SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

EMEKLİYE FAİZSİZ KREDİ…

EMEKLİYE FAİZSİZ KREDİ…
Bu haber 14 Aralık 2017 - 14:16 'de eklendi ve 558 kez görüntülendi.

İnsanları hayatlarını devam ettirebilmek için uzun yıllar çalışmakta, çalışırken sigorta sistemine prim ödemesini de gerçekleştirmektedir. Böylece gereken şartlar sağlanmakta ve belli bir yaşa gelince emekli olunmaktadır. İnsanlar emekli olunca dinlenmek ve kendilerine zaman ayırmak istemektedir. Fakat hayat şartlarından dolayı buna imkân bulamamakta hatta emeklilerin bir kısmı tekrardan çalışmak zorunda kalmaktadır. Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı emekliler için farklı düzenlemeler ile imkânlar oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmalardan bir kısmı tamamlanarak hayata geçirilmiştir. Bir kısmı için ise gerekli çalışmalar devam etmekte olup çalışmalar bittiği zaman kamuoyu ile paylaşılacaktır. Emekliye faizsiz kredi ziraat bankası üzerinden verilmesi içinde farklı çalışmalar yapılmaktadır.

Emeklilere sağlanmak istenen kolaylıklar ile ilgili özel bankalar herhangi bir girişimde bulunmamaktadır. Bunun nedeni ise bu bankalarında kar etmek istemesi olarak gösterilmekte fakat bu durumda da emekliler için istenilen şartlar sağlanamamaktadır. Bundan dolayı emekliler için yapılacak düzenlemelerde kamu bankaları ve PTT’nin aktif olarak kullanılması planlanmaktadır. Kamu bankları arasında ise Ziraat Bankası bir adım öne çıkmaktadır. Daha önceki süreçlerde de emekliler için çeşitli kolaylıklar sağlayan banka bundan sonraki düzenlemelerde de aktif olarak yer alacaktır. Emekliye faizsiz kredi ziraat bankası üzerinden verilmesi için farklı seçeneklerin üzerinde durulmaktadır. Bunlarla ilgili gereken düzenleme yapıldığında kamuoyuna gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

Emekliye Faizsiz Kredi Ziraat Bankası ile Verilecek

Emeklilere verilmesi düşünülen faizsiz kredi ile ilgili iki farklı seçenek üzerinde durulmaktadır. Bu seçeneklerden ilki emeklilerin maaşlarının 3 katı kadar kredi verilmesidir. Bu kredi ile emekliler ihtiyaçlarını giderebileceklerdir. Bu kredi verilirken emeklilerde bazı şartlar aranmasına ise kesin gözüyle bakılmaktadır. Bu şartlardan en önemlisi emeklilerin bu krediden yararlanabilmesi için herhangi bir kredi ödemelerinin bulunmaması gerekmektedir. Kredi ödemesi dışında emekli maaşları üzerinde herhangi bir tedbir olan emekliler de bu faizsiz krediden yararlanamayacaktır. Bu krediler verilirken her emekli için farklı miktarlarda kredi verilmesi söz konusu olacaktır. Çünkü emeklilerin aldıkları maaşlar birbirinden farklıdır. Emekliye faizsiz kredi ziraat bankası üzerinden verilirken emekli maaşları baz alınarak verilecek miktar ona göre belirlenecektir. Bin lira maaş alan emekli 3 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanabilecekken bin 500 lira maaş alan emekliler 4 bin 500 liraya kadar faizsiz kredi kullanabileceklerdir.

 

Emekliye faizsiz kredi ziraat bankası aracılığıyla verilecek ve 36 aya kadar vade seçeneği bulunacaktır. Bu da alınan krediyi ödemeyi ciddi oranda kolaylaştıracaktır. Ziraat bankasının verdiğin krediyi 36 ayda alması ve kredinin faizsiz olması sebebiyle gerektiğinde devlet tarafından desteklenmesi planlanmaktadır. Bunun dışında bir başka seçenek ise emeklilerin maaşlarının 10 katına kadar faizsiz kredi kullanmasıdır. Bu seçenekte emeklilerin kullanacağı kredi miktarları çok daha yüksek seviyelerde olabilmektedir. Emekliler böylece ortalama 15 bin ile 20 bin lira arasındaki krediyi faizsiz olarak kullanabilecektir. Bu da emeklilerin önemli işlerini rahat bir şekilde halletmeleri anlamına gelmektedir.

Emekliye faizsiz kredi ziraat bankasıile verilmesi planlanmaktadır fakat özellikle emekli maaşının 10 katına kadar olan kredinin geri ödeme sürecinin çok dikkatli şekilde planlanması gerekmektedir. Çünkü kullanılan kredinin miktarının fazla olması, kredi taksitinin de fazla olması anlamına gelmekte ve böylece emekli maaşının önemli bir bölümünün gitmesi anlamına gelmektedir. Bundan dolayı bu kredi için daha fazla vade süresinin olması gerekmektedir. Yapılan çalışmalara göre bu şekilde kullanılacak olan kredi için en az 48 aylık bir ödeme süresi planlanmaktadır. Bu sürenin daha da artması için görüşmeler devam etmekte olup yakında bütün detayların kamuoyu ile paylaşılması hedeflenmektedir. Emekliler için verilmesi düşünülen faizsiz kredini Ziraat Bankasının gücünü de aşmaması önemli bir husus olarak dikkat çekmektedir.

Emekliye Faizsiz Kredi Ziraat Bankası Aracılığıyla Verildiğinde Nasıl Ödenecek?

Verilecek olan faizsiz krediler için bir başka husus ise bu kredilerin nasıl ödeneceği konusudur. Emekliye faizsiz kredi ziraat bankası üzerinden verileceği için bu krediden yararlanmak isteyenlerin maaşlarını bu bankaya taşımaları gerekebilir. Çünkü kredilerin ödemesinin otomatik olarak yapılması planlanmaktadır. Kredinin taksiti emeklilerin maaşlarından tahsil edilecek ve geriye kalan tutar emeklilere verilecektir. Böylece hem kredinin ödenmesi gecikme ya da ödememe gibi bir durum yaşanmayacak böylece Ziraat Bankası ödemeleri kolayca tahsil etmiş olacak hem de emekliler bankada kredi taksitini yatırmak için sıra beklemek zorunda kalmayacaktır. Emekliye faizsiz kredi ziraat bankas ıaracılığıyla bu şartlarda verilmesi planlanmakta ve gerekli çalışmalar halen devam etmektedir. Çalışmalar bittiğinde gerekli açıklamalar yapılacaktır.

Emekliye faizsiz kredi ziraat bankası ile verilmesine dair çalışmalar sürerken Ziraat Bankası emekliler için düşük faiz oranlı kredi seçenekleri sunmaktadır. Bu krediler kapsamında emeklilere hem tüketici kredisi hem de konut kredisi sağlanmaktadır. Tüketici kredisi en fazla 20.000 lira olarak kullanılabilmektedir. Bu kredinin faiz oranı %1,24 ve yıllık maliyet oranı %19,74 civarındadır. Bu kredi 48 aya kadar vade ile verilmekte olup 48 aylık vade seçeneğinde aylık ödenmesi gereken tutar 586 liradır. Ziraat bankası tarafından emeklilere verilen konut kredisi ise 100.000 liraya kadar verilmektedir. Bu kredinin faiz oranı ise %1,06 ve yıllık maliyet oranı ise %13,79’dur. Bu kredi için öngörülen vade sayısı 120 olup aylık ödeme miktarı ise 1.476 liradır.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA