Keşan Haber
reklam

KERMAN’A BÜYÜK SUÇLAMA….İPSALALI KAYBETTİ…!

KERMAN’A BÜYÜK SUÇLAMA….İPSALALI KAYBETTİ…!
Bu haber 12 Ocak 2018 - 12:04 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.
reklam

Cam fabrikasıyla birlikte istihdam umutları da gitti

3 yıl önce İpsala’ya cam fabrikası kurmak için yaklaşık 20 bin TL civarında yatırım yapan Şaban Tereci, yasal izinlerin bir türlü verilmemesi nedeniyle, tesisini İpsala’dan taşıdı.

Cam fabrikası kurmak amacıyla 3 yıl önce İpsala’ya gelen İşadamı Şaban Tereci, ruhsat ve ön izinlerin bir türlü alınamaması üzerine, geçen çarşamba günü tesisini TIR’larla İpsala’dan taşıdı.

Yatırımla ilgili olarak, tesis çevresinden arazi satın aldığını, , işletmeyi kurmayı planladıkları 20 bin 500 metrekare arsa üzerine,  ilk aşamada 24 metreye 50 metre boyunda 11 metre yüksekliğinde iki hangarın kısmen inşa edildiğinin altını çizen  Tereci, 2 yılı aşkın bir süre beklemelerine ve çeşitli başvurularına rağmen, ruhsat işlemi için yasal sürecin bir türlü tamamlanmadığını söyledi. Yatırımı hayata geçirecek olan ön izinlerin gerekliliği ve aciliyetine rağmen bir türlü verilmediğini de vurgulayan Şaban Tereci, kurulum aşamasındaki malzemelerin çürümeye başlaması ve bir sonuç alınamadığı için yatırımı sonlandırmak zorunda kaldığını kaydetti.

İŞSİZLİĞE ÇÖZÜM OLACAKTI

Cam fabrikasının İpsala’da hayata geçirilmesiyle yaklaşık 200 kişinin burada çalışacağı ve aileleriyle birlikte en az bin kişiye istihdam sağlanacağını kaydedilirken, tesisin taşınmasıyla işsizliğin ve dış göçün engellenemeyeceği ifade edildi.

Av hobisi olması vesilesi ile 1983 yılından beri  İpsala’ya geldiğini kaydeden İşadamı Şaban Tereci, tesisinin kuruluş aşamasında yatırımı neden İpsala’ya yaptıklarını şöyle açıklamıştı:  “Buradaki işsizliği gördüm. Kahvehanelerdeki işsiz geçleri üzülerek izledim. Yani buradaki gençlerin kahvelerde, orda burada oturduklarını gördüm. Bunlar da bizi üzdü. İstanbul’da maalesef işçi problemimizden dolayı birkaç arkadaşımızla yaptığımız sohbetlerde de bunlar gündeme geldi. Dolayısıyla burada 5-6 milyon TL.’ye yakın yatırım yaptık arazi aldık… Şehrimizin evlatları başka şehirlere işsizlik yüzünden göç ediyor. İşsizlik ilçemizde en büyük sorun halinde.”

YATIRIMCININ ÖNÜ AÇILMADI

Cam fabrikası için, İpsala Belediyesi tarafından,  ruhsat ve ön izinlerin verilmemesi üzerine tesisin taşınması kararının alınıp, ardından da uygulamaya geçilmesinin ilçe için büyük bir kayıp olduğu  kaydedilirken, yatırımcının önünün açılmadığı ve bu nedenle bundan sonra da İpsala’ya kolay kolay yatırım yapılmayacağının altı çizildi.

MADEMKİ RUHSAT VERMEYE YETKİLİ DEĞİLDİNİZ, NEDEN MÜRACAATIMIZA EN BAŞINDAN CEVAP VERMEDİNİZ?

Ruhsat ve ön izinlerin verilmemesi yüzünden fabrikanın atıl kaldığı ve çürümeye erk edildiğini kaydeden Şaban Tereci, maddi ve manevi olarak zarara uğradığını ve bu nedenle tesisi taşımak zorunda kaldığını da kaydetti.

BEN EVRAKLA KONUŞURUM

Tereci, ruhsat süre hakkında geçmişte de gazetemize şu açıklamada bulunmuştu: “Aradan 2 yılı aşkın bir süre geçti. Biz yatırımımızı fabrikamızın  çeliğini yaptık ve halen atıl durumda çürümeye maruz kalmıştır. Tüm müracaatlarımızı tarafınıza yazılı olarak bilgilendirerek yapmış bulunmaktayız. Lakin arazinizin önü kapandığı için tavrınız tamamen değişmiş oldu. Meclis üyeniz Sayın Ekrem Ege ile birlikte  yer değişebileceğimizi beyan ettik bize herhangi bir başka yer de göstermediniz ve 22 ay sonra arazinin satılmasından yeni haberim oldu diyerek tarafımı mahkemeye verdiniz. Müracaat tarihlerime ve Mahkemeye vermiş olduğunuz tarihe bakar mısınız? Kendi söylediğiniz yalana kendinizde inandınız herhalde. Bu araziyi satın alırken de tarafımıza yardımcı olan Meclis üyeniz Sayın; Yusuf İder’dir. Arazimize trafo kuran yine Meclis Üyeniz Sayın; Suat Batı’dır. Ben evrak ve belgeyle konuşurum. Mademki ruhsat vermeye yetkili değildiniz müracaatlarımıza neden daha önce bu şekilde en başından cevap vermediniz? Şahsi menfaatleriniz İpsala halkının ekmeğinden aşından ve yatırımcının yapmış olduğu yatırımdan daha önemli olduğu için mi? Bu ilçede her şey iki dudağımın arasında diyerek tarafımı tehdit etmeniz hiç yakışık almadı. İsmim Şaban Tereci gibi. Eminim ki; İktidar Partisinin tutumu ve yönetim anlayışı kesinlikle böyle değil.  İktidar Partisine ve makamınıza olan saygımdan dolayı sizin üslubunuzla size cevap vermedim. Bedelsiz olarak tarafınızdan herhangi bir yer istemedim, kendi imkanlarımla istihdam sağlamaya çalıştım. Tüm iyi niyetli yaklaşımlarımın karşılığı bu olmamalıydı. Maddi ve manevi olarak şahsınızın bu tavırlarından dolayı zarara uğramış bulunmaktayım. Naçizane şahsınıza tavsiyem  İpsala ilçesinin ve halkının geleceği ile ilgili konulara daha vicdanlı ve olumlu yaklaşmanızdır.  İpsala Yeni Gazete

Etiketler :
reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER