor..

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA