SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

HUBUBATTA MANTARİ HASTALIKLAR İLE MÜCADELE

HUBUBATTA MANTARİ HASTALIKLAR İLE MÜCADELE
Bu haber 06 Şubat 2014 - 15:20 'de eklendi ve 190 kez görüntülendi.

HUBUBATTA MANTARİ HASTALIKLAR İLE MÜCADELE

Buğday, Arpa ve de bu grup bitkilerde Kök ve Kök Boğazı Çürüklüğü, Külleme, Sarı Pas, Kahverengi Pas ve Kara Pas Hastalıkları başlıca mantarı hastalıklardır. Bu itibar ile; Hububat tarımında mantarı hastalıklar önemlidir. Mücadelesi zamanında ve de tekniğe uygun bir şekilde yapılmadığı zaman önemli ekonomik kayıplara sebebiyet verilmiş olunacaktır.
Genelde sık ekim, uygun gübreleme yapılmaması, bulaşık alanlar, dayanıklı çeşitlerin kullanılmaması ve de cevre koşulları bu hastalık etmenlerini tetikleyici faktörler olarak görülmektedir.
Mevsimin gidişatı itibari ile Kök Boğazı Çürüklüğü, Külleme ve Pas hastalıkları, havaların ısınması ile görülmeye başlanacağı ve önümüzdeki günlerde bu hastalık etmenlerinin artışı yönünde bir seyir izleneceği kaçınılmazdır.
Bu hastalık etmenlerine uygun şartlar oluştuğunda ilk etapta Kök ve Kök Boğazı Çürüklüğü görülmeye başlar. Daha sonra sırası ile Külleme, Sarı Pas, Kahverengi Pas ve Kara Pas Hastalıkları kendilerini göstermeye başlar. Hatta bu hastalıklar birlikte de görülebilir.
Netice itibari ile de hububat ekili alanlarında bu tür hastalıkların seyri iyi takip edilmeli ve gerekli mücadelenin uygun şekillerde yapılması sağlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki bu hastalıklarda etkin sonuca ulaşmanın yolu hatalık etmenlerinin görülmesi ile gecikmeden mücadelesinin yapılması ile olur.
Önemli bir konudur. Özellikle mantarı hastalıklar ile mücadele devresi iyi bir şekilde belirlenmelidir. Çünkü mantarı hastalıklarda esas kural bitkileri sağlıklı tutmak olmalıdır. Bu itibar ile bu konuda koruyucu tedbir şeklinde mücadele edilmelidir. Şayet bitkilerde hastalık etmenleri görüldüğünde bitki hastalıklar ile bulaşmış demektir. Diğer bir ifade ile bitki sağlığı zedelenmiştir. Hastalık etmenlerinin görüldüğü ilk devrelerde yapılacak bir mücadele ile kısmen de olsa başarı elde edilebilinilir. Ancak hastalık etmenlerinin ilerlediği bir devrede yapılacak mücadele ise fazla bir fayda sağlanamaz. Bu itibar ile mantarı hastalıklar ile mücadele devresi önemlidir.
Sözümün başında ifade ettiğim üzere; şayet Hububat tarımında mantarı hastalıklar ile gereği gibi mücadele edilmez ise %20 – %30 oranında verim kayıplar olabileceği gibi bu zararın %50‘lere de ulaşabileceği unutulmamalıdır.
Bu itibar ile; hububat ekili alanlar gezilmeli ve gözlem sonuçları ilgili teknik oluşumlar ile paylaşılmalıdır. Ve de teknik oluşumların bu konudaki uyarıları dikkate alınmalıdır. 05.01.2014

Lütfü Açar
Ziraat Yüksek Mühendisi
Uzman Tarım Danışmanı

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA