SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

“EGOSU VE EGZOZU OLMAYAN ARAÇ: BİSİKLET”

“EGOSU VE EGZOZU OLMAYAN ARAÇ: BİSİKLET”
Bu haber 01 Mart 2014 - 12:51 'de eklendi ve 144 kez görüntülendi.

BİSİKLETLİ GEZGİN SONER SARIHAN ANILARINI VE TECRÜBELERİNİ PAYLAŞMAK İÇİN EDİRNE’DEYDİ

Bisikletli gezgin Soner Sarıhan, Edirne Doğa Sporları Kulübü’nün (EDOSK) davetlisi olarak önceki gün Edirne’ye gelerek bir söyleşiye katıldı. 2012 yılında eşi İnci Sarıhan ve 3 yaşındaki oğlu Tibet’le birlikte Hollanda’dan başlayarak bisikletle 10 ülkeyi gezen Soner Sarıhan, bisikleti, ‘Egosu ve egzozu olmayan araç’ olarak tanımlıyor.
Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Konferans Salonu’nda yapılan söyleşide konuşan bisikletli gezgin, maceraperest Soner Sarıhan, Edirne’de olmaktan ötürü keyif duyduğunu söyledi. Söyleşi sırasında seyahate çıktığı ülkelerde çektiği fotoğrafları öyküleriyle birlikte anlatan Sarıhan, “Araba paranızı yakar yağlarınızı korur, bisiklet ise paranızı korur yağlarınızı yakar” diyerek bisikletin sağlık açısından ve ekonomik yönden faydasına dikkat çekti.
İlk yurtdışı bisiklet turunu İran’a yaptığını ifade eden Sarıhan, Denizli-Muğla-Antalya seyahati ile başlayan bisiklet gezginliğinin 2006 yılındaki Karadeniz turundan sonra 2007 yılında gerçekleştirdiği Nepal turuna kadar uzandığını kaydetti. 2008 yılında Almanya, Fransa, Belçika ve Hollanda’ya uzanan bir maceraya atıldığını ve bu maceraya 2009’da oğlu Tibet’in de katıldığını söyleyen Sarıhan, 2012 yılında 3 yaşında olan Tibet’le birlikte Hollanda’dan başlayan ve 10 ülkeyi kapsayan bir bisiklet serüvenine imza attığını belirtti. Bisikletin Türkiye’de giderek yaygınlaşmaya başladığını, bunda da doğa sporları ve bisiklet kulüplerinin büyük etken olduğunu kaydeden Sarıhan, “1 kilometre bisiklet süren, kullanmasa da bisiklet satın alan herkesin bisikletin gelişmesinde bir katkısı var. Türkiye’de bisiklet giderek etkin bir şekilde kullanılmaya başlandı ve bu çok önemli bir gelişme” dedi.
Anılarını ve tecrübelerini katılımcılarla paylaşan Soner Sarıhan daha sonra katılımcıların sorularını cevapladı. ‘Pedalımda 5 Ülke’ isimli kitabını da imzalayan Sarıhan’a söyleşi sonunda EDOSK Yönetim Kurulu Üyesi Birol Şentürk tarafından Kırkpınar’ı simgeleyen kıspet hediye edildi.
Söyleşiye, EDOSK üyesi birçok doğaseverin yanı sıra bisiklet sporcusu ve Bağımsız Belediye Başkan Adayı Ayten Eren de katıldı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA