Keşan Haber
reklam

Hamzadere Bitiyor, Sıra Planlı Tarımda…

Hamzadere Bitiyor, Sıra Planlı Tarımda…
Bu haber 06 Ocak 2018 - 0:10 'de eklendi ve 9 views kez görüntülendi.
reklam

Keşan TSO Yönetici ve yetkilileri Hamzadere Sulama Birliği’ni ziyaret ederek, Hamzadere Sulama Projesi’nin geldiği son durum ve Sulama Birliği çalışmaları ile ilgili bilgi aldı.

04 Ocak Perşembe günü saat 14:00’da gerçekleştirilen ziyarete, Keşan TSO (Keşan Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa İşçimen, Meclis Üyesi Aykut Boz ile Komite Başkanı Selçuk Ataklı, Komite Üyesi Serkan Şen ve Oda Üyeleri Cahit Mercan ile Ayhan Gevrek katıldı.

Toplantıda Keşan TSO Heyetini, Hamzadere Sulama Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Şimşek, Yönetim Kurulu Üyesi Ertan Savran, Kocahıdır Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Behsat Tülay ve Esetçe Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Serkan Öner karşıladı.

Taşıma Suyla Değirmen Dönüyor…

Toplantıda Hamzadere Barajı sulama projesi ile ilgili teknik bilgileri Keşan TSO Heyetine aktaran Seçkin Şimşek şunları kaydetti; “Hamzadere Sulama Projesi bölge için hayati öneme sahip bir projedir. Bizde bu kapsamda, Hamzadere Sulama Birliği olarak var gücümüz ile üreticilerimiz için çalışmaya devam ediyoruz. Birlik olarak başarılı çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Yapılan denetimlerde 160 kriterde 89 puan alarak Türkiye’de birinci sulama birliği seçildik. Bu başarı ile birlikte Türkiye’de model sulama birliği olarak gösterilmek bizim ve bölgemiz için gurur kaynağıdır.

2017’de 200 Bin Dönüm Araziye Sulama Hizmeti Verildi.

Şu anda projede %70 fiziki gerçekleşmeye ulaşıldı. 2017 yılında yaklaşık 200 Bin dönüm araziye sulama hizmeti verdik. 2017 yılında 140 milyon m3 su kapasitesi ile girmiştik. 2018 tarım sezonuna 180 milyon m3 kapasite ile girmeyi hedefliyoruz. Taşıma su ile değirmen dönmez denirdi. Hamzadere Barajı Sulama Projesinde tabiri caizse ‘Taşıma su ile değirmen dönüyor.’ Hamzadere Sulama Projesi ile birlikte artık ürün çeşitliliği konusunda çalışmalar yapmamız gerekiyor. Hizmet verdiğimiz bölgede toplulaştırmalar hemen hemen tamamlanmış durumda. Artık tarımsal ve yatırım anlamında planlama yapmak ve yetiştirilen ürüne göre yeni pazarlar açmak gerekiyor. Üreticilerimizi katma değeri yüksek ürünlere yönlendirmeliyiz. Burada oda ve borsalarımız ile birlikte diğer ilgili tüm kurum ve kuruluşlarımıza önemli işler düşüyor. Hep birlikte olursak bölgenin refahı daha da artar ve kalkınmanın önü açılır.”

Şimşek konuşmasının sonunda, toplam yatırım maliyeti 290 Milyon Lira olan Hamzadere Sulama Projesinin sulama sahasında; Keşan, İpsala, Enez ilçeleri ile Yenikarpuzlu Beldesi ve 28 adet köy bulunduğunu dile getirerek, Keşan ve İpsala Oda Borsaları ve diğer ilgili kurumlar ile birlikte yatırımcılara yönelik olarak Hamzadere Sulama Projesi ile ilgili bir tanıtım filmini hayata geçireceklerini söyledi.

Seçkin Şimşeğin ardından konuşan Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, tamamlanmak üzere olan Hamzadere Barajı ile birlikte, bölgede tarımsal anlamda bir planlama sürecine girilmesi gerektiğine dikkat çekerek, bu süreçte her kuruma iş düştüğünün altını çizdi.

Bölgenin Su, Enerji, İstihdam ve Yatırım Haritasını Kökünden Değişecek.

Helvacıoğlu konuşmasında şunları söyledi; “Hamzadere Barajı’nın tamamlanmasına kısa bir süre kala artık bölgenin tarım ve yatırım anlamında planlamasını yapmamız gerekiyor. Hamzadere bir barajdan çok daha fazlası, bölgenin can damarı. Hamzadere Barajı; Keşan, İpsala, Enez’den oluşan bölge jeopolitiğinin önemli bir bileşeni olacak. 210 Milyon m3 suya ev sahipliği yapacak olan Hamzadere Barajı, bölgenin istihdam, su ve enerji haritasını kökten değiştirecek. Bölge topraklarının bereketine bereket katacak.”

Hamzadere Barajıyla birlikte, Gıda İhtisas OSB’nin Kaçınılmaz Olduğu Ortaya Çıkıyor.

Mustafa Helvacıoğlu konuşmasının devamında, Ülke ekonomisine yılda yaklaşık 205 Milyon Lira katkı sağlayacak olan Hamzadere Barajı’nın, bölgenin refahına da büyük katkılar sağlayacağına vurgu yaparak şöyle devam etti; “Hamzadere Sulama Projesi artık tamamlanma aşamasında, bu kapsamda tüm ilgili kurum ve kuruluşlarımız ile birlikte işbirliği yaparak, bölgenin tarım geleceğini planlamamız gerekiyor. Bunu ivedi olarak gerçekleştireceğiz. Üreticilerimizin ve yatırımcıların önünü açacak bir çalışmayı hep birlikte hayata geçireceğiz. Yine bu kapsamda sulu tarıma geçecek araziler ile birlikte katma değeri yüksek ürünlerin yetiştirilmesi ve bu ürünlere pazar oluşturulması bölgenin tarım geleceği için oldukça önemli bir konu. Burada Gıda İhtisas OSB’nin kaçınılmaz olduğu da ortaya çıkıyor. Çünkü yetiştirilecek ürünlerin en büyük pazarı şüphesiz Gıda İhtisas OSB olacak.”

Hamzadere Barajı ile İlgili Tanıtım Filmi Çalışmaları Başladı.

Helvacıoğlu konuşmasının sonunda, Hamzadere Barajı ve Hamzadere bölgesinin dışarıya iyi anlatılması gerektiğini ve bu kapsamda Hamzadere Sulama Birliği ile birlikte Keşan ve İpsala Oda – Borsaları olarak kapsamlı bir tanıtım filmi çalışması başlatacaklarını belirtti.

Keşan TSO Heyeti, Hamzadere Sulama Birliği toplantısının ardından Koyuntepe, Kocahıdır, Koyunyeri ve Esetçedeki Oda Üyeleri; Şevki Kayan (Baltacı Market), Mustafa Akduğan (Akduğan Zahire), Ali Şen (Şen Market), İbrahim Girgin (Girginler Zahire), Ufuk Turhan Öner (Dostlar Petrol) ve Mehmet Necip Aras (Durakoğlu Market)’ı ziyaret ettiler

Etiketler :
reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER