SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

KAŞIKÇI’DAN EDİRNE TEMALI MUHTEŞEM KONSER

KAŞIKÇI’DAN EDİRNE TEMALI MUHTEŞEM KONSER
Bu haber 10 Ocak 2014 - 20:55 'de eklendi ve 155 kez görüntülendi.

Edirneli müzisyen Evrim Kaşıkçı’nın “Edirne’den” ismini verdiği albümünün tanıtım konseri, 9 Ocak Perşembe akşamı Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Dünyaca ünlü Orkestra Şefi Orhan Şallıel yönetimindeki İstanbul Strings’in de eşlik ettiği gecede Evrim Kaşıkçı, albümünde yer alan Edirne’nin unutulmaya yüz tutmuş türkülerini ücretsiz olarak Edirneliler için seslendirdi.

Bölge türküleri ve kültürünün yaşatılması konusunda uzun yıllar mücadele veren ve Rumeli – Balkan türkülerinin daha fazla dinlenir hale gelmesi konusunda yurtiçi ve yurtdışında sayısız konser veren Müzisyen Evrim Kaşıkçı’nın “Edirne’den” ismini verdiği albümü çıktı. Albümünde yer alan parçaları, önceki gece Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde verdiği konserle Edirneli müzikseverlere tanıtan Kaşıkçı, sahnede kaldığı 2 saat süresince konuklara unutamayacakları bir gece yaşattı.KAŞIKÇI: BUGÜNE DEK YAŞANILAN EN BÜYÜK ACI, EMİN OLUN Kİ DAHA ÖNCE BALKANLARDA YAŞANMIŞTIRKonserine, söz ve müziği kendisine ait olan ve Edirne’yi anlattığı “Edirne” şarkısıyla başlayan Kaşıkçı, sırasıyla albümde yer alan tüm türküleri söyledi. Konser sırasında konuklara, türkülerin geçmişi hakkında da bilgiler veren Kaşıkçı, Balkan coğrafyasının bugüne kadar çok büyük acılar gördüğünü kaydetti. “Dünyanın en büyük acısını yaşadayısanız emin olun ki o acı daha önce Balkanlarda yaşanmıştır” diyen Evrim Kaşıkçı, “Türkülerimiz, geçmişten günümüze ulaşan sözlü birer belgedir. Bu albümde yer verdiğimiz 10 Edirne türküsünde de görüyoruz ki, Edirne geçmişte çok büyük acılara şahit olmuş. Edirne, Balkanlar, Rumeli coğrafyası geçmişte yaşadığı bu acıları hala yüreğinde, türkülerinde gizli tutuyor” diye konuştu.

ŞEF ORHAN ŞALLIEL: BU TOPRAKLARDA DOĞAN GENÇLERİMİZ BU TOPRAKLARA HİZMET ETMELİ

Konser sırasında albümünde yer verdiği türkülerin yanı sıra Balkan ve Rumeli türküleri de seslendiren Kaşıkçı, izleyicileri hem coşturdu, hem de hüzne boğdu. Türkiye’nin dünyaca ünlü Orkestra Şeflerinden Orhan Şallıel’in de destek verdiği gecede İstanbul Strings, sergilemiş olduğu sahne performansı ile izleyicilerden tam not aldı. Gecede kısa bir konuşma yapan Şef Orhan Şallıel, uzun yıllar yurtdışında yaşadığını belirterek, “Yıllar sonra ülkem adına güzel işler yapabilmek için Türkiye’ye döndüm. Beyin göçüne oldum olası karşı çıkmışımdır. Bu yüzden diyorum ki, bu ülke bağrında çok güzel gençler yetiştiriyor, çok başarılı müzisyenler çıkarıyor. Benim onlara tavsiyem, doğduğu topraklara hizmet etmeleri” şeklinde konuştu.

GECENİN SÜRPRİZİ İDİL AĞAOĞLU

Katılımından ötürü Orhan Şallıel’e teşekkürlerini sunan Evrim Kaşıkçı, akordiyonu ile şarkılar seslendirmeyi de ihmal etmedi. Gecenin sonlarına doğru Edirne’nin genç müzisyenlerinden olan İdil Ağaoğlu ile ‘Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar’ türküsünü seslendiren Kaşıkçı, “Edirne’de İdil gibi birçok yeteneğimiz var. İnanıyorum ki sevgili kardeşim İdil de çok iyi yerlere gelecektir” dedi.

Yapımcılığını MERSANAT’ın üstlendiği ve Trakya Üniversitesi’nin de desteklediği albümün tanıtım konserine Belediye Başkanvekili Ertuğrul Tanrıkulu, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, ile çok sayıda müziksever katıldı. Gecenin sonunda Rektör Yener Yörük tarafından Evrim Kaşıkçı’ya ve Orhan Şallıel’e plaket verildi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA