SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

   Helvacıoğlu:”Bu etler ilaç kıymetinde”

   Helvacıoğlu:”Bu etler ilaç kıymetinde”
Bu haber 22 Ocak 2018 - 14:17 'de eklendi ve 260 kez görüntülendi.

Kanal D  Çandır köyü’nde  doğal ortamda yaşayan boz ırk inekleri görüntüledi

– Anadolu yerli sığırlarından biri olan, Kurtuluş Savaşı’nda silah ve mühimmat sevkiyatı için kağnıları çekmesi ile bilinen ve Türkiye’de Ege   ve Edirne’nin Enez ilçesinde de yetişen ‘Boz’ sığır ırkının pazar değeri arttırılmaya çalışılıyor.

Trakya’da nesli tükenme tehlikesi altında olan boz ırk sığırların etlerinin  markalaşması konusunda  Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) çalışma yapacak.

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu,Kanal D haber ekibiyle birlikte Enez’in Çandır köyü cıvanında  yetiştirilen  boz ırk sığır yetiştiricileri ile görüştü.

Boz ırk hayvanların tamamen doğal ortamda beslendiklerini anlatan Helvacıoğlu,şöyle devam etti:”Boz  ırk inekler tamamen doğal ortamda besleniyorlar. Bunların etleri adeta ilaç. Bu etin markalaşması konusunda çaba sarf edeceğiz. Bu genler korunduğu için değerli. Devlet inekleri koruma altına almış bizde oda olarak etin markasını koruyacağız.”

Çandır   köyündeki hayvan üreticileri de Trakya’da nesli tükenme tehlikesi altında olan boz ırk sığırların koruma altına alındığını belirttiler.

Bölgede  600’ün üzerinde  saf boz ırk sığır bulunduğunu, ancak bunların 200 tanesinin devlet tarafından desteklendiğini ifade eden üreticiler,zor doğa şartlarına uyum sağlayan, süt üretimi az, etinin ise Karaca eti lezzetinde  kaydettiler.

Enez’in Çandır ve Hisarlı  Dağı ile Gala  Gölü kenarında serbest bir şekilde dolaşan boz ırk inekler Namık Kemal Üniversitesi

Kanal D kameramanıVolkan Kamber  ve  muhabir Özay Erad tarafından hazırlanan program önümüzdeki günlerde yayına girecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA