SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Edirne Belediyesi, WELLBASED projesi kapsamında 39 evde ısınma sistemi kuruyor

Edirne Belediyesi, WELLBASED projesi kapsamında 39 evde ısınma sistemi kuruyor
Bu haber 29 Eylül 2023 - 10:07 'de eklendi ve 44 kez görüntülendi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, WELLBASED (Enerji Yoksulluğuyla Mücadelede Kanıta Dayalı Kentsel Politikalar İle Sağlık, Refah Ve Eşitliğin İyileştirilmesi) projesini Keşan Haber’e değerlendirdi.

Başkan Recep Gürkan, Avrupa Komisyonu’na bağlı HORIZON 2020 çağrısında hibeye hak kazanan tek belediye olan Edirne Belediyesi, WELLBASED (Enerji Yoksulluğuyla Mücadelede Kanıta Dayalı Kentsel Politikalar İle Sağlık, Refah Ve Eşitliğin İyileştirilmesi) projesi kapsamında 39 evde ısınma sistemi kuracaklarını söyledi.

Vatandaşlara bu konuda belediye olarak destek olmaya devam edeceklerini belirten Belediye Başkanı Gürkan, “Proje kapsamında şimdilik 39 evde ısınma sistemi kuracağız. Ama bu grup içerisinde yer alamayan vatandaşlarımız da üzülmesin, şimdi olmazsa da ileride bu projeyi devam ettirmek istiyoruz” dedi.

EDİRNE BELEDİYESİ 39 EVE ISINMA SİSTEMİ KURUYOR - GÜNDEM - Edirne Gazetesi

WELLBASED projesi kapsamında 39 evde ısınma sistemi kurmak için çalışmalara başlandığını hatırlatan Gürkan, Avrupa Komisyonu’na bağlı HORIZON 2020 çağrısında hibeye hak kazanan tek belediyenin olan olduğunu belirterek,  Proje kapsamında yer alan 39 eve yüzde 100 yerli kalorifer sobası ve tesisatı döşeneceğini, söz konusu sobalarda vatandaşların ısınmak için odun, kömür ve briket kullanabileceğini ifade etti.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, WELLBASED projesine 2021 yılı şubat ayında başladıklarına vurgu yaparak, proje kapsamında enerjinin insan sağlığındaki etkilerini gözlemleyebilmek için Edirne Merkez ilçede ikamet eden ve gelir durumu çok iyi olmayan gönüllü vatandaşların projeye katılım taleplerini aldıklarını ve Noter huzurunda, başvuranlar arasında yapılan çekilişle müdahale ve kontrol grupları belirlediklerini dile getirdi.

Müdahale grubunda yer alan ailelerin evlerinde ihtiyaca yönelik çeşitli iyileştirmelerin de yapılacağını belirten Gürkan, seçilen evlerde ısınma ve rutubet gibi termal konfor şartlarında iyileştirmeler gerçekleştirerek buralarda yaşayan insanların sağlığında meydana gelebilecek etkileri gözlemleyerek kayıt altına alacaklarını aktardı.

Özgeçmiş, Başkanın Özgeçmişi

Başkan Recep Gürkan, “Kontrol grubunda olan evlerde herhangi bir müdahale yapılmayacak olup, sadece proje tarafından şart koşulan sağlık ve termal konfor bilgileri kayıt edilecek. Ev sahiplerinden ise herhangi bir ücret talep edilmeyecek” dedi.

“Amacımız elimizin erdiği, gücümüzün yettiğince vatandaşlarımıza destek olmak” diyen Gürkan, “Gönlümüz istiyor ki ihtiyacı olan tüm vatandaşların evlerinde kış gelmeden iyileştirmeler yapalım, ısınmalarına yardımcı olalım. Ancak imkanlarımız kısıtlı. Proje kapsamında şimdilik 39 evde ısınma sistemi yerleştirilmesi çalışmasını yapabileceğiz. Ama bu grup içerisinde yer alamayan vatandaşlarımız da üzülmesin, şimdi olmazsa da ileride bu projeyi devam ettirmek istiyoruz” diye konuştu.

WELLBASED NEDİR?

“Enerji Yoksulluğu Mücadele için Kanıta Dayalı Kentsel Politikalarla Sağlık ve Eşitliği Geliştirmek” (WELLBASED) başlıklı proje (UFUK2020) toplamda 5 M€ bütçeli 4 yıl süreli bir Avrupa Birliği projesidir. Konsorsiyumunda 17 partnerin bulunduğu projede Türkiye’den Edirne Belediyesi, Demir Enerji ve Sıfır Ayrımcılık Derneği yer almakta ve Edirne Belediyesi Türkiye’nin Pilot şehri olarak bulunmaktadır.

WELLBASED, 6 farklı pilot şehirde (Valensiya-İspanya, Heerlen-Hollanda, Leeds-İngiltere, Edirne- Türkiye, Budapeşte- Macaristan, Jelgava- Letonya) kanıta dayalı yaklaşımlar üzerine inşa edilmiş, enerji yoksulluğunu ve vatandaşların sağlığı ve refahı üzerindeki etkilerini önemli ölçüde azaltmak için kapsamlı bir kentsel sağlık programı tasarlamayı, uygulamayı ve değerlendirmeyi amaçlamaktadır.

Böylece;

  • Kent sağlığını geliştirecek sağlam politikalar geliştirme
  • Kentlerde fiziksel/ruhsal açılardan halk sağlığında iyileştirmeler sağlama
  • Kentlerde sağlık hizmetlerine erişimde eşitsizliklerin azaltılması sağlanacaktır.

Enerji yoksulluğu önlemleri ve politikaları ile sağlık konusunda ilgili iyileştirmeler arasında doğrudan bir bağlantı kuran WELLBASED proje uygulamaları, en çok düşük gelir grubundaki nüfusu hedef almaktadır. Beklenen faydalar arasında vatandaşlar için daha iyi ev konforu ve refah, iyileştirilmiş yaşam kalitesi, eşitsizliğin azaltılması ve iyileştirilmiş kentsel ve sosyal imkanlar, hükümetler tarafından sağlık için daha az para harcanarak CO2 emisyonlarının azaltılması da bulunmaktadır.

WELLBASED projesi 4 aşamalı bir metodolojiye sahiptir:

1-Kentsel programın enerji yoksulluğu ve bunun sağlık üzerindeki etkilerini azaltacak şekilde tasarlanması.

2-Kentsel programın proje pilotlarında uygulanması.

3-Değerlendirme ve politika önerilerinin geliştirilmesi

4-Yeni iş modellerinin ve enerji yoksulluğuyla mücadeleyi amaçlayan kentsel sağlık müdahalelerini finanse etmenin alternatif yollarının araştırılması

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA