SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Enez’de leylekler yuvasız kalmayacak

Enez’de leylekler yuvasız kalmayacak
Bu haber 12 Şubat 2021 - 20:30 'de eklendi ve 216 kez görüntülendi.


Edirne Valiliği öncülüğünde geliştirilen proje kapsamında köylerde elektrik direklerine yuva yapan leylekler önümüzdeki günlerde  geldiklerinde yeni yuvalarında yavrularına ev sahipliği yapacaklar.
Edirne’nin Enez ilçesine bağlı Sultaniçe köyündeki elektrik direklerine Tredaş ekipleri tarafından yeni yuvalar monte edildi.
Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal,,“projenin adının” Leylekler Yuvasız Kalmasın” olduğunu söyledi.

Uysal,sözlerine şöyle devam etti:” Biz buna bugün ‘elektrik telleri can almasın’ı da ekledik. Çünkü hepimizin bildiği gibi elektrik tellerine yuva yapmak isteyen birçok leylek ölüyor maalesef. Bizim kültürümüzde leyleklerin çok önemli bir yeri var. Aslında sadece bizim kültürümüzde değil, Norveç, Danimarka gibi ülkelerde de benzer durumlar var. Leylek, aynı zamanda masallara konu olmuş bir hayvan. Öyle bir milletiz ki, sadece kendi ırkına ya da toplumuna değil, Allah’ın yaratmış olduğu tüm canlılara değer veren bir milletiz. Hem dini hem de milli kültürümüzden gelen böyle bir özelliğimiz var. Biz karıncayı bile besleyen bir milletiz.”

Enez Kaymakamı Şükrü Alperen Göktaş ise bölgenin Gala Gölü Milli Parkı dolayısıyla çok sayıda kuş türünü misafir ettiğini, bu nedenle leylekler için hayata geçirilen projenin anlamlı olduğunu dile getirdi.
Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Engin Öztürk’de baharın gelmesiyle leyleklerin, kışı geçirdikleri Afrika’nın çeşitli bölgelerinden Türkiye’ye deki yuvalarına döneceklerini belirtti.
Öztürk”, Ecdadımızın hayvan sevgisini gelecek kuşaklara aktardığımız projemizi tamamlayarak, ‘Leylekler Edirne’de yuvasız kalmadı’ dedi.

Sultaniçe Muhtarı Erhan Arı da,  bölge halkı olarak projeyi desteklerdiklerini kaydetti.
Edirne’nin köylerinde şu ana 62 adet leylek yuvası direklere konuldu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA