SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Ender bulunan bir maden: Altın

Ender bulunan bir maden: Altın
Bu haber 14 Aralık 2017 - 13:41 'de eklendi ve 512 kez görüntülendi.

Altının bu kadar değerli olması, ender bulunmasından kaynaklanıyor. Öyle ki, gezegenimizde tarih boyunca çıkarılmış olan altının hepsi, bir kenarı 20 metre olan küp şeklindeki kutuya sığabilir (8000 metreküp). Bunun sebebi, altın madenlerini bulamıyor oluşumuz değil, altının tüm evrende en az bulunan maden oluşu. Çünküaltın atomları oldukça kuvvetli: 79 adet proton ve 118 adet nötron içeriyor. Bu yapısı nedeniyle, böyle bir madenin kolaylıkla ve sıklıkla oluşması beklenemez.

 Dev yıldızların ölümüyle oluşan ve kimyasal içerik zenginliği açısından başka hiçbir şeyle kıyaslanamayacak süpernovaların çevreye yaydıkları kimyasal içerik bile altının oluşma ihtimalini artırmıyor. Hatta süpernovaların bu işte parmağı olup olmadığı bile tam olarak bilinmiyor. Yapılan araştırmalar, altının oluşması için süpernova patlamalarından çok daha şiddetli ortamlar gerekebileceğini gösterdi.

Örneğin ultra yoğunlukta çekirdekleri olan ölmüş yıldızlar olarak özetleyebileceğimiz nötron yıldızların çarpışması gibi… Hal böyle olunca, altının neden bu derece kıymetli olduğu da gayet net olarak anlaşılıyor.

 Bazı madenler de dünyamızda çokça bulunur.Mesela Alüminyum, bakır ve teneke gibi…

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA