SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

EDİRNE BELEDİYESİ ‘YAPEX RESTORASYON FUARI’NDA

EDİRNE BELEDİYESİ ‘YAPEX RESTORASYON FUARI’NDA
Bu haber 19 Kasım 2015 - 15:50 'de eklendi ve 178 kez görüntülendi.

 Edirne Belediyesi, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL), Tarihi Kentler Birliği ve Akdeniz Tanıtım A.Ş.’nin destekleriyle, 18-21 Kasım 2015 tarihleri arasında Antalya’da, uluslararası boyutta bu yıl beşincisi düzenlenen Kırsal Yaşam Kırsal Yaşam konulu, YAPEX Restorasyon, Renovasyon ve Kültür Mirasını Koruma Fuarı’nda yer aldı.

 Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, her yıl Antalya Expo Center’da gerçekleştirilmekte olan ve tarihi kent belediyelerinin ve kamusal yatırımcıların da ilgi odağı olan tarihi miras ve eski kent yapılarının koruma ve restorasyon projeleri için geliştirilen çözümlerinin de ele alındığı  ‘YAPEX Restorasyon, Renovasyon ve Kültür Mirasını Koruma Fuarı’na bu yıl ilk defa Tarihi Kentler Birliği üyesi olan Edirne Belediyesi’nin de projeleriyle katılım gösterdiğini söyledi.

 Fuarda, 29 Haziran 2011 tarihinde UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesine dahil edilen ‘Selimiye Camii Külliyesi’ ile 16 Kasım 2010 tarihinde UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi’ne dahil edilen ‘Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’ gibi birçok kültürel değerin tanıtıldığını ifade eden Gürkan, “Ayrıca fuarda Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım Projesi, Selimiye Camii meydanında yer alan Edirne Belediyesi ve Edirne Valiliği’nin finanse ettiği Müze Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen Yemiş Kapanı Kurtarma Kazısı, Elektrik Fabrikası Restorasyonu,  Cihannümalı Ev Restorasyonu, Kırkpınar Alanı (Er Meydanı), Tavuk Ormanı Rekreasyon Projesi ve Sokak Sağlıklaştırma Projeleri’nin tanıtımını yaptık.  Balkan Savaşlarında Edirne’ konusunun da vurgulandığı Edirne Belediyesi’ne ait stantta Edirnekâri, mis sabunu, aynalı süpürge gibi Edirne’ye özgü geleneksel el sanatlarının yanı sıra badem ezmesi gibi lezzetler de tanıtılmaktadır” diye konuştu.

Fuarda, Edirne Belediyesi adına İmar ve Şehircilik Müdür V. Şehir Plancısı Dinçer Asar, Y. Mimar Ender Özden, Y. Mimar Özlem Yıldız ve Turizm Uzmanı Sibel Kıyak yer aldı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA