SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Enez’de mavi yengeç yeni gelir kapısı…

Enez’de mavi yengeç yeni gelir kapısı…
Bu haber 29 Eylül 2017 - 14:50 'de eklendi ve 240 kez görüntülendi.

Enez’de son yıllarda lagün gölleri ile Meriç Nehri’nde görülmeye başlayan  mavi yengeç’ler balıkçılar için yeni bir gelir kapısı oldu.

Meriç Nehri bağlantılı lagün gölünde  mavi yengeç avlayan Cemal Sönmez,15 kişilik ailesini bununla geçirdiğini söyledi.

Özel olarak hazırlanan  sepetlerle  günde 200-300 kilo yengeç avladığını anlatan Sönmez,mavi yengeçlerin  her yıl fiyatlarının da artığını ve balıkçıların yüzünün güldüğünü belirtti.

Mavi yengeçleri ilk yıllarda kilosunu 1 liradan sattıklarını ifade eden  Sönmez,şöyle konuştu:”Mavi yengeçlerin kıymetini yerli halkımız bilmiyor. Alıcılar daha ziyade  Antalya tarafından geliyor. Şu anda bizden kilosunu 5 liradan alıyorlar. Fiyat ucuz ama yapacak bir şey yok. Önümüzdeki yıllarda bizim için çok iyi bir geçim kaynağı olacak.Zaten bunun sezonu 2 ay.Şu anda sabahtan akşama kadar devamlı  lagün gölü ile bağlantılı kanaldayız.Günde 300 kiloya yakın avlıyoruz.Sepetlere küçük balık takıp suya atıyoruz. Yeme gelen yengeçler bir daha dışarı çıkamıyor.Ben de saat başı bunları topluyorum.”

Enez Balıkçılık Kooperatifi Başkanı Yaşar Pınarcı ‘da mavi yengeçlerin iyi bir gelir kapısı olduğunu ancak zararları da olduğuna işaret ederek:” Ağlarımıza zarar veriyorlar. Bu arada göllerde bulunan yılan balıkları bunlar yüzünden gölleri terk etti.Mavi yengeçler Meriç Nehri  ve deniz ile bağlantılı göllerimizde bol miktarda var..”şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA