SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Hangi gıdalar neden faydalı?

Hangi gıdalar neden faydalı?
Bu haber 25 Şubat 2021 - 21:37 'de eklendi ve 145 kez görüntülendi.

2n14 Korunmuş Lezzetler Projesi, “hem lezzet hem sağlık” prensibiyle hareket ederek her geçen gün ürünlerine yenilerini ekliyor. İşte, 2n14 etiketiyle çıkan yeni lezzetlerimiz ve bilimsel çalışmalarla ortaya konmuş faydaları…

Ege Otları

Ege Otları

Ege otları, önemli mineral ve vitaminlerin yanı sıra çok çeşitli ve güçlü antioksidan türleri içerir. Ayrıca, yüksek oranda lif sunar. Turp otu, başta C vitamini olmak üzere, B6 vitamini, magnezyum, fosfor, demir, kalsiyum, A vitamini, potasyum ve folat gibi önemli mineral ve vitaminler içerir. Ebegümeci, birçok mikro-besin açısından oldukça zengin bir bitkidir. E ve C vitaminleri için çok iyi bir kaynaktır. Ayrıca, magnezyum, demir, bakır, kalsiyum, manganez ve potasyum açısından zengindir. Kale yaprağı besleyici ve sağlıklı gıdalar arasında ilk sıralarda yer alır. Bol miktarda protein ve lif içerir. A, C ve K vitaminleri ve folat yönünden zengindir. Pazı ise A, C, E ve K vitaminleri, kalsiyum, bakır, magnezyum, manganez, demir ve potasyum sunar.

 • Yeşil yapraklı otlar içerdikleri kemferol adlı antioksidan sayesinde enflamasyonu azaltmaya ve kanser hücrelerinin büyümesini engellemeye yardımcı olur. (Shanghai Second People’s Hospital)
 • Ege otları K vitamini yönünden zengindir. K vitamini arterleri korumaya ve kan pıhtılaşmasını düzenlemeye destek olur. (Maastricht University)
 • Sekiz bilimsel çalışmanın analiz sonuçlarına göre, daha çok yapraklı yeşil sebze tüketmenin kalp hastalıklarına yakalanma riskini % 16 oranında düşürdüğü görülmüştür. (Lamar State College Port Arthur)
Ege Otları
2n14 ÜRÜN ÖNERİSİ
Doğranmış Karışık Ege Otları
(Pestisit Analizli)
Ege Bölgesi’nde ilaçsız olarak yetişen turp otu, karahindiba, ebegümeci, yeşil ve kırmızı hardal otu, yeşil ve kırmızı kale yaprağı ve renkli pazı yaprağı içeren, antioksidan deposu Doğranmış Yemeklik Ege Ot Karışımı.
SİPARİŞ VER

Kırmızı Kale Yaprağı

Kale Yaprağı

Kale yaprağı besleyici ve sağlıklı gıdalar arasında ilk sıralarda yer alır. Bol miktarda protein ve lif içerir. A, C ve K vitaminleri ve folat yönünden zengindir. Bir omega-3 yağ asidi olan alfa-linolenik asit için çok iyi bir bitkisel kaynaktır.  Kemferol, kuersetin, lutein ve zeaksantin gibi antioksidanlara ek olarak fosfor, potasyum, kalsiyum ve çinko gibi mineraller de sunar.

 • İçerdiği lutein ve beta-karoten gibi antioksidanlar sayesinde oksidatif stresin neden olduğu kronik hastalık geliştirme riskini azaltır. (Stanford University Medical Center, West Virginia University)
 • Kale yaprağı, safra asitlerini bağlayan bileşikler içerir. Bu bileşikler, kolesterol seviyelerini düşürmeye ve uzun vadede kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur. (Western Regional Research Center)
 • İçeriğindeki sülforafan sayesinde, moleküler düzeyde kanser oluşumuyla savaşmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. (University of Bologna, Shandong University)
Kırmızı Kale Yaprağı
2n14 ÜRÜN ÖNERİSİ
Kırmızı Kale Yaprağı
(Pestisit Analizli)
Ege Bölgesi’nde geleneksel tarım yöntemleri uygulanarak ilaçsız olarak yetiştirilen, zengin antioksidan kaynağı Kırmızı Kale Yaprağı.
SİPARİŞ VER
Yeşil Kale Yaprağı
2n14 ÜRÜN ÖNERİSİ
Yeşil Kale Yaprağı
(Pestisit Analizli)
Ege Bölgesi’nde geleneksel tarım yöntemleri uygulanarak ilaçsız olarak yetiştirilen, zengin antioksidan kaynağı Yeşil Kale Yaprağı.
SİPARİŞ VER

Dal İnciri

Dal İnciri

Kurutulmuş incir birçok önemli besin maddesi içerir. Özellikle bakır ve B6 vitamini açısından zengindir. Bunların dışında, daha az miktarda magnezyum, potasyum, riboflavin, tiamin ve K vitamini sunar. Lif yönünden zengindir. Enerji ve uzun süreli tokluk hissi verir.

 • Kuru incir, zengin bakır içeriği sayesinde metabolizma ve enerji üretimi de dahil olmak üzere çeşitli vücut süreçlerinin yanı sıra kan hücreleri, bağ dokuları ve nörotransmitter oluşumuna destek olur. (US National Institutes of Health)
 • İçerdiği B6 vitamini sayesinde, vücudun gıda yolu ile aldığı proteini parçalamasına ve yeni proteinler oluşturmasına yardımcı olur. Aynı zamanda, beyin sağlığını da destekler. (US National Institutes of Health)
 • Yüksek lif içeriği sayesinde bağırsaklardaki iyi bakteriler için prebiyotik bir besin kaynağı görevi görür ve sindirim sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. (University of Illinois, Nutrition Science Solutions)
Dal İnciri
2n14 ÜRÜN ÖNERİSİ
Dal İnciri
(Pestisit – Aflatoksin Analizli)
Ege Bölgesi’nde genetiği korunmuş yerli incir ağaçlarından elde edilen, ilaçsız olarak yetiştirilen ve dalının üzerinde güneşte kurutulan Dal İnciri.
SİPARİŞ VER
İncir Lokumu
2n14 ÜRÜN ÖNERİSİ
İncir Lokumu
(Pestisit – Aflatoksin Analizli)
Ege Bölgesi’nde ilaçsız olarak yetişen, güneşte kurutulan incir içi ile hazırlanan şeker ilavesiz İncir Lokumu.
SİPARİŞ VER
Cevizli İncir Dolması
2n14 ÜRÜN ÖNERİSİ
Cevizli İncir Dolması
(Pestisit – Aflatoksin Analizli)
Ege Bölgesi’nde ilaçsız olarak yetişen, güneşte kurutulan incir içi ile hazırlanan, ceviz ile lezzetlendirilen, şeker ilavesiz Cevizli İncir Dolması.
SİPARİŞ VER

Kinoa Bulguru

Kinoa Bulguru

Kinoa, birçok tahıla göre çok zengin bir besin içeriğine sahiptir ve “süper gıda” olarak adlandırılır. Düşük glisemik indeksinin yanı sıra çok iyi bir lif kaynağıdır. Ayrıca, yüksek miktarda protein ve dokuz adet farklı esansiyel amino asit içerir. Bitkilerde bulunmayan bir amino asit olan lizin açısından zengindir. Diğer tahıllara kıyasla çok daha fazla magnezyum, demir, lif ve çinko sunan, iyi bir antioksidan ve mineral kaynağıdır. Glütensizdir; glüten hassasiyeti olanlar için uygundur.

 • Kinoa hem kandaki trigliseritleri hem de serbest yağ asitlerini düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca, glütensiz makarna ve glütensiz ekmek ile karşılaştırıldığı bilimsel çalışmalarda, kinoanın kan şekeri seviyelerini çok daha az etkilediği görülmüştür. (University of Milan)
 • Zengin protein içeriği sayesinde, metabolizmayı hızlandırır ve uzun süreli tokluk hissi verir. Bu nedenle kilo vermeye yardımcı olur ve obezite gibi kilo ile ilişkili hastalıkları geliştirme riskini azaltır. (Maastricht University, Ghent University)
 • Ayrıca araştırmalarda, glütensiz bir beslenmede diğer yaygın glütensiz gıdalar yerine kinoa tüketmenin diyetin besin ve antioksidan değerini önemli ölçüde artırdığı ortaya çıkmıştır. (Ashtown Food Research Centre, Columbia University)
Kinoa Bulguru
2n14 ÜRÜN ÖNERİSİ
Kinoa Bulguru
(Pestisit – Aflatoksin Analizli)
İç Anadolu Bölgesi’nde genetiği korunmuş tohumdan, detaylı toprak analizleri gerçekleştirilen bahçelerde, geleneksel tarım yöntemleri uygulanarak ilaçsız olarak yetiştirilen, GDO, Pestisit ve Aflatoksin Analizli, glüten içermeyen, zengin protein kaynağı Kinoa Bulguru.
SİPARİŞ VER
Kinoa
Kinoa
(Pestisit – Aflatoksin Analizli)
Doğal protein ve lif kaynağı, glutensiz, sindirim sistemi için düzenleyici özellikte, yerli tohumdan, geleneksel tarım şartlarında ilaçsız olarak yetişen kinoamız.
SİPARİŞ VER
Kinoa Unu
Kinoa Unu
(Pestisit – Aflatoksin Analizli)
Doğal protein ve lif kaynağı, glutensiz, sindirim sistemi için düzenleyici özellikte, yerli tohumdan, geleneksel tarım şartlarında ilaçsız olarak yetişen kinoamızdan taş değirmende çekilen kinoa unumuz. Yetiştirilme sürecinde, gübre ve ilaç dahil olmak üzere, hiçbir kimyasal madde kullanılmaz. Tarım ürünlerindeki en büyük tehlike olan pestisitlere karşı bağımsız laboratuvar analizlerinden geçirilir.
SİPARİŞ VER

Beluga Mercimeği

Beluga Mercimeği

Beluga mercimeği çok iyi bir kompleks karbonhidrat kaynağıdır. Aynı zamanda zengin bir besin profiline sahiptir. B vitaminleri, magnezyum, çinko, potasyum açısından zengindir ve yüksek miktarda protein içerir. Koyu rengini aldığı, antioksidan özellikteki pigmentler olan antosiyaninler için çok iyi bir kaynaktır. Zengin lif içeriği sayesinde sindirim sistemini destekler. Bunlara ek olarak, fitokimyasallar adı verilen çok çeşitli faydalı bitki bileşikleri içerir.

 • Beluga mercimeği, içerdiği fitokimyasallar adı verilen bitki bileşikleri sayesinde kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalıklara karşı koruma sağlar. (Beijing Normal University, Hong Kong Baptist University, United International College)
 • İçeriğindeki prosiyanidin ve flavanol türündeki güçlü antioksidanlar sayesinde enflamasyonu azaltmaya, nöron yapısını ve fonksiyonunu korumaya yardımcı olduğu bilinmektedir. (Nanchang University)
 • Laboratuvar çalışmalarında, içeriğindeki polifenollerin özellikle kanserli cilt hücrelerinde kanser hücresi büyümesini durdurduğu gözlenmiştir. (Complutense University of Madrid)
Beluga Mercimeği
2n14 ÜRÜN ÖNERİSİ
Beluga Mercimeği
(Pestisit Analizli)
İç Anadolu Bölgesi’nde genetiği korunmuş yerli tohumdan, geleneksel tarım yöntemleri uygulanarak ilaçsız olarak yetiştirilen ve tarım kimyasallarına karşı bağımsız laboratuvar analizlerinden geçirilen, protein ve antioksidan deposu Beluga Mercimeği.
SİPARİŞ VER

Siyah Nohut

Siyah Nohut

Siyah ya da diğer adıyla kara nohut oldukça besleyici bir gıdadır. Bir porsiyon nohut, 46 kalori içerir. Bu kalori miktarının % 67’sini karbonhidrat, geri kalan kısmını ise protein ve az miktarda yağ oluşturur. İçerdiği vitamin ve minerallerin yanı sıra yüksek miktarda protein sunar. Ayrıca, çok zengin bir lif kaynağıdır. Siyah nohut, diğer nohut türlerine kıyasla daha az yağ, şeker ve nişasta içermesine rağmen çok daha fazla lif sunar. Ayrıca, antioksidan içeriği de daha zengindir.

 • Siyah nohut, saponin adlı bitki bileşiği yönünden zengindir. Bilimsel çalışmalarda, saponinlerin tümör büyümesini  engellediği ve bazı kanser türlerine karşı koruma sağladığı ortaya çıkmıştır. (Jagiellonian University, Agriculture and Agri-Food Canada)
 • İçerdiği magnezyum, B vitaminleri ve çinko sayesinde tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olur.  (University of Palermo, Autonomous University of Mexico State, University of Colombo)
 • Bilimsel araştırmalarda, magnezyum ve potasyum içeriği sayesinde kalp sağlığını korumaya ve iyileştirmeye yardımcı olduğu görülmüştür. (Goethe University, University of Miami)
Siyah Nohut
2n14 ÜRÜN ÖNERİSİ
Siyah Nohut
(Pestisit Analizli)
İç Anadolu Bölgesi’nde genetiği korunmuş yerli tohumdan, geleneksel tarım yöntemleri uygulanarak ilaçsız olarak yetiştirilen ve tarım kimyasallarına karşı bağımsız laboratuvar analizlerinden geçirilen, güçlü protein ve antioksidan kaynağı Siyah Nohut.
SİPARİŞ VER
Neden 2n14?

2n14’te yalnızca genetiği korunmuş ürünleri bulabilirsiniz. Kahvaltılık, sebze, meyve, bakliyat ve tahıl ürünlerimiz; yerel tohumlar kullanılarak, geleneksel tarım yöntemleriyle, tarım ilacı veya kimyasal gübre kullanılmadan üretilir. Hayvansal ürünlerimiz ise antibiyotiksiz, hormonsuz, serbest gezinen ve doğal şartlarda yetiştirilen hayvanlarımızdan geleneksel yöntemler ile elde edilir. Tüm tahıllarımız taş değirmende öğütülür, ekmeklerimiz ekşi maya, peynirlerimiz şirden maya, turşu ve sirkelerimiz ise doğal fermantasyon yöntemi ile hazırlanır.

2n14’te hangi lezzetlere ulaşabilirsiniz?

 • Korunmuş ekmekler
 • Siyez ürünleri
 • Kırmızı etler
 • Sakatatlar
 • Kahvaltılıklar
 • Gurme mezeler, atıştırmalıklar ve soslar
 • Pastane ürünleri
 • Glütensiz ve vegan lezzetler
 • Taze meyve, sebze ve yeşillikler
 • Ege ve Akdeniz’e has otlar
 • Şirden mayalı peynirler
 • Mantı ve makarnalar
 • Özel üretim yağlar
 • Taş değirmende öğütülen unlar
 • Şarküteri ürünleri
 • Doğal fermente turşu ve sirkeler
 • Toz ve tane baharatlar
 • Bakliyat ve pirinçler
 • Bitki çayları
 • Salçalar
 • Şekersiz reçel, marmelat ve pekmezler
 • İşlem görmemiş bal ve arı ürünleri
 • Kuru yemişler
 • Zeytinler
 • Analizli tavuk ve yumurtalar
 • Güneşte kurutulmuş sebze ve meyveler

Ürünlerimizde GDO, tarım ilacı, hormon, antibiyotik, herhangi bir koruyucu veya katkı maddesi kullanılmaz. Sunduğumuz lezzetlerin tamamı, 17 ana başlık altında, 200’den fazla kriter içeren “2n14 Onaylı Tedarikçi Ağı” değerlendirme sürecini başarıyla tamamlayan üreticilerden temin edilir.

GDO-Koliform-ZON-Boya-Pestisit-Aflatoksin-DON-Antibiyotik-Kurşun-Küf-Salmonella-Okratoksin-Kadmiyum-Nitrit-Nitrat-HMF-Arsenik gibi  gıdalarda oluşabilecek potansiyel tehditleri içeren tüm gerekli analizler, İsviçre Merkezli SGS firması laboratuvarlarında gerçekleştirilir. Bu analizler tüm ürün gruplarımıza düzenli şekilde uygulanır ve 2n14.com web sitemiz üzerindeki “Kalite Beyanı” bölümünde yayınlanır.

2n14.com ile sağlıklı yaşam
2n14 korunmuş lezzetler projesi, sürdürülebilir sağlıklı yaşamı destekleyen dinamiklere sahip, güvenilir bilimsel araştırma verileriyle şekillenen, sadece lezzet odaklı değil, “Hem Lezzet Hem Sağlık” prensibiyle hareket eden, meraklı ve gelişime açık, uzun süreli iş birlikleri ve geleneksel üretim yöntemlerini tekrar modern dünyaya kazandırmayı amaçlayan, karlılığa değil, genetiği korunmuş daha fazla lezzeti seçerek, üreterek toplumla paylaşmaya odaklanan, “Sadece Genetiği Korunmuş Lezzetler” mottosuyla etki alanını giderek büyüten bir “İyi Yaşam” hareketidir
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA