SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

“Edirne Kırmızısı”nın Elde Edildiği Kök Boya Bitkisinin Hasadı Yapıldı

“Edirne Kırmızısı”nın Elde Edildiği Kök Boya Bitkisinin Hasadı Yapıldı
Bu haber 05 Ekim 2023 - 22:22 'de eklendi ve 99 kez görüntülendi.
Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen “II. Uluslararası Edirne Kırmızısı Sempozyumu” kapsamında Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünün Karaağaç deneme bahçesinde yetiştirilen bitkiler hasat edildi.
Kültürel ve tarihsel kodlarımızı geleceğe taşımanın önemini vurgulayan Vali  Yunus Sezer programda yaptığı konuşmasında; ” Edirne kırmızısı ya da Türk kırmızısını tekrar kök boyadan elde edilmesi, bunun bilimsel araştırmalarla renk tonunu renk kodunun tutturulması ve bunun her şeyden önemlisi gerçekten büyük bir başarı. Büyük bir mücadelenin güzel bir sonucu.
Gerçekten de tarihimizin bize önemli kültürel katkıları var. Nereye kafamızı çevirirsek çevirelim bizi karşılayan muhteşem bir tarihi hazinenin içerisindeyiz ve kaybettiğimiz bu hazinemizin belli bölümlerine yıllar sonra tekrar kavuşmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu sadece Edirne kırmızısı için değil birçok alanlarda da böyle. O kadar güzel tarihsel ve kültürel kodlarımız var ki bunları yakalamak, gün yüzüne çıkartmak ve geleceğe taşımak bizim Edirne açısından en büyük misyonumuz olması lazım.
Edirne’nin her noktasının bir  açık tarih ve kültür müzesi olması için bir çalışma konulacağını önümüzdeki dönemlerde belirtmek isterim ve bizim hiçbir yıkık bizi ecdadımıza karşı boynu bükük eğdirecek hiçbir yapının kalmayacağı şekilde bunların hayata kazandırılması, bunların diğer kültürel öğelerle desteklenmesi, içinin doldurulması bir gelecek misyonudur.” şeklinde konuştu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA