SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Işıkseren Serhad Birlik’te

Işıkseren Serhad Birlik’te
Bu haber 01 Ağustos 2013 - 12:40 'de eklendi ve 221 kez görüntülendi.

Edirne’nin nasıl yönetilmesi gerektiğine yönelik ziyaretlerini sürdüren CHP’li Nurhan Işıkseren, kentin en sorunlu konularından toplu taşımacılığı da ihmal etmedi. Serhad Birlik Başkanı Hakan Giyik ve yönetim kurulu üyeleriyle istişarede bulunan Işıkseren, Edirne’de genel bir memnuniyetsizliğin hakim olduğunu ve bilinen sorunların buzdağının sadece görünen yüzü olduğunu kaydeti. Işıkseren, “Bu durum tek taraflı değil, sizlerin de sorunlarınız olduğunu biliyoruz. Bunları bir de sizden dinlemek istedik” derken, Başkan Hakan Giyik de, “Yerel yönetimde bir değişim olacaksa bu sizin gibi düşünenlerle olsun” diyerek Işıkseren’e başarı diledi.

CHP’den Edirne Belediye Başkan aday adaylığını açıklamadan önce ziyaretlerde bulunan Işıkseren ve arkadaşları, Serhad Birlik’i de ziyaret etti.  Işıkseren, kentteki memnuniyetsizliğin büyük oranda yanlış anlaşılmalar ve diyalogsuzluktan kaynaklandığını ve bu diyaloksuzluğun acilen aşılması gerektiğinin altını çizdi. Olaylara tek taraflı bakmanın hata olacağını söyleyen Işıkseren, “Biz kent yönetiminde bir alternatif sunacağız. Karşılıklı diyaloga dayalı, birlikte iş yapma kültürümüzün gelişmesiyle daha kaliteli, insan odaklı, memnuniyet verici, kaynakların iyi kullanıldığı, halka hesap verebilir bir yönetimle ancak işi içinden çıkılabilir.

Biz Edirne’nin nasıl yönetilmesi gerektiğine yönelik genel bir çalışmayla çeşitli ziyaretler yapıyoruz. Kentteki genel memnuniyetsizliğin hepimiz farkındayız. Bu sorunları aşabilmek için öncelikle taraflar arasında karşılıklı güven ortamının sağlanarak diyalog kanallarının açılması gerekiyor. Toplu taşımacılıkla ilgili olarak da bu tür bir sorun olduğunu biliyoruz. Ancak bu sorun bilinenden de daha derin. Minibüsçü esnafının bu çerçevedeki sorunları biz yerel yönetime talip olanlar için son derece önem arzeden bir konu” dedi.

HAKAN GİYİK : BİZ HEP VEREN TARAFTAYIZ

Geçtiğimiz ay yapılan seçim sonucunda Serhad Birlik Başkanlığına getirilen genç işletmeci Hakan Giyik, minibüsçüler olarak hep veren tarafta bulunduklarını ve yaklaşık 20 günden bu yana havuzdan ortaklarına para yatıramadıklarını kaydetti.Kışın 50 bin civarında olan müşteri potansiyelinin yaz aylarında 15 bine kadar düştügünü belirten Giyik, “Yasa gereği engellileri yarı yarıya, basını ücretsiz taşıyoruz. Buna karşın devlet ne engelliler konusunda ne de mazot konusunda bir destek vermiyor. Araçların bakımı ve diğer maliyetleri kazancımızın % 75’ini buluyor. Kalan %25’i de yeni yatırımlara ayırıyoruz. Eğer 5 yılda araçlarımızı yenileyemezsek sanayiden çıkamayız. Yeni araçlarımız engellilerin kullanımına uygun, ancak yeni bir aracın maliyeti 200 bin TL. KOSGEB’den de ulaşıma bir destek yok. Taşıma ücretlerimiz çok düşük. Zam aldık ama zammı da kent kartla geri çektik. KDV, geçici vergi ve kent kart kesilmelerinden sonra elimize bir yolcuyu taşıma ücreti olarak geçen para 82 kuruş. Her esnafın ayda 5-6 bin TL ödemesi var.

“ŞOFÖRÜN ARTIK HATA YAPMA RİSKİ YOK”

Toplu taşıma araçlarını kullanan şoförlerin artık hata yapma riski yok. Çünkü her araçta üç kamera var ve biz bu kamerlardan anında konuşmalar dahil herşeyi görüyor ve duyuyoruz. Yani kooperati olarak bir otokontrol sistemini hayata geçirdik. Hata yapan şoförü cezalandırıyoruz, şu anda on kadar cezalı akadaşımız var. Ayrıca belediyenin vermiş olduğu eğitimlere katılmayanları çalıştırmıyoruz. Gelir havuzu olduğu için de ortada bir yarış kalmadı. Biz hatalarımızı miminize etmek üzerine çalışıyoruz.

“DEĞİŞİM OLACAKSA SİZİN GİBİ DÜŞÜNENLER OLSUN”

Başkan Hakan Giyik, Işkseren ve arkadaşlarının ziyaretinden büyük memnuniyet duyduğunu da kaydederek, “Aday adalığınız ve bu çalışmalarınız hayırlı olsun. Yerel yönetimde bir değişiklik olacaksa bu sizin gibi düşünenlerle olsun. Sizin de dediğiniz gibi siyasette inandırıcılık çok önemli, iyalogların da bu şekilde açılabileceğine inanıyor, başarı diliyoruz” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA