SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Istranca dağlarında 2 bin 117 bitki türü yaşıyor

Istranca dağlarında 2 bin 117 bitki türü yaşıyor
Bu haber 25 Mayıs 2021 - 22:23 'de eklendi ve 148 kez görüntülendi.

Kırklareli Istranca dağları 2 bin 117 bitki türü ile 2 bin 62 hayvan türüne ev sahipliği yapıyor.

Bu nedenle Istrancalar, Trakya Bölgesi’nin ve Kırklareli’nin çok önemli bir doğal zenginliğidir.

Planlanan ve çalışmaları başlayan Kanal İstanbul Projesi’nin gerçekleşmesi halinde İstanbul ve Trakya Bölgesi’nde tam bir ekolojik yıkım ve talanın yaşanabileceği ileri sürülüyor.

Konu ile ilgili Kırklareli Milletvekili Vecihi Gündoğdu ,Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na soru önergesi verdi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla arz ederim.

Vecdi Gündoğdu

Kırklareli Milletvekili

TBMM Çevre Komisyonu Üyesi

Istranca dağlarında, Kırklareli il sınırları içinde 2.117 bitki türü ve 2.062 hayvan türü olmak üzere toplam 4.179 tür canlı tespit edilmiştir.

Trakya Bölgesi’nin konumu itibarıyla iki kıta arasında bir köprü olması ve coğrafi özellikleri nedeniyle birçok farklı türlere sığınak olması, farklı iklimsel koşullara ve farklı ekosistemlere sahip olması Kırklareli’nin biyoçeşitlilik zenginliğinin başlıca nedenleri arasındadır.

Bu nedenle Istrancalar; ülkemizin, Trakya Bölgesi’nin ve Kırklareli’nin çok önemli bir doğal zenginliğidir.

Istrancalar aynı zamanda Trakya Bölgesi ile İstanbul’un da havasının ve suyunun kaynağı konumundadır.

Planlanan ve çalışmaları başlayan Kanal İstanbul Projesi’nin gerçekleşmesi halinde İstanbul ve Trakya Bölgesi’nde tam bir ekolojik yıkım ve talanın yaşanabileceği tehlikesi ile karşı karşıya bulunmaktayız.

Bu doğrultuda;

1-Avrupa’nın en önemli alanından biri olan Istrancalar’ın, daha fazla tahrip edilmeden, yaban hayatı yok olmadan, doğal varlıkların gelecek nesillerin yaşam kaynağı olarak neden kayıtsız şartsız koruma alanı ilan etmiyorsunuz?

2-İstanbul’un yaşam destek sistemleri olan Kuzey Ormanları, su havzaları, su havzalarını besleyen su kaynakları, tarım ve mera alanlarının yok olmasını nasıl engelleyeceksiniz?

3-Kanal İstanbul ile İstanbul’un önemli su kaynaklarından biri olan Sazlıdere Barajı’nın yok olmasını, doğal yaşam alanlarının, ekosistemin bozulmasını, doğal ve arkeolojik sit alanlarının, tabiat parklarının, milli parkların yok olmasını nasıl engelleyeceksiniz?

4-Anılan Projenin gerçekleşmesiyle sadece İstanbul’da değil, Trakya’ya kadar tatlı suların beslediği tarım alanları ciddi zarar görecek, bölgede tarım ve hayvancılığı nasıl koruyup, geliştireceksiniz?

5-Projenin ÇED Raporuna göre 1.155.668.000 m3 olan kazı materyalinin taşınmasıyla bozulan ekosistemi nasıl telafi edeceksiniz?

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA