SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

EDİRNE TARİHİNİN ALTIN KİTABI

EDİRNE TARİHİNİN ALTIN KİTABI
Bu haber 01 Eylül 2015 - 11:47 'de eklendi ve 244 kez görüntülendi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kültür ve sanat alanında yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Edirne Belediyesi’nin basımını üstlendiği, Yrd. Doç Dr. Ratip Kazancıgil ve Öğretim Gör. Nilüfer Gökçe’nin hazırladığı ‘Tosyavizade Dr. Rıfat Osman Bey’den ORD. Prof. DR Süheyl Ünver’e Edirne Mektupları’ adlı kitabın tanıtımı gerçekleştirildi.

Yrd. Doç Dr. Ratip Kazancıgil, Öğretim Gör. Nilüfer Gökçe ve Prof. Dr. Murat Tuğrul tarafından yaklaşık 2 yıllık yoğun bir çalışma sonrasında hazırlanan  ‘Tosyavizade Dr. Rıfat Osman Bey’den ORD. Prof. DR Süheyl Ünver’e Edirne Mektupları’ adlı kitabın tanıtımı Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın katılımıyla Edirne Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

Edirne sevdalısı olan iki dostun Edirne hakkında yazdıkları mektuplardan oluşan ve adeta Edirne tarihine bir belge, bir ışık tutan bu kitabın Edirne’ye ve Türkiye’ye büyük katkı sağlaması bekleniyor.

                Edirne’ye bu kitabın kazandırılmasından dolayı duyduğu mutluluğu dile getiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bu iki insanın Edirne’ye verdikleri bu emekleri görmek ayrı bir gurur meselesi. Edirne halkı adına bu kitabı yayın hayatımıza taşıdıkları için Yrd. Doç Dr. Ratip Kazancıgil, Öğretim Gör. Nilüfer Gökçe ve Prof. Dr. Murat Tuğrul çok teşekkür ediyorum. Özellikle, günümüzün Rıfat Osmanı, Süheyl Ünver’i olan Rıfat Kazancıgil’in Edirne tarihine verdiği emek çok büyük. Bugün biz bu mektuplarının ilk cildinin basımını gerçekleştirdik. İkinci cildi de yayına hazırlanıyor. Gerçekten çok önemli bir kitap.  Okuduğunuzda, bu iki ismin Edirne ile ilgili ne kadar tutkulu, ne kadar heyecanlı olduğunu, Edirne’ye ne kadar aşık olduğunu göreceksiniz. Gerçekten bir kadının, bir erkeğe duyduğu aşktan çok daha öte bir aşk bu. Bizim idrak edebileceğimizin ötesinde bir aşk bu. Bizi en çok heyecanlandıran ise 1926 tarihli bir mektuptaki Sühely Ünver’in ‘Bir gün bu mektuplar kitap olarak basılır’ ifadeleri oldu. Aşağı yukarı bu ifadeyi 90 yıl önce kullanıyor. Bu inanılmaz bir öngörü” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a ‘Kültür kokan Başkanım’ olarak seslenen Yrd. Doç Dr. Ratip Kazancıgil ise, “Edirne ve ülkemizin kültür hayatına önemli bir katkı sağlayacağını düşündüğümüz bu çalışmanın yayınlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Belediyemizin yayınları altında yayımlanmasını sağlayan ve kentimizin tarihi, kültürel ve sanatsal değerlerine önemli kazanımlar sağlayan belediye başkanımız Sayın Recep Gürkan’a teşekkürlerimizi saygıyla arz ediyorum” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA