SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik
Necdet Uybaş

İpsala’da çeltikçinin elektrik ile imtihanı

İpsala’da çeltikçinin elektrik ile imtihanı
Bu haber 06 Mayıs 2016 - 22:11 'de eklendi ve 169 kez görüntülendi.

İpsala’da Tredaş sezon öncesi   alacağı nedeniyle yine şalter kapattı.

İpsala Türkiye’nin çeltik ambarı. Yani çeltik üretiminde özel bir bölge.

Çeltik  şu günlerde para etmiyor.Yani üreticinin malı para etmiyor  ama marketlerde 3 misli fiyatlar bir türlü inmiyor.Bu da nasıl oluyor anlamak mümkün değil.

İpsala’da  Karasaz Altınyazı Sultanköy Sulama Kooperatifi’nin özelleştirmdem önceki borçlarını masaya yatıran TREDAŞ çiftçinin tarlasını hazırladığı ve ekime başlayacağı haftada şalter indiriyor.

Sormak gerek şimdiye kadar aklı nerdeydi.Tabi çiftçi su istiyor. Kooperatif de  motorları ile su basacak.İşte tam fırsatı deyip şalter iniyor. Üretici  ne yapsın. Şu anda parası yok.Geçen yıl çeltik para etmemiş. Kooperatif para toplayamamış.

Şimdi ne olacak. Çiftçi ilk eylemi yaptı gümrüğe giden yolu kapattı bir süre.

Şimdi 10 gün içinde elektrik verilmez ise,yeniden daha büyük bir eylem yapılacağı söyleniyor ve uluslar arası  karayolunun kapatılacağı ifade ediliyor.

Buna bir çözüm bulunmak zorunda.Bu topraklarda çeltikten başka bir şey olmaz.Bundan sonra ekilecek ürün de yok.15 bin aile  etkilenecek.Her şeyini kaybeden insan da her şey beklenir.

Ama kooperatif başkanı bütün kapıların yüzüne kapandığını söylüyor. 150 bin dekarlık çeltikten bahsediyoruz. Bu ülkenin dışarıdan tonlarca çeltik ithal etmesi demek. Yani yurt dışındaki üreticiye gidecek ülkenin parası bunun hesabı iyi yapılmalı.

Borçlar  bir şekilde ödenir. Zaten borca da itiraz yok.

İpsala’da kaosa izin verilmemeli ve çözüm mutlaka bulunmalı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA