SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Enez’e su altı tarih müzesi

Enez’e su altı tarih müzesi
Bu haber 01 Eylül 2021 - 20:30 'de eklendi ve 442 kez görüntülendi.

Enez Kaymakamlığı’nın yürüttüğü “HAZİNE” projesi ile oluşturulan  su altı  tarih müzesi ulusal ve uluslararası dalgıçların tercih ettiği bir dalış merkezi olması yanında balıklara da yuva oldu.

Enez’de dalgıç eğitimi veren Ender Özgen, yaptığı açıklamada,batırılan yapay resiflerin bölgede balık popülasyonunun  da artmasına  katkı sağladığını söyledi.

Su altına indirilen Enez’in tarihi simgelerinin bölgede dalış turizmine katkısı yanında yavru balıklara yuva olduğunu ifade eden Özgen,yaptığı son dalış da canlılığın son derece arttığını gözlemlediğini belirtti.

Dalış severleri Enez’de su altı tarih müzesine beklediklerini aktaran Özgen:”Yapay resifler yavru balıklara yuva oldu. Bölgede  deniz altına indirilen tarihi eserlerin kopyaları ayni zamanda  trol balıkçılığını da engelledi. Bu da balık popülasyonun artmasına neden oldu. Yerli ve yabancı dalışseverleri Enez’e bekliyoruz.”şeklinde konuştu.

Enez Kaymakamlığı tarafından yürütülen ve sona eren  ‘Karadeniz Havzası’nda Ortak Kültürel Mirasın Korunması için Girişimciliğin Gelişimi için Kaynak Projesi’ kapsamında Enez’in tarihi kültürel mirasını yansıtan Tanrıça Nike heykeli, rölyef, aslan heykeli ve Enez Kalesi surlarının kopyaları yapılarak liman açıklarında oluşturulan bölgede su altına atılmıştı.https://youtu.be/Sze-NDXFTR

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA