SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Enez’lilerden Yüksekokul için Valilik ve Rektörlüğe ziyaret..

Enez’lilerden Yüksekokul için Valilik ve Rektörlüğe ziyaret..
Bu haber 03 Kasım 2016 - 18:00 'de eklendi ve 215 kez görüntülendi.

Enez Belediyesi’nin öncülüğünde Enez’e Yüksekokul açılması için 50 kişilik bir heyet Vali ve Rektörü ziyaret etti.

İlk olarak Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu ziyaret ederek Enez’de Yüksekokul açılması talebinde bulundu. Daha Sonra Edirne Valisi Günay Özdemir’i makamında ziyaret eden heyet Yüksekokul ve Enez’in diğer sorunlarını iletti.

14959070_1739227599733866_1908483455_o

Enez Belediye Başkanı Ecz. Abdullah Bostancı yaptığı konuşmada; “Enez artık her türlü gelişmelere hazır hale gelmiştir. Tarihi ve doğasıyla sahilde bulunan on bin konut potansiyeliyle turizmde yazın 100 bin nüfusu bulan Enez için artık bir Yüksekokul açılması günü geldiğine inanıyorum. Bazı ufak tefek eksikliklerimiz olsa da bunu da zaman içerisinde gidereceğiz. Enez artık kabuğuna sığmıyor.” dedi.

Rektör Tabakoğlu, bu talep karşısında şunları söyledi; ” 1981 yılından bu yana Edirne’deyim. Kırklareli’nde doğdum. Tekirdağ’lıyım. Liseyi Edirne’de okudum. Dolayısıyla bu coğrafyayı ve Enez’i çok iyi biliyorum. Enez sık sık gittiğim Edirne’mizin güzel yörelerinden biri. Ben de istiyorum ki; Yüksekokuldan önce bizim Arkeoloji ve Sanat Tarihi ekibimizde oradaki çalışmalarda yer alsınlar. Hatta benim, burasıyla ilgili bir de projem var. Ama bu şimdilik bende kalsın. Enez yeterince değerlendirilemiyor. Sadece yazlıkçılara dayalı bir turizm bölgesi. Ama burada okuldan önce 5 yıldızlı bir hotelin düşünülmesi lazım. Yeterli altyapı ve şartlar oluşmadan burada bir Yüksekokul açarak öğrencilerimi mağdur edemem. Açılacak böyle bir hotele staj için öğrenci vererek destek olabiliriz. Bu konuda çok dikkatli düşünmeliyiz. Önümüzde bir Lalapaşa tecrübesi var. Meriç’i de kapattık. Ben öğrencilerime sosyal imkanlarda sağlayabilir miyim, üniversitede okuyorum havasını tattırabilir miyim, bunları düşünmek zorundayım. Önce burada bir su ürünleri merkezi açalım. Küçük bir merkezle başlayalım. Sonra öğrenciler için uygun bir yaşam alanı çıktıkça Yüksekokulu açalım. Benim samimi yaklaşımım budur. Aslında biz buraya yap işlet devret modeliyle bir hotel modeli açmak isteriz. Ama ne var ki Kalkınma Bakanlığı sosyal tesisler için  bir ödenek ayırmıyor. Dolayısıyla buraya beraber bir formul bulup yatırımcıları davet edelim. Böyle bir  hotel olursa, buraya Turizm Yüksek Okulunu koyarız.” dedi.

Başkan Bostancı bazı holdinglerle görüşmekte olduklarını 4 yıldızlı bir hotel yapılması konusunda görüş birliği oluşturduğunu, fakat Belediye olarak bunun 5 yıldıza çıkarılması için ısrar ettiklerini dile getirdi.

Rektör Tabakoğlu, Trakya Üniversitesinin var olan 44 dönümlük arsası içinden geçen yolun buraya gelen hocaların karizmasını bitirdiğini orman idaresine başvuru yaptıklarını ve bitişik alanın tahsisini talep ettiklerini fakat buraya belediyenin de bir talebinin olduğunu öğrendiklerini söyleyince başkan Bostancı kendilerinin istediği yerin başka bir yer olduğunu belirtti ve Rektörü zeminde inceleme yapmak üzere Enez’e davet etti.

Daha sonra heyet Ak Parti İl Başkanlığı ve Edirne Valiliğini ziyaret etti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA