SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik
AdanasporAkhisar BelediyesporAlanyasporAntalyasporBeşiktaşBursasporÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGaziantepsporGençlerbirliğiİstanbul BaşakşehirKardemir KarabüksporKasımpaşaKayserisporKonyasporOsmanlı SporTrabzonspor

‘Hollanda’nın Efsane Adamı’ Bülent Türker, ‘Dünya Efsanesi’ olan NaimSüleymanoğlu’nu yazdı

Bu haber 09 Şubat 2018 - 13:42 'de eklendi ve 354 kez görüntülendi.

ABD Başkanı Ronald Reagan’ın bile bir saat ağırladığı

Cep Herkülü’müze yapılan vefasızlıklarıdile getiren

Türker’in piyasaya çıkan kitabı kapışılıyor.

İlhan KARAÇAY’ın haberi:

Biri, postaya atılan ve üzerinde sadece ‘Bülent Türker’ yazılı olan zarfın, postacılar tarafından doğru adrese teslimini sağlayacak kadar efsaneleşen adam, diğeri de, Dünyayı kaldıran ve ABD Bşkanlarından Ronald Reagan tarafından bir saat ağırlanacak şekilde dünya efsanesi olan iki adamın öyküsüdür bu haber.

 

Bülent Türker, Turgut Özal tarafından Türkiye’ye getirilen Naim Süleymanoplu ile ilk günden itibaren sık sık beraber oldu. Bülent Türker birinci fotoğrafta arkada sağda görülüyor.

Bülent Türker, Avustralya’dan Türkiye’ye ilticacı olarak geldiği ilk günde

yanındaydı Naim Süleymanoğlu’nun. O günden ölümüne kadar sık sık birlikte olmuşlar ve büyük bir dotluk kurmuşlardı.

 

 

 

Bülent Türker, Rotterdam’da organize ettiği ‘Altın Lale’ ödülünün ilkinde, jüri üyelerinin tümünün oyları ile, ’50 Yılın En İyisi’ ve ‘Ömür Boyu Onur’

ödülü’nü Naim Süleymanoğlu’na verirken, aynı törende İlhan Karaçay’a da

’50 Yılın Gazetecisi’ ödülünü verirken.

 

Bülent Türker, 30 yıllık arkadaşı Naim Süleymanoğlu ile uzun uzun konuşmuş ve O’nun yaşamını bir kitapta toplamak istediğini söylemişti. Süleymanoğlu, ‘Tamam ama, ben öldükten sonra yayınlanacak’ şartını koymuştu. Buna karşılık Bülent Türker de, ‘Kitabın gelirini, hayır kurumlarına bağışlama’ sözü vermişti.

 

Süleymanoğlu’nun ölümünden sonra, sözü edilen kitabı yayınlanan Bülent Türker çok dertli. Türker dertlerini şöyle anlatıyor:

”Şimdiye kadar 8 kitap yazdım ve yayınladım. Ama dokuzuncu kitabımda çok heyecanlandım. Kolay mı, bahse konu adam bir dünya devi.Çok heyecanlıyım. Naim ile Hollanda’daki  evimde 2013 yılında bu kitabı yazmaya karar vermiştik. Ama o zaman bana, ‘Bu kitabı şimdi yayınlamıyoruz, ben öldükten sonra yayınlayacaksın’ demişti. Ben de kabul ettim ve kitabın gelirini hayır kurumlarına bırakacağıma dair söz verdim.

Son 10 yıl içinde Naim’e çok vefasızlık yapıldı. Onun  Türkiye’ye

kazandırdığı başarılar çabuk unutuldu. Onun gibi bir sporcu bir daha kolay kolay gelmez. Sadece sporcu değil o özgürlüğün de  bir temsilcisi idi. Bulgaristan Türkleri’nin ve dünya Türkleri’nin  sevdalısı olduğu gibi, tüm dünya ona tanıyor ve seviyordu.

1985 ve 1986’da Çin’de ‘Dünyada Yılın Sporcusu’ olarak seçilmişti. Ayrıca

Time Dergisi’ne  kapak olan tek Türk sporcusu olma özelliğine de sahipti.

Nur içinde yatsın. Hayatta iken bu değerli insanların kıymetini bilmek lazım.”

 

Bülent Türker’in Ahmet Gürel ile birlikte hazırladığı 128 sayfalık kitap güzel anılarla dolu. Naim Süleymanoğlu için kalem oynatmış ve kamera kullanmış bir yığın ünlü gazetecinin anıları var kitapta.

 

İMZA GÜNÜ

Naim Süleymanoğlu’nun kızları  Sezin ve Esin’in düzenlediği

kitabının ilk imza gününde, okuyucular ve  hayranlar  salonu doldurdu.

Rotterdam’da Hanımeli Restaurantta yapılan ve   imza gününe Rotterdam

Feyenoord Belediye başkanı  Fatih Elbay  İs adamı Vahittin Acıöz ve Behice

Acıöz, Charlos Belediye Başkan yard. Zeki Baran, Politikacı yazar Oktay Ünlü

Diş Doktoru Ahmet Kaya ve Hülya Kaya, Julide Kaya, Atv Tv  Elif Tekmen

Azra Tekmen ve Ayşe Yanar, Radyo Deniz TV Ozcan Ozbay, Eski İl Genel Meclisi Üyesi Bekir Cebeci ,Orhan Balta, İş adamı Yahya Aslan, Ümmühan Can, Gazeteci Ergün Kula, Gazeteci Ali Okşak, Deventerden Aysel Açıkel ve Hatice Çıtak,Bankacı Ercan Erdoğan,Oğretmen Havva Çınar, işadamı Ali Koç,Sanatçı Sami bey, Feyenoord eski Belediye Başkanı Seyit Yeyden  ve daha pek çok meraklı salonu doldurdu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA