SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Kaya: Bu yıl 50 bin dekarlık alana su verdik…

Kaya: Bu yıl 50 bin dekarlık alana su verdik…
Bu haber 05 Ekim 2021 - 21:57 'de eklendi ve 144 kez görüntülendi.
  Altınyazı-Karasaz Sulama Kooperatifi bu yıl 50 bin dekarlık alanda sulu tarım yapılmasını sağladı.
   Son yılda büyük bir atılıma geçen kooperatif,eskiden kalan borçlarını da yapılandırdı.
   Yeni yönetim kurulu ile birlikte üreticinin alın terini en iyi şekilde değerlendirmesi için var güçleriyle çalıştıklarını ifade eden Kaya,bir önceki yıl 37 bin dekar  olan sulama alanını bu yıl 50 bin dekara çıkardıklarını söyledi.
    Kaya, en büyük hedeflerinin bölgede bir rüzgar gülü kurmak olduğunu, bununla ilgili gerekli yerlere başvuru yaptıklarını  bunun gerçekleşmesi durumunda  elektrik maliyetlerinin çok düşeceğini kaydetti.
   İpsala’da  Şapçı Restaurant’ta basın mensupları ile bir araya gelen Kooperatif yöneticileri,amaçlarının her yıl sulanan alan miktarını artırarak,bölge halkının refahını yükseltmek olduğunu belirtiler.
Altınyazı -Karasaz Sulama Kooperatifi Başkanı Alaattin Kaya’da gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.
Göreve geleli 1,5 yıl olduğunu belirten Kaya, amaçlarının 2 bin 100 üyesi olan  kooperatife , yeni iş makinaları  kazandırarak  bölgede sulanabilir alan miktarını her yıl artırmak olduğuna kayıt düştü.
  Altınyazı Barajı’na kış aylarında Meriç Nehri’nden su bastıklarını anlatan Kaya,yaz aylarında da bu suyu üreticilerin hizmetine sunduklarını belirtti.
 Sulama sahaları içinde bulunan su istasyonları ile kanallarda yenileme çalışmaları yaptıklarını ifade eden Kaya
 şunları kaydetti “Kooperatifimizin sulanabilir alanı 65 bin dekar. Yönetim Kurulu üyelerim ile birlikte çalışmalara başladık. Balabanköy ve Altınyazı pompa istasyonumuz atıl durumda idi onları yeniledik. 8 kilometrelik kanal deforme olmuştu, onları tekrar yeniledik. Meriç Nehri’nin kış aylarında akan suyunu altın yazı barajına basıyoruz.Bu sayede üreticimiz istediği suyu alabiliyor.”
  Bu yıl 14 milyon metreküp suyu barajda depoladıklarını anımsatan Kaya,. 2021 yılı sulama alanını  50 bin dekara kadar çıkardıklarını  belirtti.
   Kooperatif çalışmalarına da değinen Kaya,sözlerine şöyle devam etti:”Gerekli olan yerlere 11 tane pompa koyduk, elektrik tesisatını yeniledik. Ergene Nehri’nden de  suyu üreticimize ulaştırdık. Göreve geldiğimizden bu yana eksik olan ne varsa onları tamamladık. Üreticimiz  de bize güvendi ve ödemelerde hiç bir sıkıntı çekmedik Kooperatifimize bir adet  kepçe aldık. Bunun  yanında personelimize kullanması için  pikap araç aldık. İki adet su takibi yapan personele motosiklet aldık.Kooperatif binamızı yapmak üzere  arsa aldık. Kooparatifimize yakışır bir bina yapmayı düşünüyorum.”
KAYA: SÜREKLİ SAHADAYIZ
Kooperatifim hiç kimseye borcu olmadığını da aktaran  Başkan Kaya,şunları söyledi:” Şu anda  4 milyon lira  nakit paramız var 15  personelimiz çalışıyor, maaşlarını günü gününe ödüyoruz. Yönetim kurulu üyelerim ile birlikte sürekli sahadayız, onlara teşekkür ediyorum. Şimdi hasat zamanı. Üretici ürününü biçmeye başladı. Yakın zamanda  Meriç Nehri’nden Altınyazı Barajımıza  su göndermeye başlayacağız.”
 Kooperatifin sulama  alanı içinde  ağırlıkla olarak  pirinç, kavun, ayçiçeği, silajlık  mısır, karpuz ve buğday ekimi yapıldığına kayıt düşen Kaya:” Bu hizmetlerin yapılmasında, bizleri yalnız bırakmayan devlet büyüklerimiz başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’ye.Devlet Su İşleri Genel Müdürü Kaya Yıldız’a, Bölge Müdürümüz Erdinç Kuran’a,Şube Müdürümüz Çınar Turgay,a, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal,a AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba’ya,AK Parti İlçe Başkanı Hakan İlkdoğmuş’a  çok teşekkür ediyorum” dedi.
Enter
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA