SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Helvacıoğlu, trafik konusunda çalışmalar hakkında bilgilendirdi

Helvacıoğlu, trafik konusunda çalışmalar hakkında bilgilendirdi
Bu haber 30 Kasım 2021 - 18:50 'de eklendi ve 413 kez görüntülendi.

Mustafa Helvacıoğlu: “Trafik konusunda bilimsel çalışmalarımızın gereğine yapacağız”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, şehir içi trafiği ile ilgili bilgilendirirken, önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Özcan’ın bir radyo programında kendisine yönelik söylemlerine cevap verdi.

“1,5-2 sene içinde trafik sorununun çözüldüğünü göreceğiz”

Trafik sorununun çözümü noktasında bilimsel çalışmalara devam ettiklerini belirten Helvacıoğlu, “Şehir içerisinde tek yön uygulamasına geçmemiz lazım. Bunu netleştirmemiz lazım. Her cadde tek yön olmalı. Yollar genişlemeyecekse tek yön olmalı. Tek yön olması için de pazaryerimizin şehir içerisinde olmaması lazım. Bu çelişkiyi trafik konusunda yaşıyoruz. Giyim pazarımızı eski itfaiye binamızın olduğu alana kazandıracağımız pazaryeri ile sokaklar boşalacak. Tek yön konusunda çalışmalara başlıyoruz. Ara sokaklara yeni yıldan itibaren tek yön tabelalarını asacağız. Bilimsel çalışmalarımızın gereğini yapacağız. Trafik akacak. Çift yönler, parklamalar trafik sıkışmasına neden oluyor. Alparslan Türkeş Meydanı’nda bir sıkışma oluyor. Rasim Ergene, Muammer Aksoy, Muhtar Ali Çevikel Caddesi, Paşayiğit Caddesi, Kurtuluş Caddesi’nin büyük bir bölümünde sorun yok. Bu yıl Hastane Caddesi’ni de çözüyoruz. Şimdi sıra çarşıda. 2024’ten sonra trafik daha da rahatlayacak. Otoparklaşmamız lazım. Eski itfaiye, köy garajının altı ve eski hizmet binamızın projelerimizde otopark olması Keşan trafiğini rahatlatacak. Keşan’ın trafik konusunda ciddi bir devrime ihtiyacı var. Bu devrimi yapabilmemiz için eski alışkanlıklarımızı yok edeceğiz. 1,5-2 sene içinde trafik sorununun çözüldüğünü göreceğiz.” dedi.

“Kağıt üzerinde imara açmakla yolun yapılması arasında ciddi fark var”

Basın mensupların sorusu üzerine çevre yolu ile ilgili bilgilendiren Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Ana arterler ile ilgili olarak Kara Yolları’na proje çalışmaları yaptırıyoruz ama; maliyeti çok yüksek. 25 metre genişlikte, yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda bir yolun yapılması Keşan Belediyesi’nin 10 yıllık bütçesi demek. Keşan Belediyesi bunu yapamaz, Kara Yolları ile beraber yapmak zorundayız. Bunun için de temalarımız sürüyor. 2022-2023 yılında var olan projede dersimize çalışmak zorundayız. Çünkü o yolun açılması Keşan’ı daha da rahatlatacak. Yeni imar yerleri açıldı, güzel bir yol. Kağıt üzerinde imara açmakla yolun yapılması arasında ciddi fark var. Sayın Mehmet Özcan Başkanımız o yolu kağıt üzerinde imara açmış güzel. Yolun yapılması milyon lirayı geçen bir bedel.”

“Böyle bir şey denir mi?”

Mehmet Özcan’ın “Keşan’ın trafik sorununa çözüm için çevre yolu ile ilgili ‘Bak iktidardasın, 100-150 milyon tutacak bir proje. Gel başla, diğerleri nasıl olsa olur.’ dedim. ‘Ben o tür şeylerle uğraşmam’ dedi” şeklindeki söylemlerine değinen Mustafa Helvacıoğlu, “Ben yapamam, karışmam, benim işim değil diye bir şey demedim. Demem de zaten, neden diyeyim? O yolun ana arter olacağı

aşikar. O yolun yapılması konusu benim projelerim arasında da var. Yanlış bir anlaşılmayla konuyu gündeme getirmiş. ‘Ben uğraşamam, ben yapamam’ demedim. Onun yanında konuştuğumu ifade ediyor. ‘Keşan’ın yolları bozuk, sıra ona gelene kadar biraz zaman geçmesi lazım’ diye ifade etmişimdir. Olayı ben net hatırlamıyorum, kendisi net hatırlar gibi gündeme getirmiş ama öyle bir şey denir mi? Böyle bir gündem olur mu? Olmamalı. Ben de demem, bana da yakışmaz. Keşan’ın da en büyük sorunlarından biri, zamanı geldiğinde de yapılması gerektiğine inananlardanım, seçim projemde var. Böyle bir şey denir mi? Orası Uzunköprü sınırlarında değil. Keşan’ın sorunlarıyla uğraşmak için yola çıktık. Keşan’ın kötü yolları geçmiş dönemlerde yapılsaydı, şimdi belki de ona sıra gelecekti. Şuanda 50 kilometre yol yaptık. Bu para zamanında harcansaydı, şimdi bu parayı çevre yoluna ayıracaktık. Yollar konusunda hiç kimse bize laf edemez. Son 3 yılda yollar konusunda en iyi çalışan belediyeyiz. Bundan dolayı hiç mütevazı olmayacağım. Şoförlerimizin hepsi teşekkür ediyor. Seçimler öncesinde halkımıza sorduk anket yaptık, ‘Keşan’ın ihtiyacı nedir?’ dedik, ‘yollar’ dediler. Şoförlerimiz sanayiden çıkmıyordu. Bunu herkes biliyor, ne çabuk unuttuk? ‘Ben uğraşmam’ lafında Sayın Mehmet Özcan’a selamlarım olsun, bir hata olduğunu düşünüyorum. Ben severim Mehmet Ağabey’i, 15 sene emek verdi bu camiaya. Onun da yaptıkları var. Onu da alkışladığımız zamanlar oldu. Yol konusundaki ‘Ben uğraşmam’ telaffuzu yanlış, ben öyle bir şey demedim. ‘Hemen sıra gelmez.’ demiş olabilirim; ama ‘Yapmam, etmem’ değil. Orası Uzunköprü, Malkara değil. Şu anda yapsak Keşan’ın 10 yıllık bütçesini götürür. O kadar yüksek rakamlar çıkar. ‘Şu anda sırası değil’ diye söylemişimdir.” şeklinde konuştu.

“Yapılması konusunda Sayın Vekilimiz ile Ulaştırma Bakanımıza bu konuyu söyledik”

“Konuyu kara yollarına ilettiniz mi?” sorusuna cevap veren Helvacıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Kara Yolları ile temas halindeyiz. ‘Yapın’ demekle olmaz. Proje çalışması olacak. Tarla ve bahçe oralar. Viyadük nerede, altyapı ve aydınlata nasıl olacak. Ciddi bir çalışma. Bir adım atıldı, Karayolları Bölge Müdürlüğü ile Keşan Devlet Hastanesi ilerisindeki köprü ile beraber çevre yolu çalışmasını gündemde tutuyorum. Bu dönem olmayabilir. Proje ihalesi zaman alacak. 2022-2023 olabilir. Bürokratik sorunlar çıkıyor. Yapılması konusunda Sayın Vekilimiz ile Ulaştırma Bakanımıza bu konuyu söyledik.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA