SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Hububat üretiminde artış bekleniyor

Hububat üretiminde artış bekleniyor
Bu haber 10 Ekim 2015 - 18:29 'de eklendi ve 248 kez görüntülendi.

Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan:” Bu yıl iklim koşulları hububat üretimi için elverişli seyretti. Üretimde artış bekliyoruz.”

Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, bu yıl iklim koşullarının elverişli seyretmesi nedeniyle hububat üretiminde artış yaşandığını söyledi.

Erdoğan ,Edirne’nin İpsala İlçesinde  firması tarafından  2000 yılında kurulan Türkiye’nin en gelişmiş entegre  pirinç fabrikasını gazetecilere gezdirerek açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin yanı sıra Tayland, Hindistan, İtalya ve ABD’den den ithal ettiği  çok değişik türdeki pirinçleri dünyanın her tarafına pazarlayan Türkiye’nin “küresel pirinç üreticisi” olduklarını  ifade eden Erdoğan, fabrikada pirincin el değmeden hijyenik biçimde paketlenerek  tüketiciye sunulduğunu belirtti.

Türkiye’nin çeltik ihtiyacının yaklaşık yüzde 50’sini karşılayan Edirne’de, çeltik hasadı çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Erdoğan, bu yıl hava koşullarının olumlu geçmesinin etkisiyle üretimde geçen yıla göre yüzde 10’luk bir artış beklendiğini belirtti.

Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti.” Bu yıl iklim koşulları hububat üretimi için elverişli seyretti. Üretimde artış bekliyoruz. Ancak bu uzun vadeli üretim için bir ölçüt değil.2014 yılında 19 milyon ton olan buğday üretiminde bu yıl yüzde 18’lik,6,3 milyon ton olan arpa üretiminde yüzde 27’lik 5.95 milyon ton olan mısır üretiminde yüzde 6’lık bir artış bekleniyor. Ancak ilkim değişikliğinde en çok etkilenen ülkelerden biri Türkiye. Dünya nüfusunun arttığı ,tarımsal arzın azaldığı, gıda krizi yaşanabileceği endişesinin olduğu bir ortamda uzun vadeli ,kapsamlı gıda politikalarına ihtiyaç var. Bu anlamda üreticiye verilen teşviklerin artırılması, ve girdi maliyetlerinin düşürülmesi en hızlı reaksiyon alınacak alanlar.Ancak bunlar tek başına yeterli değil. Kendi kaynaklarımızı maksimize edecek önlemler alınmalı. Teşvikleri, ürün desteklerini doğru yönlendirecek, ürün ve bölge bazlı vermek gerekiyor. Global ısınma nedeniyle Türkiye’nin uğrayacağı iklim değişiklerini göz önüne alarak bir ürün deseni belirlenmeli. Kentleşme sanayileşme ile birlikte kırsaldaki nüfusu yerinde tutmak zorlaştı .Eğitimli,nitelikli iş gücüne sahip kesim tarımla uğraşmak istemiyor. Ancak aile ziraatı yeterli gelir seviyesinde olursa bu insanları yeniden tarıma yönlendirebiliriz.”

-Kur artışı fiyatları etkiledi

Döviz kurunda yaşanan artışın pek çok sektörü etkilediği gibi ,bakliyat fiyatlarına da yansıdığını vurgulayan Erdoğan,1990’lı yıllarda bakliyatta ihracatçı konumda iken, bugün yüzde yüz ithalatçı konuma gelindiğini kaydetti.

Erdoğan, şöyle devam etti:”1990’lı yıllarda bakliyatta 2 milyon ton üzerinde bir üretimle ihracatçı konumda iken, 2015’e geldiğimizde nüfus artışı, tüketim artışı gibi nedenlerle ve üretimin azalmasıyla ithalatçı konumuna geldik.1 milyon ton civarında bakliyat üretimimiz var, ancak tüketim bunun çok üzerinde. Türkiye’de 500 bin ton olan pirinç üretimine karşın tüketim 750 bin ton civarında. Bu yıl pirinç tüketiminin yaklaşık yüzde 30’unu ithal pirinçlerden karşılamak gerekecektir.”

Erdoğan ve gazeteciler İpsala’da hasat çalışmalarını da izlediler.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA