SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

İHRACATTA TARİHİ REKOR

İHRACATTA TARİHİ REKOR
Bu haber 14 Kasım 2014 - 10:30 'de eklendi ve 158 kez görüntülendi.

Medya Takip Merkezi (MTM) ile Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin işbirliği sonucu hazırlanan rapora göre; Ekim ayında ekonomi gündeminde en çok yer bulan konu başlığı ihracat olurken; enflasyon da ayın diğer öne çıkan konu başlığı oldu.

 

MTM’nin araştırmasına göre ayın en çok öne çıkan konu başlığı 47 bini aşkın haberle ihracat oldu. Ekim ayında açıklanan Eylül ayı verilerine göre, Türkiye’nin Eylül ayı ihracatı geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 6.5 artarak 13 milyar 294 milyon dolarla Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine ulaşarak ekonomi gündeminde en çok konuşulan konu başlığı olarak göze çarptı.

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), eylül verilerine göre, Ocak – Eylül ayı döneminde ihracat yüzde 5.7 artışla 118 milyar 225 milyon dolara, 12 aylık ihracat ise yüzde 4.2 yükselerek 157 milyar 654 milyon dolara çıktı. Otomotiv sektörü, Eylül ayında 1.9 milyar dolar ile en fazla ihracatın gerçekleştirildiği sektör oldu. Otomotiv sektörünü yüzde 98.6 ile mücevher, yüzde 91.8 ile tütün ve mamulleri sektörü takip etmesiyle ekonomi haberlerinde yer buldu.

 

Ekonomi Bakanlığı’nın, 2014 yılı 4. çeyreğine ilişkin dış ticaret beklenti anketi açıklandı. İhracat Beklenti Endeksi, yılın 4. çeyreğinde, 3. çeyreğe göre 0,4 puan arttı. Yılın 3. çeyreğinde 113,7 olan endeks, 4. üç aylık dönem için 114,1 seviyesinde gerçekleşmesi ihracat ile ilgili çıkan haberleri de beraberinde getirdi.

 

Enflasyon 5 ay sonra yüzde 9’un altında

MTM’nin aynı araştırmasına göre, ekonomi gündeminde en çok haber olan bir diğer konu başlığı ise 20 bini aşkın haberle enflasyon oldu. Ekim ayında Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı Eylül ayı verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 0,14, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0,85 arttı. Yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 8,86, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 9,84 oldu. Bu sonuca göre TÜFE 5 ay sonra ilk kez yüzde 9’un altına düşmesiyle ekonomi sayfalarında yer aldı.

 

Aylık bazda TÜFE yüzde 0,14, Yİ-ÜFE yüzde 0,85 artarken, yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 8,86, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 9,84 olarak açıklanmasıyla medyada görüldü. 12 aylık ortalamalara göre enflasyon, tüketici fiyatlarında yüzde 8,54, yurt içi üretici fiyatlarında ise yüzde 9,84 artış göstermesi de ekonomi haberlerinde yer edindi. Enflasyonu, ithalat ve işsizlik konu başlıkları takip etti.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA