SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

GÜRKAN:Edirne bizim için iş değil aşktır

GÜRKAN:Edirne bizim için iş değil aşktır
Bu haber 02 Mart 2014 - 0:09 'de eklendi ve 179 kez görüntülendi.

CHP Edirne Milletvekili ve Edirne Belediye Başkan Adayı Recep Gürkan, günümüz dünyasında belediyecilik anlayışında temel belediyecilik hizmetlerinin proje olarak sunulamayacağını ifade ederek, Temel Belediyecilik hizmetleri olarak alt yapı, kanalizasyon, çöp, ulaştırma, içme suyu gibi sorunlarımız var. Biz bu konuları biraz da bugüne kadar gerçekleştirememiş olmanın ezikliği ile  en kısa sürede gerçekleştireceğiz dedi. Gürkan, çok sayıda projeleri olduğunu ifade ederek, “Edirne bizim işin iş değil aşktır”. Bu sevda için elimizden gelen her şeyi fazlasıyla yapacağız. Edirneli her şeyin en iyisini hak ediyor. Biz de Cumhuriyet Halk Partisi olarak, sosyal demokrat belediyecilik anlayışımızla Edirne’ye, Edirnelilere hizmet etmeye adayız, takdir tüm Edirnelilerindir” şeklinde konuştu.

CHP Edirne Belediye Başkan adayı Recep Gürkan, ‘projesi yok’ eleştirilerine yanıt verdi. Gürkan çok sayıda projesinin hazır olduğunu ifade ederek, belediyeciliğin temel hizmetlerini proje olarak görmediğinin de altını çizdi.

Gürkan, yaptığı açıklamada CHP MYK, Parti Meclisi ve Genel Başkan Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU tarafından kendisine belediye başkan adayı olarak görev verildiğini hatırlatarak, “Edirneliler beni CHP’den Milletvekili seçerek bana ve çocuklarıma hayatım boyunca yetecek kadar onur ve gurur verdiler. Bu nedenle Edirnelilere hizmet benim için onurdur. Edirnelilerin bize verdiklerini ne kadar geri ödersek bu bizim için onurdur. Bu yüzden hangi noktada, hangi görevde, hangi makamda olursak olalım, durmadan, yorulmadan çalışıyoruz” dedi.

Edirne’ye olan sevdasının büyüklüğüne dikkat çeken Gürkan, “Eğer bizim sevdamız hizmet sevdası değil de koltuk sevdası olsaydı, milletvekili hem statü olarak, hem maaş olarak Belediye Başkanlığından daha üsttedir. Dokunulmazlığı vardır. Bir sürü çeşitli avantajları vardır. Eğer bizim sevdamız Edirne sevdası, Türkiye Sevdası, Cumhuriyet Halk Partisi sevdası olmasaydı biz milletvekilli olarak kalmaya devam ederdik. Ama Edirne’ye hizmet, CHP’yi temsil etmek denildiğinde düşünmeden bu görevi ifşa etmek gerekir” şeklinde konuştu.

KARŞILAMA BANA ONUR VERDİ

Gürkan, 13 Şubat’ta Edirne’ye geldiğini hatırlatarak, “Edirneliler bana, buu güne kadar Edirne tarihinde yapılan en muhteşem, en kalabalık karşılamayı düzenlediler. Emniyetin kayıtlarına göre toplam 537 araçlık olağanüstü bir konvoyla karşılandım. Binlerce yurttaşımız vardı. Benim için büyük bir onurdu. Bu karşılama, halkımızın Cumhuriyet Halk Partisi’ne, Özgürlüğe, Demokrasiye ne kadar susadığının somut bir göstergesidir” dedi.

İLK İŞİM STK’LARLA BULUŞMAK OLDU

Gürkan, Edirne’ye geldikten hemen sonra kentteki STK’lar ve vatandaşlarla geniş katılımlı bir toplantı yaptığını hatırlatarak, İlk işimiz sivil toplum örgütleri, dernek, vakıf, sendika, meslek odaları, “benim Edirne’ye dair söylemek istediğim sözüm var” diyen herkesi bir proje toplantısına davet ettik. Çünkü biz Edirne’yi Edirne Halkı ile birlikte yönetme iddiasındayız. Ve Edirne’yi bir sevda olarak görüyoruz. Bu anlamda 15 Şubat’ta büyük bir toplantı düzenledik toplam 235 oda, sendika, dernek yöneticimiz ve Edirneli katıldı. Edirne’ye dair fikirlerini söylediler. Eleştirilerini, projelerini söylediler. Biz bunların hepsini toparladık. Kendi tespitlerimizle birlikte bir proje havuzu oluşturduk. Çok sayıda ve çeşitli projelerimiz var. Tabi bugünün dünyasında bir belediye “ben çöp sorununu çözeceğim, atık suyu çözeceğim” diyorsa bu bir ayıptır. Çünkü sosyal demokrat belediyecilikte, bizim düzenlediğimiz demokratik, şeffaf, katılımcı, güvenilir ve hesap verebilir belediyecilikte asıl olan insanların yaşam kalitesini arttırmaktır. Yaşam kalitesini artırmanın yolu da şehrin standartlarını yükseltmekten geçer. Sosyal anlamda, sportif anlamda, edebiyat, kültür anlamında, çevre alanında ve insanları o kentte yaşamaktan mutlu edecek ne kadar argüman varsa bunları Edirne’de gerçekleştirme hedefindeyiz”  dedi.

BUGÜNE KADAR YAPAMAMIŞ OLMANIN EZİKLİĞİYLE, YAPACAĞIZ

Gürkan, Edirne’mizin temel Belediyecilik hizmetleri alanında, alt yapı, kanalizasyon, çöp, ulaştırma, içme suyu gibi önemli konularda sorunları mevcut. Biz bu eksiklikleri halka lütuf bahşeder gibi değil, bugüne kadar yapılmamış eksiklikler olarak, biraz da bunları bugüne kadar gerçekleştirememiş olmanın ezikliği ile en kısa sürede gerçekleştireceğiz” dedi.

İLK PROJE ENGELLİ, GAZİ VE ŞEHİT AİLELERİNE

Gürkan, Edirne halkının kendilerine görev vermesinin ardından ilk kararlarından birinin şehit aileleri ile gazilerin kent içi ulaşımdan ücretsiz yararlanması olacak.

İkinci işimiz ise Belediye’de bir engelliler, şehit ve gazi aileleri masası kurmak olacak. Orada görevlimiz olarak Engelliler, Şehit ve Gazi ailelerimiz Belediyemize geldiğinde, hangi işleri olursa olsun bu masaya gelecekler onların işini burada görevli arkadaşımız halledecek. Birim birim gezmek zorunda kalmayacaklar dedi.

24 SAAT AÇIK BELEDİYE

Gürkan, belediye hizmetlerine erişimi kolaylaştıracaklarını da ifade ederek, Edirne Belediyemizi 24 saat hizmet veren, çalışan, işleyen, bir belediyeye dönüştüreceklerini bildirdi.

PARK SORUNU KALMAYACAK

Edirne’nin en büyük sorunlarından birinin de park sorunu olduğunu dile getiren Gürkan, bir başka projemizde otoparklar olacak. Caddelerin her tarafı otopark olarak kullanılıyor. Biz, mevcut Pazartesi Pazarının zemininin altını kapalı otopark  haline getireceğiz. Tatarhaneler mezarlığı olduğu yönünde bir takım söylemler var. Ama baktığınızda Edirne gibi binlerce yıllık bir kentin mezarlık olmayan bir yeri var mıdır bunu da iyi düşünmeliyiz. Edirne Vilayeti geçmişte birçok savaşlar, yıkımlar görmüştür. Dolayısıyla bu kadar yıkım, savaş görmüş bir kentin her tarafının mezarlık olması gayet doğal. Bu bağlamda, bu projemize anıtlar Koruma Kurulu tarafından izin verilmezse, başka bir alternatif yerimiz daha var. Onu şimdi açıklamak istemiyorum.

Ayrıca şehir merkezine yakın küçük adacıklarda var bu konuları da değerlendiriyoruz. Küçük otoparklar şeklinde çelik karkastan ve asansörlü katlı otoparklar kurarak otopark sorunumuzu çözüme ulaştıracağız şeklinde konuştu.

PARKIN İSMİNİ HALK BELİRLEYECEK

25 Kasım Stadının TOKİ’ye devredildiğini de hatırlatan Gürkan, 25 Kasım Stadı bizim tarafımızdan yeşil alan olarak bırakılacaktır. Güzel bir Kent Parkı haline getireceğiz. Stadın giriş kapılarının olduğu yerden Tunca Nehri’nin seddesine kadar olan alan komple bir park olacak. Bu parkın ismini de halkımızın önüne sandıklar koyarak, halkımızın belirlemesini isteyeceğiz dedi.

TARİH KOKAN NİKÂH SALONU

Eski Elektrik Fabrikasını da kurtarmayı planladıklarını ifade eden Gürkan, Pazartesi Pazarının alt tarafında kalan eski Elektrik Fabrikası maalesef ilgisizlik nedeniyle, Anıtlar Kurulunun bahçesinde Tatarhaneler mezarlığı belirlemesi üzerine atıl bir şekilde bekliyor. Gittikçe de tahrip oluyor. Elektrik fabrikasını restore ederek, az önce bahsettiğim parkımızın içerisinde çok amaçlı salon ve nikâh salonu haline getireceğiz. Halkımız en mutlu günlerini, hayatları boyunca unutamayacakları anlarını bundan sonra tarihi, görkemli bir mekânda yaşayacaklar dedi.

EDİRNE’DE ENGELLİLERE ENGEL KALMAYACAK

Gürkan, Edirne’deki engellilerle ilgili çalışmaları olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: Engellilerle ilgili Rehabilitasyon ve Kültür Merkezi oluşturacağız. Bu merkezde engelli yurttaşlarımız bir taraftan Rehabilitasyon programlarını sürdürürken, diğer taraftan da kendi kültürel etkinliklerini ortaya çıkarma, yaratıcılıklarını ortaya çıkarma ve sergileme fırsatı bulacaklar. Bu merkezimizle Edirne’de engelli vatandaşlarımıza engel kalmayacak.

Su ücretleri ile ilgili bir çalışmamız var. Su ücretleri ile ilgili ciddi tepkiler alıyoruz. Bunu da önümüzdeki günlerde açıklayacağız.

EDİRNE’YE İKİ MÜZE BİRDEN

Gürkan, tarih kokan Edirne’ye iki müze kazandırmayı da hedeflediklerini dile getirerek Kent Müzesine ihtiyacımız var. Edirne Kent müzesini kuracağız. Ayrı bir bölüm olarak da kurtuluş savaşı müzesi kurmayı hedefliyoruz. Çünkü Türkiye Cumhuriyetinin kurucu güçlerinden biri olan Kuvayı Milliye’yi biliyorsunuz. Kuvayı Milliye  Trakya Paşaeli cemiyeti ile Anadolu Müdafaa-i hukuk cemiyetinin birleşmesiyle oluşmuştur. Bu anlamda Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda Trakya’nın ve bizzat Edirne’nin de büyük bir önemi vardır. Bu müzelerle biz Edirne için önemli konuları gün yüzüne çıkarmayı hedefliyoruz. Diğer taraftan da kurtuluş savaşı müzesiyle Edirne’nin Kurtuluş savaşındaki önemli yerini, ziyarete gelen tüm turistlere duyurmak istiyoruz dedi.

TURİZİM OTOGARI

Turizm konusunda Edirne’nin daha fazla gelir elde etmesi gerektiğine inandığını belirten Recep Gürkan, şunları söyledi;

Tarihi Köprülerimizden tur otobüsleri geçemiyor. Tabi biz bir taraftan tarihi korurken bir taraftan turizmi geliştirmek zorundayız. Turizmi geliştireceğiz diye tarihi köprülerimizi de yok sayamayız. Hem tarihimizi korumak, hem turizmi geliştirmek adına şehir dışında bir turizm otogarı projemiz var. Bu projemizi bu işin uzmanlarıyla gerçekleştireceğiz. Yerli ya da yabancı turistler geldikten sonra daha küçük tur otobüsleriyle şehir içinde oluşturacağımız turizm güzergâhlarında, rehberler eşliğinde, ayrıca kulaklıklarından Edirne’yi dinleyecekleri bir şekilde gezdirerek hem Edirne Esnafımızın yararlanmasını sağlayacağız, hem de kentin turizmden para kazanmasını sağlayacağız. Geçtiğimiz yıl Edirne’ye 3 milyon turist geldi. Fakat bunların Edirne’ye ekonomik, kültürel ve sosyal olarak bir katkısı olmadı. Biz bu turistlerin esnafımıza katkı sağlamasını istiyoruz.

MİNİAEDİRNE

Edirne’de Miniatürk benzeri bir park yaratmayı hedefliyoruz. Edirne’nin bütün tarihi eserlerinin tanıtıldığı bir görsel alan oluşturmak istiyoruz ki, insanlar Edirne’ye ilk geldiğinde bunu görerek bir algı oluştursunlar. Edirne Sarayı denildiğinde hiçbir kimse Edirne sarayıyla ilgili bir şey düşünemiyor. Görsel olarak bir fotoğraf yok. Bunu ancak bir görsel algı yaratarak çözebiliriz.

EDİRNE ORTAK AKILLA YÖNETİLECEK

Edirne’nin insanıyla, doğasıyla, çevresiyle, tarihiyle, turizmiyle, dini turizmiyle, kültürü ile muhteşem bir kent olduğuna değinen Recep Gürkan, Biz Edirne’de olağanüstü güzel şeyler yapmayı, muhteşem bir Edirne yaratmayı hedefliyoruz. Bu yüzden ben Edirne’nin ortak akılla yönetilmesi gerektiğine inanıyorum. Edirne bir kişinin tek başına yönetmemesi gerektiği bir şehirdir.

Ben, Edirne’de hizmet verecek Belediye Başkanı olarak kentin bütün değerlerini, bileşenlerini bir araya getirerek buradan doğan enerjiden ortaya çıkacak sinerjiyi daha güzel bir Edirne yaratmak için kullanmak istiyorum.

Bir belediye Başkanı ‘ben akşam rüyamda şunu gördüm haydi bunu yapalım’ diyorsa bu doğru bir yaklaşım olmaz. Bugüne kadar böyle mi olmuştur, maalesef böyle olmuştur. Ama bunların çok gerçekçi projeler olmadığı herkes tarafından da bilinmektedir dedi.

6 AYDA BİR HALK TOPLANTISI

Edirne’nin mutlaka demokratik, katılımcı, şeffaf ve hesap verebilir bir belediyecilikle tanışmak zorunda olduğunu da hatırlatan CHP Edirne Belediye Başkan adayı Recep Gürkan, Sosyal Belediyeciliğin anlamını Edirne hayata geçireceğiz. Her 6 ayda bir geniş halk toplantıları yapacağız. Herkese açık olacak. Bu toplantılarda Belediye Başkanı halkın karşısına çıkacak, çünkü halkın belediye başkanı halktan kaçmaz. Edirne halkı eleştirilerini, teşekkürlerini, projelerini, aksaklıkları başkana bizzat söyleyecekler.  5018 sayılı kamu mali yönetimi ve kontrol kanunu var. Buna göre bütün kurumlar 6 ayda bir ne yapmışlarsa tüm hesaplarını açıklamak zorundalar. Bizim dönemimizde 6 ayda bir bu hesaplar tüm kamuoyunun bilgisine sunulacak. Halk hesap sorma, takdir etme, teşekkür etme hakkına sahip olacak.

Edirne bizim işin iş değil aşktır. Bu sevda için elimizden gelen her şeyi fazlasıyla yapacağız. Edirneli her şeyin en iyisini hak ediyor. Biz de Cumhuriyet Halk Partisi olarak, sosyal demokrat belediyecilik anlayışımızla Edirnelilere elimizden gelenin fazlasını yaparak hizmet etmeye adayız, takdir tüm Edirnelilerindir dedi.

ÇALIŞANLARDAN KİMSENİN BURNU BİLE KANAMACAK

Edirne Belediyesinde çeşitli hizmetlerde çok sayıda çalışanın olduğunu hatırlatan Gürkan, Bugün itibariyle belediyemizde kadrolu, sözleşmeli, taşeron yani çeşitli hizmet alımları ile çalışan arkadaşlarımız var. Bizim belediyecilik anlayışımızda herkes değerlidir. Biz bütün çalışanlardan en üstün verimi almasını biliriz. Çünkü çok uzun yöneticilik tecrübemiz var. Diğer taraftan biz çalışanlarımıza hangi ırktan, inançtan, siyasi görüşten, hangi partiye üye ya da değil, ya da nereye gider, nasıl yaşar diye bakmadık bakmayacağız. İnancından, dininden, dilinden, ırkından, cinsiyetinden ve siyasi görüşünden dolayı Edirne Belediyesinde hiç kimsenin burnu dahi kanamayacak. Bu bizim sözümüz. Hiç kimsenin saçının teline dahi zarar gelmeyecek. Hiç kimse işten çıkarılmayacak. Ancak, hakkından bir mahkeme kararı varsa, kanıtlanmış bir usulsüzlüğü, suçluluğu varsa, tabiki bunlarla ilgili gerekli merciler hakkında işlemleri sürdürecektir, ona bir şey diyemeyiz dedi.

SON ÇALIŞAN MAAŞINI ALMADAN BELEDİYE BAŞKANI MAAŞINI ALMAYACAK

Belediye çalışanlarının maaşlarının alamamasının içini acıttığını dile getiren Recep Gürkan şunları ifade etti.

İçimi acıtan bir hususu sizlerle paylaşmak isterim. Maalesef belediyemizde 5 aydır maaş alamayan arkadaşlarımız var. Daha çok taşeron diye adlandırılan şirketlerde çalışan arkadaşlarımız. Geçimini sürdürebilmek için parmağındaki alyansını satan arkadaşlarımızın olduğunu ben biliyorum. Bunlar çok üzüntü verici bir durum. Belediyenin çeşitli kurumlara borcu da olabilir. Bunlar bir şekilde çözülür. İlk hedefimiz olarak çok kısa sürede bir ödeme planına bağlı olarak öncelikle çalışanların gecikmiş maaşlarını ödeyeceğiz. Bir süre sonra bunu toparlamayı düşünüyoruz. Toparladıktan sonra Edirne Belediye’sinde her ay tüm çalışanlar maaşlarını düzenli olarak alacaklar. Eğer o ay, en son Edirne Belediyesi çalışanının maaşı hesabına yatmamışsa, Edirne Belediye Başkanının maaşı da hesabına yatmayacak. Ben bunu çalışanların alın terine bir saygı olarak yapacağım. Bunu da herkese göstereceğim.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA