SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

HOLLANDALILAR’IN GÖNÜLLERİNDE TAHT KURAN TÜRK

HOLLANDALILAR’IN GÖNÜLLERİNDE TAHT KURAN TÜRK
Bu haber 04 Mayıs 2021 - 1:47 'de eklendi ve 161 kez görüntülendi.
Bir otoyolu kenarında satın aldığı küçük çiftlik evini cennete çevirip ziyaretçileri ağırlayan Fikret Barış, otomobili ile kaza yapan ve evinin önüne düşen hamile kadının hayata dönmesini sağladı.

Hollanda medyası, ‘Kahramanca davranış, hamile kadının hayatını kurtardı’ başlığı ile yayınladıkları haberlerde, ‘pencere açık olmasaydı alevler içinde kalacaktı’ ifadesine yer verdiler.

İlhan KARAÇAY’ın haberi:
Geçtiğimiz 20 Nisan günü yayınladığım, ‘Hollanda’da gönillerde taht kuran bir Türk’ başlığı ile yayınladığım haberde sözünü ettiğim Fikret Barış, şimdi de, patlama tehlikesini göze alarak koştuğu otomobilden, hamile bir kadını çıkararak hayatını kurtardı.
Hollanda medyasının ‘Kahramanca bir davranış’ olarak yayınladığı haberlerden sonra, Fikret Barış sevgiye sevgi kattı.
Muhabir Tom Vos’un yazısı ve Sander van Gils’in fotoğraflarıyla yayınlanan haber.
Fikret Barış’ın, büyük bir tesadüf olarak 10 gün içinde, ikinci defa medyada geniş bir şekilde yer alan macerası şöyle yaşandı:
Salı günü saat 16.30 sularıydı. Fikret Barış, torunu İlhan’ı okuldan almış ve küçük çiftlik evine getirmişti. Torunu ile vakit geçirirken, müthiş bir ses duydu. O sırada köpekler havlamaya, tavuklar ve güvercinler ötmeye, torunu da ağlamaya başlamıştı. Panik içinde dışarı fırlayan Fikret Barış’ın gördüğü durum ürperticiydi. Çiftliğinin yakınında bulunan A50 otoyolu üzerindeki bir viadükten düşen otomobil, Fikret’in çiftlik evine kadar yuvarlanmıştı. Fikret, dışarı çıktığı zaman otomobilin son takla atışını görmüştü.

Fikret Barış’ın telefonu üzerine, polis ve itfaiye çok çabuk bir şekilde olay yerine geldi ve olayı seyredip Fikret Barış’ı tebrik etmek isteyenleri kontrol altına aldı.
Duman çıkan ve her an alev alıp patlayabilecek olan otomobile koşan Barış, torununa ‘Sen yanaşma, uzak dur’ diye bağırırken polisi ve itfaiyeyi aramayı ihmal etmemişti.
Otomobil 50-60 metre ötedeki bir kanalın kenarına yuvarlanmıştı. Direksiyon arkasında oturan bir kadın ‘Kocamı arayın’ diye bağırıyordu.Fikret Barış, o sırada yakında bulunan bir kişinin daha otomobile doğru koştuğunu gördü. Büyük tesadüf ki, oğlu İlker de, tam o sırada torunu İlhan’ı almaya gelmişti. İlker büyük bir firmada itfaiye elemanı olarak çalıştığı için, otomobildeki yaralının nasıl kurtarılacağını biliyordu. Otomobilin bir camı açık olunca iş daha da kolaylaştı. Yaralı kadının otomobilden çıkarılması ile birlikte, duman çıkaran otomobil alevlendi.
Fikret Barış elindeki telefonu bırakmıyor ve polis ile itfaiyeye sürekli bilgi veriyordu.
Sonunda olay yerine gelen itfaiye, alevler içindeki otomobili söndürdü.
Otomobilden çıkarılan kadın 34 haftalık hamileydi. Kadının çimler üzerine yatırılmasından sonra gelen sağlık ekibi de gereken müdahaleyi yaparak bir can kaybına engel olmuştu.

10 gün içinde Hollanda medyasına ikinci kez konu olan Fikret Barış, olaydan sonra Oğlu İlker ve torunu İlhan ile bu pozu vediler.
Hollanda medyasına, 10 gün içinde ikinci kez konu olan Fikret Barış, kendisinden ‘kahraman’ olarak söz edilmesinden memnuniyet duyduğunu belirtirken, ‘Bereket versin ki otomobilin bir penceresi açıktı. Cam aşağı inmemiş olsaydı, oğlum ile, yardıma koşan diğer kişinin işi  çok zor olacaktı ve kim bilir belki de yaralı kadın alevler içinde kalacaktı’ diye konuştu.

**************************

YAKINDAN TANIYORMUŞUM…
Kahramanımız Fikret Barış’ı çok yakından tanıyormuşum.
İlk haberinin yayınlanmasından sonra bana mesaj geçen Fikret Barış, kendisiyle tanışık olduğumuzu belirtirken şöyle yazmıştı: ‘Siz, Beverwijk’teki ünlü Türk Pazarı’na sık sık gelirdiniz. Ben de Gaziantep adlı mekânımda kebap, döner ve lahmacun satardım. Siz her gelişinizde iyi kızarmış lahmacun isterdiniz.’
Daha sonra telefonda görüştüğüm Fikret’e, ‘Hatırlamaz olur muyum, çok memnun oldum. TRT için sizinle röportaj bile yapmıştım. Yıllar sonra böyle bir vesile ile temasımız olduğu için mutluyum’ dedim.

 
Fikret Barış ile çok önceden tanışıklığımız vardı. TRT için yapmış olduğum röportaj da cabasıydı. Üstte, ünlü Türk Pazarı ve Fikret’in mekanında röportaj anı görülüyor.

İşte 20 nisan günü yayınlamış olduğum Fikret Barış ile ilgili haber:

 

HOLLANDA’DA GÖNÜLLERDE TAHT KURAN BİR TÜRK:FİKRET BARIŞ

Hollandalı fotoğrafçı bayan Nilla Berretty-Van Loenen, otoyolu kenarında her gün gördüğü küçük çiftlik evini merak etti ve girdi.
Güvercinleri, tavukları ve bitkileri ile yaşayan konuksever bir Türk ile karşılaştı. 62 yaşındaki Fikret Barış için ‘Güvercin sütü üreticisi’ başlıklı yazı ve fotoğrafları iki sayfa halinde yayınlandı.
İlhan KARAÇAY
Hollanda’nın ‘de Volkskrant’ gazetesi, 7 fotoğraflı (digital haberde 10 fotoğraf) bir küçük çiftlik evi haberini iki sayfa halinde yayınlayınca, 62 yaşındaki Türk Fikret Barış, milyonlaca Hollandalı’nın kalbinde taht kurdu.

Ülkenin ünlü fotoğrafçılarından bayan Nilla Berretty-Van Loenen, sık sık geçiş yaptığı A50 otobanı kenarında gözüne çarpan küçük çiftlik evini hep merak etti. Bir gün, ani bir dönüş yaparak bu çiftlik evine girdi. O’nu elinde çaydanlığı ile Fikret Barış adlı 62 yaşında bir Türk karşıladı.

Çayını içerken kendisine ikram edilenleri de iştahla yiyen fotoğrafçı Nilla, Barış’ın ne kadar konuksever olduğunu hemen anlamış.

Fikret Barış, Akdeniz bölgesinde Antep Fıstığı ile ünlü bir yerde yaşamış. Tabii güzelliklerden kopup Hollanda’ya gelince, geride bıraktığı güzel manzaraları özler olmuş.
20 yaşında geldiği Hollanda’da üniversite okuyup mutlu bir yaşam sürdürmeyi planlayan Barış, amacına ulaşamamış ve önce bir dökümhanede, sonra da bir inşaat malzemeleri satan dükkânda çalışmış.

Son yıllarda bir pazar yerinde Türk yiyecekleri satmaya başlayan Barış, memeleketindeki manzaraya hasret kaldığı günlerden birinde, otoban kenarındaki bir tabelada ‘satılık’ ilanı görmüş. Verilen telefon numarasını aradıktan sonra gerçekleşen buluşmada 2.100 metrekare olan yeri satın almış.

Kendi zevkine göre düzenlediği bu küçük çiftlikte güvercin beslemeye başlayan Barış, güvercinlerini eğitmiş ve taklalar attırdığı gibi, postacılık da yaptırmış. Hindi beslemeyi de unutmamşış Fikret Barış. Tavuklarından elde ettiği yumurtalar ile de çeşitli beceriler yapan Barış, kendisini ziyarete gelenlere de cömertçe davranmış.

Fotoğrafçı Nilla’nın çektiği resimler ve anlattıklarını, bir başka bayan gazeteci Maryon Bolwijn kaleme alınca, Fikret Barış Hollanda gündeminde geniş yer aldı ve kalplerde taht kurdu.
Fikret Barış’ın gönüllerde taht kurduğu hükmene, dijital yayından sonraki reaksiyonlara bakarak vardım.
 Fikret Barış’ın bu ilginç yaşamını iki sayfa olarak yayınlayan ‘de Volkskrant’ gazetesi, Hollanda’nın ikinci büyük gazetesidir.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA