-Enez’de tarihi Osmanlı Mezarlığı onarılıyor

Edirne’nin Enez ilçesinde tarihi Osmanlı Mezarlığı ile ilçeyi 1456 yılında fetheden Fatih Sultan Mehmet’in komutanlarından Has Yunus Bey’in türbesinde bakım ve onarım çalışmaları yapılıyor.

 

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nden Arkeoloğ Elif Girgin,yaptığı açıklamada,  ilçenin içinde bulunan ve 18 dönümlük bir alanı kapsayan Osmanlı Mezarlığı’nda  İş-Kur’a bağlı 24 tane işçi ile  başlayan çalışmaların tarihi ve kültürel bir mirası korumak için yapıldığını belirtti.

 

Mezarlığın arkeolojik ve tarihi bir yer olduğunu ve defin yapılmadığını vurgulayan Girgin,amaçlarının burayı görünür ve gezinir bir hale getirmek olduğunu bildirdi.

 

Mezarlıkta bulunan  mermer  taşlarındaki motiflerin   o dönemin  birer ustalık eseri olduğunu ve  sanat anlayışını yansıttığını anlatan,Girgin,taşın kime ait olduğunun ise üzerindeki şekillerden anlaşıldığını ifade ederek,”Mezar taşları Osmanlı dönemine aittir.Üzerinde defne ve üzüm salkımı  motifli olan mezar taşları kadınlara ait olduğunu gösterir.Kavuklu olanlar da Osmanlı Döneminde önemli kişileri temsil eder.Yeniçeri mezar taşları  da onların kullandığı şapka biçimindedir.Bir de yazısız mezar  taşları vardır. Bunlar da rivayete göre o dönemdeki cellatlara ait olanlardır. Halkın bunlara beddua etmesini önlemek için yazısızdırlar.”şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir