SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

KADIN GİRİŞİMCİLERE HİBE DESTEĞİNDE İDEOLOJİK AYRIMCILIK

KADIN GİRİŞİMCİLERE HİBE DESTEĞİNDE İDEOLOJİK AYRIMCILIK
Bu haber 09 Nisan 2021 - 21:57 'de eklendi ve 130 kez görüntülendi.

TARIMSAL KADIN KOOPERATİFLERİNE VERİLEN 150 BİN LİRALIK HİBE DESTEKTE PARTİZANLIK YAPILDIĞI ORTAYA ÇIKTI

CHPLİ VEKİLLER, AYRIMCILIĞI TEŞHİR ETTİ!

KİVİDEN PESTİL ÜRETMEYİ BAŞARAN KADIN KOOPERATİFİ, AKP’DEN TEK KURUŞ HİBE DESTEĞİ ALAMADI

AKP’NİN KURDURDUĞU PEK ÇOK TABELA KOOPERATİFİ İSE 150 BİN LİRA HİBE DESTEĞİ ALDI

CHP TEKİRDAĞ VEKİLİ AYGUN: KADIN KOOPERATİFLERİ ARASINDA DA AYRIMCILIK YAPIYORLAR. BUNLARIN YATACAK YERİ YOK

“DEVLETİN KAYNAKLARINI BABALARININ ÇİFTLİĞİ GİBİ KULLANIYORLAR. KENDİ YANDAŞLARINA PARA AKITIYORLAR”

Türkiye’deki ekonomik sıkıntıları incelemek üzere bölge bölge gezen CHP’li vekillerin Yalova’daki temaslarında, AKP’nin kadın girişimcilerce kurulan kooperatifler arasında da ayrımcılık yaptığı ortaya çıktı. Tarımsal kadın kooperatiflerine birkaç yıldır hibe desteği veren AKP, bu yıl 150 bin liraya kadar destek kararı aldı. Ancak bu yardımda partizanlık yapıldığı görüldü. Hibe desteği için başvuran Yalova’da Altınbeldem Altınova ve Beldeleri Kadın Girişim Kooperatifi ve S.S Çınarcık Hanımelleri Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, iki kez başvurmasına karşın destek alamadılar. Hibe desteğin ideolojik görüşler incelenerek verildiği, ancak kağıt üzerinde kurulan ve faaliyeti olmayan kooperatiflere 150 bin lira destek verildiği ortaya çıktı.

Kooperatifin kadın girişimcileri ile konuşan CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, “Bunun adı partizanlıktır. Bunun adı devletin gücünün sadece kendi yandaşlarına kaynak akıtmak için kullanılması ve vatandaşın derdinin yok sayılmasıdır. Bu yapılan ayrımcılığı kul affetse de Allah affetmez” diye tepki gösterdi. 2020 yılında 139 kadın kooperatifin 149 projesine AKP tarafından 14,6 milyon lira hibe desteği verildiğini anımsatan Aygun, “Ancak bazı kadın kooperatiflerine tek kuruş hibe verilmemiş. Bu nasıl bir vicdansızlıktır. Bu devletin kaynakları, onların babalarının kasası değil. Herkese eşit olmak zorundalar” diye konuştu.

KİVİDEN PESTİL ÜRETTİLER, DESTEK ALAMADILAR

Altınbeldem Altınova ve Beldeleri Kadın Girişim Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Yasemin Fazlaca, CHP’li vekillere şu bilgileri verdi:

“İdeolojik görüşümüzden dolayı bize hibe desteği verilmemesi için Valilik ve İl Müdürlüklerine talimat gittiğini öğrendik. Aşikâr şekilde de ifade ettiler. İdeolojik görüşümüzden dolayı bize verilmediğini net şekilde anladık. Nitekim bizden sonra kurulan, kağıt üzerinde var olan ve faaliyet göstermeyen kooperatiflere destek verildiğini gördük. Biz ise AR-GE çalışması yapıyoruz. Burada yıllardır üretilen kividen ilk defa pestil ve lokum yapmayı başardık. Başarı öyküsüne imza attık. Ancak bizi yok sayıyorlar. 18 yıldır kooperatiflere uzak duran yerel yönetim, bize rakip olsun diye bir kooperatif kurdurdu. Bizimle aynı ürünleri ürettiriyorlar. İnanılmaz bir ayrımcılık var.”

HİBE DESTEK AÇIKLAMASI

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ne demişti:

“Kooperatiflerin Desteklenmesi (KOOP-DES) Programı kapsamında kadın girişimcileri destekliyoruz. Bu yıl da kadın kooperatiflerine 150 bin liraya hibe desteği vereceğiz. Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu ve kadın emeğini değerlendirme amacı güden kooperatiflerimiz proje başvurularını 1-28 Şubat tarihlerinde tüm illerimizdeki Ticaret Bakanlığı il müdürlüklerine yapabilirler

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA