SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Erkin “Yılda 3 Bin Ton Balık Üretebiliriz”

Erkin “Yılda 3 Bin Ton Balık Üretebiliriz”
Bu haber 17 Mayıs 2014 - 12:11 'de eklendi ve 154 kez görüntülendi.
 

Trakya Doğalkaynakları Ve Enerji Derneği Başkanı Hüseyin Erkin, Edirne’deki Göletlerde Basit Bir Yem Beslenmesiyle Yılda Ortalama En Az 3 Bin Ton Balığın Üretilmesinin Mümkün Olduğunu Bildirdi.

Erkin, yaptığı açıklamada, Edirne’de, sulama, balıkçılık, hayvan sulama, rekreasyon amaçlı 50 adet gölet bulunduğunu söyledi.

Göletlerin, işletilmesinin usulüne ve tekniğine uygun yapılmadığını anlatan Erkin, bu göletlerin bazılarında sulama şebekesi bulunmadığını belirtti. Bu günkü fiyatlarla yapım maliyeti 160 milyon lira olan bu göletlerin amaçlanan görevi yapmadığını ileri süren Erkin, şöyle devam etti:

”Mevcut yasa ve yönetmeliklere göre inşa edilip yapımı tamamlanan gölet ve sulamaları köy muhtarlıklarına veya varsa sulama kooperatiflerine devredilmektedir. DSİ tarafından yapılan ve muhtarlara bir protokolle işletmesi devredilen bu göletlerin periyodik denetim ve incelemeleri de aynı kurum tarafından yerine getirilecektir.

Ancak birkaç gölet dışında randımanlı sulama yapan gölet maalesef yoktur. Göletlerin çoğunda depolanan su buharlaşıp kaybolmakta veya dolu savaklarından akıp gitmektedir. Teknik olarak göletler her yıl dolup boşalması gereken depolama tesisleri olup depolanan sular ile mutlaka sulama yapılarak bu suların kullanılması gerekir. Ne yazıktır ki göletler sulama hizmeti açısından çok zayıftır.”

 

-Aynalı sazanla yılda en az 7,5 milyon lira gelir temin etmek mümkün-

 

Göletlerde balık üretiminin yok denecek kadar az olduğunu vurgulayan Erkin, ”Halbuki 50 adet göletten üretilen Aynalı Sazan balıklarıyla 100 köy kalkınabilir” dedi.

Erkin, şunları kaydetti:

”Basit bir yem beslenmesi ile yılda ortalama en az 3 bin ton balık üretmek de mümkündür. DSİ İpsala Su Ürünleri Baş Mühendisliği, baraj ve göletlere balık yavrusu yetiştirmek ve balıkçılık kültürünün bölgede gelişimini sağlamak için tesis edilmiştir. Mevcut göletlerin balık durumu kontrol edilip ihtiyaç olanlarına yavru atılarak iyi bir çalışmayla bir yıl sonra bu göletlerden üretilip satılan aynalı sazan balıklarıyla yılda en az 7,5 milyon lira gelir temin etmek mümkündür.

İl Özel İdaresine dolaylı destek olacak bu uygulama önemli bir katma değer sağlayacaktır. 1380 Sayılı Kanunun 4. maddesi Hükmü ve Köy Muhtarlıklarına yapılan devir protokolleri hükümlerine rağmen bunlar göz arzı edilip son zamanda göletlerin bazıları sembolik paralarla şahıslara kiralanmaktadır. Bu yanlış ve haksız bir uygulamadır… Büyük paralar harcanarak yapılan bu göletlerin başta sulama ve balık üretim faaliyetlerinin planlanan amaca uygun yapılması ve denetlenmesi bölgesel bir vazifedir. Yoksa trilyonlara malolan bu tesislere yazık olmaktadır.”

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA