SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

KADIN GİRİŞİMCİLER EDİRNE’DE

KADIN GİRİŞİMCİLER EDİRNE’DE
Bu haber 10 Ocak 2014 - 18:36 'de eklendi ve 158 kez görüntülendi.

Marmara Bölgesi Zirve Toplantısı Edirne’de Yapıldı
TOBB Kadın Girişimciler Kurulları arasında bölgesel işbirlikleri oluşturmak amacıyla TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Edirne, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova illerinin TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanları ve 7 Bölgenin TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen 2. Marmara Bölgesi Zirve Toplantısı 7 Ocak Salı günü Edirne’de gerçekleştirildi.
Edirne İl İcra Komitesi Başkanı Elmas Aslan’ın koordinatörlüğünü üstlendi toplantıya Keşan’dan Edirne İl İcra Komitesi Başkan Yardımcısı Berrin Tanyolaç ve yönetim kurulu üyeleri katılırken toplantının sunumunu ise Kadın Girişimciler Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi Berna Tanyolaç yaptı.
Toplantıya; Edirne Valisi Hasan Duruer, ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Meclis Başkanı Mehmet Eren, Edirne TB Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ, İpsala Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin, Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel, Uzunköprü TSO Başkanı Ercan İhtiyar, Uzunköprü TB Başkanı Egemen Aslan, T.Ü İktisadi ve İdari Bölümler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derman Küçükaltan Edirne Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yard. Doç. Dr. Ebru Boyacıoğlu, TOBB Girişimciler Kurulu Marmara Bölge Başkanı Hatice Güner Dinçbal Kal ve Türkiye’nin farklı illerinden gelen 100 kadın girişimci katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Kadın Girişimciler Kurulu Edirne İcra Komitesi Başkanı Elmas Aslan: “Her biri alanında söz sahibi; bastığı yeri bilen, hayal gücü yüksek, yeni bir tarzı ve yeni bir düşüncesi olan kadın girişimcilerin, İlimiz de bir araya gelmesi bizler için gurur kaynağıdır” dedi. Kadınları iş dünyasından uzak tutmanın insan gücünü israf etmek anlamına geldiğini söyleyen Aslan, büyük ekonomilerin artık, ham maddeye değil, insan kaynağına önem verdiğini vurguladı.
Elmas konuşmasının ardından, Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi’nin faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgi verdi.
Türkiye’nin önde gelen sektörlerinde hibelerin kadınlar üzerine kurulduğunu ifade eden TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Marmara Bölgesi temsilcisi Hatice Güner Dinçbal Kal, “Kadın sadece bir cinsiyet değildir. Kadın bir annedir, bir eştir, bir kız evladıdır. Kadın geleceğin yapı taşını oluşturan kişidir. Biz her zaman eşimizin yanındayız. Babasının kızı olmaktan gurur duyan ve evlatlarını yetiştirmekten, eve gidince farklı bir kimliğe bürünmekten mutlu olan bir cinsiyetiz. Hepimiz eve gidince vazifemizin ne olduğunu hisseden bir toplumuz” diye konuştu. Kal, kadın girişimciliği son yılların gündeminde olan bir konu olduğunu söyledi.
Zıpkınkurt: “Kadın girişimciliği bir moda değil zorunluluktur”
ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt’ta yaptığı konuşmada, ülkemizin iktisadi refahın yükselmesinin ancak ve ancak hem yeni yetişen kadın girişimcilerle, hem de var olan kadın girişimci ve yönetici potansiyellerinin geliştirilmesiyle, hem de kadınların çalışma hayatına daha etkin katılımlarının sağlanması ile mümkün olacağını söyledi.
Edirne Valisi Duruer, bayanların eğitim başta olmak üzere birçok alanda başarılı olduğunu ve üniversite mezuniyetlerine bakıldığında kadınların ilk üçte olduğunu dile getiren Duruer, “Maalesef gerçek hayata bakıldığında kadınları ve kızları göremiyoruz. Bakın Edirne’de 300 muhtardan 1 tanesi kadın, 24 belediye başkanından sadece 1 tanesi kadın. İl Genel Meclisi’nde kadın yok, siyasette kadın yok. Dolaysıyla toplumun önünde kadın yok. Müdürlerimiz arasında da bu böyle. Bunu nasıl çözebilmemizi düşünmemiz lazım.” dedi.
Toplantının ardından Türkiye’nin hemen her yerinden gelen kadın girişimciler, Edirne’de şehir turu gerçekleştirdi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA