SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

GIDA İHTİSAS OSB

GIDA İHTİSAS OSB
Bu haber 04 Şubat 2017 - 12:54 'de eklendi ve 202 kez görüntülendi.

Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Gıda İhtisas OSB süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Keşan’da uzun zamandır dile getirilen Gıda İhtisas OSB (Organize Sanayi Bölgesi)’nin son durumu hakkında açıklamalarda bulunan Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu şunları söyledi: “2 yıl önce başlayan OSB süreci, dosya aşamasında Ankara bürokrasisinde takılmış durumda. Keşan Gıda İhtisas OSB’nin kurulması için önündeki birçok yol kat edilmesine rağmen, ‘ot bedeli’ denilen bir soruna takıldık. Ayrıca, OSB konusunda, Edirne eski Valisi Dursun Ali Şahin’den sonra her şey durdu. Kısacası, Keşan olarak, OSB konusunda yerimizde sayıyoruz. Yaşanan her gecikme bölgenin de geri kalmasına neden oluyor.”

AK Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen ve AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Boyalık’la görüştüklerini belirten Helvacıoğlu, “OSB’ye talip olan dinamiklerle birlikte şubat ayının ikinci haftasında Ankara ziyaretimiz olacak.” dedi.

Açıklamasına, “2 yıl önce başlayan OSB süreci, dosya aşamasında Ankara bürokrasisinde takılmış durumdadır.” diyerek, başlayan Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Konuyu takip etmek için mücadele etsek de, bir durağanlık yaşıyoruz. Keşan Belediye Başkanımız Mehmet Özcan, ‘Keşan olarak, OSB konusunda Edirne eski Valisi Dursun Ali Şahin’in bıraktığı yerde duruyoruz.’ diyerek, önemli bir gelişmenin olmadığını dile getirmiştir. Bizde bu söyleme katılıyoruz. Marmara Bölgesi’nin en önemli yatırımı olacak olan Keşan Gıda İhtisas OSB’nin kurulması için önündeki birçok yol kat edilmesine rağmen, ‘ot bedeli’ denilen bir soruna takıldık. OSB konusundaki heyecanımıza, giden Edirne Valimizde katılmıştı ve müthiş bir performans göstererek, 4 yılda yapılamayanı 4 ayda bitirmiştik. Bitirme aşamasına gelen bütün işler, dosyalanmış durumdadır. 25’i aşkın kurum, OSB’nin yapılacağı alana ‘olur’ diyor. Paşayiğit Mahallesi’ndeki alanın, köy mer’ası statüsünde ve bundan çıkması için gösterilen çaba yetersiz kaldı. Fakat bölgemizle ilgili gelecekte ki, yatırımların en önemlisinin Gıda İhtisas OSB olduğunu düşünüyorum. Tek gündemimiz, Gıda İhtisas OSB olmalıdır. Yatıp, kalkıp OSB’yle ilgilenmemiz gerekiyor. Bölgenin geleceğini tasarlayacağımız en önemli yatırımımız Gıda İhtisas OSB’dir. Bölge gelişecekse, zenginleşecekse, kalkınacaksa yine OSB’yle olacaktır.”

Mustafa Helvacıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Hamzadere bölgesi bitiyor ama Gıda İhtisas OSB olmazsa, Hamzadere bölgesinin anlamı kalmıyor. OSB için her şey yapıldı ve hazır. Doğalgaz geldi, müteşebbis heyeti hazır, Hamzadere bölgesi bitiyor, hammadde ve girdi hazır, Çanakkale Köprüsü planlanmış ve Ege’ye açılmak için hazırız, Tekirdağ limanı yakın, Balkanlar ve Avrupa burnumuzun dibinde ama işi bitiren yok. Konu hakkında, AK Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen ve AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Boyalık’la görüştüm. Meclis açıldığı zaman OSB’ye talip olan dinamiklerle bir Ankara ziyaretimiz olacak. Keşan TSO, Keşan Ticaret Borsası, İl Özel İdare, Keşan Belediyesi’nin ortak olacağı bu sistemin paydaşları ve siyasiler ile destekçilerimizle birlikte şubat ayının ikinci haftasında, Ankara ziyaretimiz olacak.”

OSB konusunda, Edirne eski Valisi Dursun Ali Şahin’den sonra her şeyin durduğunu dile getiren Helvacıoğlu, “Keşan olarak, OSB konusunda yerimizde sayıyoruz. Artık, harekete geçilmeli, enerjimizi toparlamalıyız, birlik ve beraberlik içerisinde çözüm için bir Ankara ziyaretimiz olmalıdır. Yaşanan her gecikme bölgenin de geri kalmasına neden oluyor. Büyük işleri bitirdik, küçük işler kaldı. Uzunköprü karma OSB konusunda, çaba sarf ediyor. Onlarda bizim gibi yol kat ediyor. Onlara da, hayırlı olsun. Edirne’miz bir OSB daha kazanacak ve Keşan’daki de, üçüncü OSB olacak. Edirne bölgesinde, Edirne dahil en önemli ticaret merkezi Keşan’dır. Pazarı geliştirmemiz gerekiyor.” dedi.

“Gıda İhtisas OSB olmazsa, Keşan ticarette küme düşer”

Edirne Valisi’nin Keşan’daki OSB’ye daha fazla önem vermesi gerektiğine kayıt düşen Mustafa Helvacıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Vali bey, konuyu gündeminin ilk sıralarına alması lazım. İlgisini artırması gerekiyor. Valimiz, belediye başkanımız, kaymakamımız, ilçe başkanımız, oda ve borsa başkanlarımız tek gündem olan Gıda İhtisas OSB konusuna ağırlık vermelidir. Gıda İhtisas OSB olmazsa, Keşan ticarette küme düşer.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA