SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

HAMZADERE SULAMASI ÇALIŞMALARI

HAMZADERE SULAMASI ÇALIŞMALARI
Bu haber 30 Haziran 2017 - 14:12 'de eklendi ve 243 kez görüntülendi.

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI EDİRNE İÇİN MÜNBİT TOPRAKLARI SUYA KAVUŞTURMAYA DEVAM EDİYOR…

§  EDİRNE HAMZADERE BARAJI SULAMASI İLE 273 BİN DEKAR ZİRAİ ARAZİ SUYA KAVUŞUYOR…

 Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Edirne’de inşa edilen Hamzadere Barajı Sulaması Projesi’nde çalışmalar hızla devam ediyor. 2019’da tamamlanması hedeflenen projeyle toplam 273 bin 350 dekar zirai arazi suya kavuşacak.

Projenin Yüzde 49’u Tamamlandı

Edirne Keşan, İpsala ve Enez ilçelerinde bulunan 21 köye ait toplam 273 bin 350 dekar zirai araziye su temin edecek sulama işinde şu an itibariyle yüzde 49’luk fiziki gerçekleşmeye ulaşıldı. Proje kapsamında yaklaşık 155 km ana kanal inşa edilmesi planlanırken bu güne kadar tamamlanan yaklaşık 75 kilometre uzunluğundaki sulama kanalı ile 106 bin 570 dekar araziye su temin edilmeye başlandı.

DSİ tarafından İpsala’da inşa edilen, 47,7 metre yüksekliğinde ve 207 milyon metreküp depolama hacmine sahip Hamzadere Barajı’ndan alınacak suyu zirai arazilere iletecek olan sulama projesinin 2019 yılı içinde tamamlanması planlanıyor.

Ülke Ekonomisine Yıllık 205 Milyon TL Katkı Sağlanacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Edirne’nin bereketli topraklarını suya kavuşturmak için büyük bir gayretle çalıştıklarını kaydederek şöyle konuştu:

“Proje kapsamında ilk olarak İpsala’da Hamzadere Barajı’nı inşa etmiştik, şimdide sulama projesini inşa ediyoruz. 290 milyon TL’ye mal edeceğimiz bu tesis ile 273 bin dekar zirai araziyi suyla buluşturacağız. Böylece ülke ekonomisine yıllık 205 milyon TL katkı sağlayacağız. Ayrıca 5 bin kişiye de istihdam alanı oluşturacağız. Projeyi tamamlayarak hizmete açtığımızda bölgedeki çiftçilerimizin yüzünü güldüreceğiz”

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA